MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Mieszkańcy chcą budowy ulic osiedlowych. Władze twierdzą, że będzie to bardzo trudne

Tomasz Mikulicz
Tak wygląda ul. Olecka. Jest stan pozostawia wiele do życzenia.
Tak wygląda ul. Olecka. Jest stan pozostawia wiele do życzenia. Anatol Chomicz
Kanalizacja deszczowa ul. Szerokiej, nawierzchnia ul. Ciasnej, chodnik wzdłuż ul. Piasta. O takie inwestycje dopominają się mieszkańcy. Władze miasta twierdzą jednak, że w budżecie na ten rok jest dużo zadań, które będą wykonywane w następnych latach. trudno będzie wprowadzić nowe inwestycje.

Zawsze, gdy nad miastem przechodzi ulewa mamy problem. A w ostatnich latach jest coraz gorzej. Sąsiad stracił na przykład samochód, bo nie dało się go naprawić. Inni stracili narzędzia, które trzymali w piwnicach. A i zalanych butów zimowych też żal - mówi Dorota Milewska.

Mieszka przy ul. Szerokiej. - Piwnice i garaże bloków pod numerami 12 i 14 są stale zalewane. Miasto powinno w końcu przebudować kanalizację deszczową - twierdzi pani Dorota.

Propozycje zeszłoroczne: Budżet Białegostoku 2019: PiS zarzuciło prezydenta propozycjami. Chce dróg, parkingów, przedszkoli, żłobków [WIDEO, ZDJĘCIA]

O potrzebie realizacji tej inwestycji napisał w interpelacji do władz miasta radny PiS Henryk Dębowski. Wymienił też szereg innych propozycji. Jak np. budowę nawierzchni ul. Ciasnej na Wygodzie. - Same nerwy z tą naszą ulicą. Gdy jest upalnie samochody robią tumany kurzu, gdy deszczowo - wszędzie jest błoto - rozkłada ręce Zofia Sawicka.

O ul. Ciasnej była mowa już w 2017 roku: Kolejne drogi osiedlowe w Białymstoku zostaną przebudowane (zdjęcia)

Z podobnym problemem borykają się mieszkańcy z ul. Kazaneckiego i Szewki na Bacieczkach, gdzie jest już gotowa dokumentacja projektowa.

- Dokumentacja to jedno, ale najważniejsze są prace budowlane, na które wciąż czekamy. Wszędzie na okolicznych ulicach jest asfalt czy kostka brukowa. A my od wielu lat walczymy i nic. Mamy już tego dość. Chcemy normalnie żyć. Inwestycja już kilka razy była przekładana. To jakiś absurd i brak odpowiedzialności władzy - mówi Grzegorz Ostaszewski.

Natomiast Bartosz Michalski chce, by miasto zbudowało parking przy ul. Kombatantów w pobliżu sklepu Biedronka pomiędzy ul. Bełzy a al. 1000-lecia Państwa Polskiego.

- Obok stacji paliw jest plac, który aż się prosi o zbudowanie tu parkingu. Z miejsc parkingowych, które powstały przy naszych blokach korzystają często klienci Biedronki i innych lokali mieszczących się w bloku przy al. 1000-lecia PP 10, a my nie mamy gdzie stawiać auta - mówi mieszkaniec.

W interpelacji Henryka Dębowskiego jest też mowa o potrzebie budowy nawierzchni ul. Oleckiej (os. Białostoczek), Długiej (os. Wysoki Stoczek) i Jachtowej (os. Dojlidy Górne). Radny prosi też m.in. o budowę chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Piasta (od przejazdu kolejowego do ul. Andrukiewicza) oraz utwardzeniu odcinka ul. Puszkina za sklepem PSS Społem Tęcza.

- Wszystkie te inwestycje to propozycje mieszkańców. Prezydent w kampanii wyborczej mówił przecież o tym, że zajmie się osiedlami. Czas to zrobić - mówi Henryk Dębowski.

Wiceprezydent Rafał Rudnicki w odpowiedzi na interpelację twierdzi, że władze tworząc projekt budżetu miasta na przyszły rok wezmą pod uwagę wszystkie te sugestie. - Niestety już teraz można stwierdzić, że wprowadzenie nowych zadań inwestycyjnych będzie bardzo trudne - podkreśla.

Plany miasta: Inwestycje drogowe w Białymstoku. W planach remont blisko 80 dróg na białostockich osiedlach

Dodaje, że podyktowane jest to dużą liczbą inwestycji, które są wpisane do budżetu na obecny rok, a których realizacja ma nastąpić w latach przyszłych.

- To niezwykle zdawkowa odpowiedź. Mam nadzieję, że prezydent jeszcze raz przemyśli sprawę i wprowadzi jednak te inwestycje do projektu budżetu na przyszły rok. Mieszkańcy tego od niego oczekują - komentuje Henryk Dębowski.

Zobacz też: Katarzyna Rosińska o przebiegu i postulatach marszu równości w Białymstoku

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny