Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biebrza - słowiański raj

Magdalena Prus Fot. Piotr Tałałaj
Tak wygląda Biebrza o świcie. Miejsce, gdzie człowiek staje w obliczu nieskończoności twarzą w twarz. Istny cud natury, słowiański raj.
Tak wygląda Biebrza o świcie. Miejsce, gdzie człowiek staje w obliczu nieskończoności twarzą w twarz. Istny cud natury, słowiański raj.
Biebrzański Park Narodowy to jeden z największych parków w Europie. Świat flory i fauny, który w sobie mieści, jest tak unikatowy, że Biebrza stała się ważnym punktem na mapie świata.

Biebrza – najdziksza rzeka w Polsce. Rozległe przestrzenie wody, łąk i niewielkie wyniesienia położone z dala od cywilizacji. Tutaj panują prawa natury, którym człowiek musi się podporządkować. Wtedy stanie się cząstką słowiańskiej harmonii i odkryje raj.

Spektakle natury

Do Biebrzańskiego Parku Narodowego (to nie tylko największy polski park narodowy, ale i jeden z większych w Europie) ściągają turyści z całego kraju, Europy oraz innych kontynentów. Dlaczego? Proste – drugiego takiego miejsca na świecie nie ma! Zachowały się tu rzadkie, zagrożone i ginące gatunki roślin i zwierząt.

– Rozlewiska Biebrzy to wyjątkowe miejsce – mówi Łukasz Mazurek, przewodnik po Biebrzańskim Parku Narodowym. – Można zobaczyć tu rzadkie gatunki ptaków, zagrożone wymarciem w skali światowej.

Przez cały rok dzieją się tu zjawiska, które przyciągają botaników, motylarzy, miłośników przyrody i zwykłych turystów. Zwłaszcza wiosną, choć nie tylko, na bagnach natura pozwala podziwiać niesamowite spektakle. Zdawałoby się puste przestrzenie, a gromadzą się tu pokłady dzikiego żywiołu. Natura eksploduje.

– Można podziwiać niecodzienne widoki – stada dzikich gęsi, łabędzi, kaczek, żurawi – opowiada Łukasz Mazurek. – Dziesiątki, a nawet tysiące ptaków, tego nie da się opisać.

Do życia budzi się cała roślinność. Niepowtarzalny zapach biebrzańskich torfowisk wciąga się pełną piersią. I wciąż czuje się niedosyt.

Późną wiosną i latem nad Biebrzę przylatują ptaki lęgowe. Od świtu panuje wielki harmider. Ptasie chóry, istny gwar. Do tego kolejne widowisko – grupowe walki pięknie upierzonych batalionów.

– Biebrza to miejsce, gdzie spotkamy też bobry, od których pochodzi nazwa Biebrza – mówi Łukasz Mazurek. – Tereny te są największą ostoją łosia, którego możemy zobaczyć w parku z bliska.

Błotnym szlakiem

Biebrzańskie bagna można zwiedzić, nie mocząc stóp. Istnieje możliwość wybrania się na wycieczkę objazdową samochodem, podczas której ogląda się najciekawsze punkty widokowe.

– W Biebrzańskim Parku Narodowym jest wiele różnych szlaków do wyboru: piesze, rowerowe, kajakowe, konne i ścieżki edukacyjne – wymienia Łukasz Mazurek. – W sumie liczą one prawie 500 km.

Jednak warto dać ponieść się energii i zaopatrzyć się w kalosze albo nawet wodery, żeby przeżyć pasjonującą przygodę. Brodząc w błocie, najlepiej poczujemy klimat biebrzańskiego raju. A kto raz spróbuje, musi tu wrócić!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny