MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biostatystyka kliniczna na UMB to studia z przyszłością. Tak uznała Polska Akademia Nauk

agsa
Kierunek Biostatystyka Kliniczna UMB otrzymał certyfikat akredytacyjny „Studia z Przyszłością 2023” oraz wyróżnienie w postaci certyfikatu nadzwyczajnego „Lider Jakości Kształcenia”.
Kierunek Biostatystyka Kliniczna UMB otrzymał certyfikat akredytacyjny „Studia z Przyszłością 2023” oraz wyróżnienie w postaci certyfikatu nadzwyczajnego „Lider Jakości Kształcenia”. UMB

Kierunek Biostatystyka Kliniczna UMB otrzymał certyfikat akredytacyjny „Studia z Przyszłością 2023” oraz wyróżnienie „Lider Jakości Kształcenia”14.03.2023 09:36

Kierunek Biostatystyka Kliniczna UMB otrzymał certyfikat akredytacyjny „Studia z Przyszłością 2023” oraz wyróżnienie w postaci certyfikatu nadzwyczajnego „Lider Jakości Kształcenia”.

Wyróżniono 41 kierunków ze 108 zgłoszonych, a Biostatystyka Kliniczna uplasowała się bardzo wysoko w rankingu otrzymując 88 punktów na 90 możliwych.

Prestiżowy certyfikat

„Studia z przyszłością” to jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów akredytacyjnych na polskim rynku szkolnictwa wyższego. Służy wyróżnianiu najbardziej innowacyjnych, nowoczesnych i wartościowych kierunków/programów studiów na polskich uczelniach.

Laureatów 8. edycji Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” poznaliśmy podczas Gali Finałowej w Pałacu Działyńskich Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W trakcie uroczystości organizatorzy, oprócz certyfikatów, wręczyli także wyróżnienia specjalne oraz statuetki. Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Tego potrzebuje rynek

Biostatystyka jest nauką stosowaną, która, chociaż opiera się na użyciu metod statystycznych mających swoje korzenie w matematyce, nie może być rozwijana bez ścisłej współpracy z biomedycyną. Z tej przyczyny silne ośrodki biostatystyczne są bardzo często ulokowane przy ośrodkach medycznych.

Podstawową innowacyjną cechą programu kształcenia na kierunku Biostatystyka Kliniczna na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku jest jego interdyscyplinarność. Program obejmuje przedmioty typowe dla kierunków „ścisłych”, takie jak analiza matematyczna, algebra liniowa, czy rachunek prawdopodobieństwa; przedmioty z zakresu wiedzy informatycznej (algorytmy i struktury danych, programowanie); przedmioty z zakresu nauk medycznych (endokrynologia, kardiologia, ginekologia, onkologia); a także typowo statystyczne, na których studenci poznają metody analizy statystycznej i ćwiczą ich praktyczne zastosowanie.
Ponadto, zaplanowane w ramach kierunku praktyki odbywają się w klinikach i instytucjach gromadzących dane medyczne, dzięki czemu studenci mają możliwość zapoznać się z realiami pracy z danymi – jak są gromadzone oraz z jakimi realnymi problemami borykają się biostatystycy prowadzący analizy.

Jednym z innowacyjnych i nowatorskich elementów programu kształcenia na kierunku Biostatystyka Kliniczna jest dedykowany blok przedmiotów humanizujących, który integruje wiedzę (bio)statystyczną przede wszystkim z szeregiem zagadnień wynikających z konieczności znajomości zasad metody naukowej oraz etyki naukowca. Ponieważ zawód biostatystyka jest silnie powiązany z kwestią rzetelnej i uczciwej interpretacji danych oraz prawidłowego wnioskowania, przedmioty humanizujące dają absolwentom narzędzia, dzięki którym będą mogli dobrze spełniać swoją rolę.

Kierunek Biostatystyka Kliniczna na UMB powstał jako bezpośrednia odpowiedź na potrzeby rynków medycznego i farmaceutycznego wskazane przez przedstawicieli pracodawców w toku konsultacji, a zakres programu nauczania odpowiada ich oczekiwaniom.

Nagrodę odebrał dr hab. Robert Milewski z Zakładu Biostatystyki i Informatyki Medycznej

Przede wszystkim kierunek oparty jest w dużej mierze na technikach IT. Jest to niezbędne biorąc pod uwagę fakt, iż wykorzystanie pakietów statystycznych oraz konieczność analizy danych to podstawowe elementy kształcenia biostatystyków. Z tego powodu, Zakład Biostatystyki i Informatyki Medycznej UMB zapewnia dostęp do laboratoriów komputerowych oraz umożliwia prowadzenie nauczania na odległość i mieszanego nie tylko w razie konieczności (pandemia), ale również jako standard dostosowany do przekazywanych treści programowych.
Ponadto, nauczanie studentów na kierunku Biostatystyka Kliniczna kładzie duży nacisk na pracę zespołową oraz wspólne tworzenie projektów. Ma to na celu podkreślenie interdyscyplinarnego, opartego na współpracy charakteru zawodu biostatystyka.

Nagrodę w postaci certyfikatu akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” w imieniu UMB odebrał dr hab. Robert Milewski z Zakładu Biostatystyki i Informatyki Medycznej, koordynator kierunku „Biostatystyka Kliniczna” oraz mgr Michał Pawłowski, pracownik Zakładu.

To innowacyjne studia

Decydującym elementem branym pod uwagę przez Komisję Konkursową Programu „Studia z Przyszłością” jest jakość programu kształcenia zgłoszonego do oceny. Eksperci badają m.in. czy program jest innowacyjny oraz czy pozytywnie wyróżnia się na tle innych uczelni. Sprawdzają, czy studia umożliwiają absolwentom nabycie efektów kształcenia cenionych przez pracodawców, wzmacniających ich pozycję na polskim i europejskim rynku pracy. Oceniają, czy w toku kształcenia położono odpowiedni nacisk na rozwijanie umiejętności zawodowych studentów i jak oferta w tym zakresie jest realizowana w praktyce.
Do Konkursu mogą być zgłaszane kierunki studiów I i II stopnia, studiów jednolitych magisterskich (o profilu ogólnoakademickim lub praktycznym), a także studia podyplomowe, szkoły doktorskie i specjalności prowadzone w polskich szkołach wyższych wszystkich typów.

Źródło: UMB

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny