Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielski punkt krwiodawstwa: Plazmę możesz oddać w Bielsku. Alex Ci w tym pomoże

Redakcja
Oddawanie osocza przypomina oddawanie krwi. Jedynie może potrwać nieco dłużej. Jak to przebiega, postanowiliśmy przekonać się sami
Oddawanie osocza przypomina oddawanie krwi. Jedynie może potrwać nieco dłużej. Jak to przebiega, postanowiliśmy przekonać się sami
Nie tylko krew jest lekiem życia. W procesie leczenia równie istotnym lekiem może okazać się osocze. Urządzeniem do jego badania dysponuje już bielski punkt krwiodawstwa.

Urządzenie to zwie się Alex, bo tak nazwały je pielęgniarki z punktu krwiodawstwa w Bielsku Podlaskim. Nazwa pochodzi od imienia pierwszego dawcy, który 23 stycznia honorowo oddał osocze krwi na nowo nabytym separatorze osoczowym, służącym do jego pobierania. Urządzenie to bielski punkt krwiodawstwa ma od niedawna. Do końca minionego tygodnia osocze oddało ośmiu dawców. Obsługa punktu zaprasza kolejnych dawców.

Białka najważniejsze

Osocze krwi jest płynem słomkowej barwy, składający się przede wszystkim z wody, transportujący cząsteczki niezbędne komórkom (elektrolity, białka, składniki odżywcze), ale również produkty ich przemiany materii. Mając zdolność krzepnięcia odgrywa podstawową rolę w hemostazie, czyli całokształtowi mechanizmów zapobiegających wypływowi krwi z naczyń krwionośnych. Białka osocza pełnią różne funkcje: odpowiadają za równowagę kwasowo-zasadową, obronę organizmu, a w przypadku głodu są źródłem aminokwasów dla komórek.

- Osocze, czyli plazma w dziewięćdziesięciu procentach składa się z wody oraz z wielu innych składników, ważnych z punktu widzenia krwiolecznictwa - przypomina Halina Drobotko, kierownik bielskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ w Białymstoku. - Najważniejszymi z nich są białka, które zawierają czynniki krzepnięcia, immunoglobuliny oraz albuminę.
Są one niezbędne do prawidłowego krzepnięcia krwi. Znajdują również szerokie zastosowanie w leczeniu osób chorych na hemofilię oraz inne postacie skaz krwotocznych. Obydwa wspomniane czynniki, są stosowane do podnoszenia odporności organizmu a także w leczeniu oparzeń i wstrząsów.

Zabieg na czczo

Działanie separatora nie jest zbyt skomplikowane a pobieranie osocza przypomina pobieranie krwi. Różnica polega jedynie na tym, że podczas zabiegu pobierania osocza na separatorze oddziela się je od hemoglobiny. Ta z kolei wpompowywana jest z powrotem do organizmu.

Sam zabieg, podczas którego pobiera się zwykle 650 ml osocza trwa około 45 minut.

Osocza nie można oddawać częściej niż co dwa tygodnie i nie więcej niż 15 litrów w ciągu roku. Można go oddawać częściej niż tak zwaną krew pełną, ponieważ niewielkie ubytki białek i wody uzupełniane są znacznie szybciej niż krew.

- Na zabieg pobierania osocza należy przyjść na czczo - przypomina kierownik Drobotko. - Zaleca się też spożycie lekkostrawnej kolacji w dniu poprzedzającym donację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny