Zawsze, gdy nad miastem przechodzi ulewa mamy problem. A w ostatnich latach jest coraz gorzej. Sąsiad stracił na przykład samochód, bo nie dało się go naprawić. Inni stracili narzędzia, które trzymali w piwnicach. A i zalanych butów zimowych też żal - mówi Dorota Milewska.
Mieszka przy ul. Szerokiej. - Piwnice i garaże bloków pod numerami 12 i 14 są stale zalewane. Miasto powinno w końcu przebudować kanalizację deszczową - twierdzi pani Dorota.
Propozycje zeszłoroczne: Budżet Białegostoku 2019: PiS zarzuciło prezydenta propozycjami. Chce dróg, parkingów, przedszkoli, żłobków [WIDEO, ZDJĘCIA]
O potrzebie realizacji tej inwestycji napisał w interpelacji do władz miasta radny PiS Henryk Dębowski. Wymienił też szereg innych propozycji. Jak np. budowę nawierzchni ul. Ciasnej na Wygodzie. - Same nerwy z tą naszą ulicą. Gdy jest upalnie samochody robią tumany kurzu, gdy deszczowo - wszędzie jest błoto - rozkłada ręce Zofia Sawicka.
O ul. Ciasnej była mowa już w 2017 roku: Kolejne drogi osiedlowe w Białymstoku zostaną przebudowane (zdjęcia)
Z podobnym problemem borykają się mieszkańcy z ul. Kazaneckiego i Szewki na Bacieczkach, gdzie jest już gotowa dokumentacja projektowa.
- Dokumentacja to jedno, ale najważniejsze są prace budowlane, na które wciąż czekamy. Wszędzie na okolicznych ulicach jest asfalt czy kostka brukowa. A my od wielu lat walczymy i nic. Mamy już tego dość. Chcemy normalnie żyć. Inwestycja już kilka razy była przekładana. To jakiś absurd i brak odpowiedzialności władzy - mówi Grzegorz Ostaszewski.
Ulice Kazaneckiego i Szewski w planach: Inwestycje w Białymstoku. Więcej dróg, więcej światła. Na osiedlach [ZDJĘCIA]
Natomiast Bartosz Michalski chce, by miasto zbudowało parking przy ul. Kombatantów w pobliżu sklepu Biedronka pomiędzy ul. Bełzy a al. 1000-lecia Państwa Polskiego.
- Obok stacji paliw jest plac, który aż się prosi o zbudowanie tu parkingu. Z miejsc parkingowych, które powstały przy naszych blokach korzystają często klienci Biedronki i innych lokali mieszczących się w bloku przy al. 1000-lecia PP 10, a my nie mamy gdzie stawiać auta - mówi mieszkaniec.
W interpelacji Henryka Dębowskiego jest też mowa o potrzebie budowy nawierzchni ul. Oleckiej (os. Białostoczek), Długiej (os. Wysoki Stoczek) i Jachtowej (os. Dojlidy Górne). Radny prosi też m.in. o budowę chodnika i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Piasta (od przejazdu kolejowego do ul. Andrukiewicza) oraz utwardzeniu odcinka ul. Puszkina za sklepem PSS Społem Tęcza.
- Wszystkie te inwestycje to propozycje mieszkańców. Prezydent w kampanii wyborczej mówił przecież o tym, że zajmie się osiedlami. Czas to zrobić - mówi Henryk Dębowski.
Wiceprezydent Rafał Rudnicki w odpowiedzi na interpelację twierdzi, że władze tworząc projekt budżetu miasta na przyszły rok wezmą pod uwagę wszystkie te sugestie. - Niestety już teraz można stwierdzić, że wprowadzenie nowych zadań inwestycyjnych będzie bardzo trudne - podkreśla.
Plany miasta: Inwestycje drogowe w Białymstoku. W planach remont blisko 80 dróg na białostockich osiedlach
Dodaje, że podyktowane jest to dużą liczbą inwestycji, które są wpisane do budżetu na obecny rok, a których realizacja ma nastąpić w latach przyszłych.
- To niezwykle zdawkowa odpowiedź. Mam nadzieję, że prezydent jeszcze raz przemyśli sprawę i wprowadzi jednak te inwestycje do projektu budżetu na przyszły rok. Mieszkańcy tego od niego oczekują - komentuje Henryk Dębowski.
Zobacz też: Katarzyna Rosińska o przebiegu i postulatach marszu równości w Białymstoku