Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok: Miejscy radni PiS apelują o działania osłonowe dla mieszkańców i przedsiębiorców. Chcą m.in. darmowego parkowania

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Wojciech Wojtkielewicz
Przewodniczący klubu radnych miejskich PiS Henryk Dębowski wystąpił do władz miasta z apelem m.in. o zwolnienie z czynszów przedsiębiorców wynajmujących lokale komunalne czy też rezygnacji z poboru opłat w strefie płatnego parkowania. Część postulatów zostało już jednak przez miasto spełnione. Jak np. zwolnienia z opłat kupców, którzy pracowali na zamkniętym obecnie targowisku miejskim.

Liczę na to, że aktywność radnych PiS nie będzie ograniczała się do apeli na temat jak wydrenować budżet miasta, ale przede wszystkim do apeli do rządzących - bo to ich koledzy partyjni sprawują dziś w Polsce władzę - aby nasze miasto było zasilone dodatkowym strumieniem pieniędzy - mówił podczas wtorkowej (24 marca) konferencji władz miasta prezydent Tadeusz Truskolaski.

Tak odniósł się do apelu, jaki wystosował do władz miasta przewodniczący klubu radnych miejskich PiS Henryk Dębowski. Proponuje on wprowadzenie szeregu działań. Część z nich jest już zresztą zrealizowanych, o czym władze miasta już od zeszłego tygodnia informowały podczas codziennych konferencji prasowych.

Tak jest chociażby z - jak ją nazwał Henryk Dębowski - usługą "zakupy dla seniorów". Wiceprezydent Przemysław Tuchliński w zeszłym tygodniu - odpowiadając na pytanie jednego z mieszkańców - powiedział, że osoby starsze, którym nikt z młodszych sąsiadów czy rodziny nie może zrobić zakupów, powinny zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dodał, że w razie potrzeby MOPR będzie współpracował w tej sprawie ze strażą miejską.

Czytaj też: Białystok: Godziny seniorskie w sklepach od 10 do 12? Apel Tadeusza Truskolaskiego do sklepikarzy

Prezydent zwolnił też z opłat kupców handlujących na (oczywiście obecnie zamkniętym) targowisku miejskich, czego też domaga się PiS. Kolejne postulaty dotyczą m.in. zwolnienia przedsiębiorców wynajmujących lokale komunalne z opłat za czynsze. Chodzi o tych, którzy przez epidemię nie mogą prowadzić swojej działalności.

Prezydent informował podczas jednej z konferencji, że odroczył najemcom lokali użytkowych płatność czynszów o miesiąc (do 21 kwietnia). Natomiast decyzje o umorzeniu czynszów będą zapadać na indywidualną prośbę danego przedsiębiorcy po przeanalizowaniu jego sytuacji finansowej.

Pozostając w tematyce ZMK, PiS apeluje też o odraczanie płatności czynszów uiszczanych przez mieszkańców lokali komunalnych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Do tego dochodzi postulat o jak to ujął radny "zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty podatków i opłat lokalnych, w tym przede wszystkim podatku od nieruchomości". Choć władze miasta nie podjęły takiej decyzji, to prezydent stwierdził (również podczas jednej z konferencji), że jest zwolennikiem rozpatrywania każdej sprawy indywidualnie.

Wśród postulatów jest też ten mówiący o rezygnacji z pobierania opłat w strefie płatnego parkowania. Prezydent stwierdził w zeszłym tygodniu, że byłoby to działanie byłoby przeciwskuteczne. Bo przez to miejsca byłyby zapełnione. - W efekcie mniej osób będzie chciało jeździć samochodami, bo miejsca na parkingach będą wciąż zajęte, nawet przez osiem godzin - podkreślał Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok. Władze przeciw bezpłatnej strefie parkowania na czas koronawirusa. Bo przyniosłoby to odwrotny skutek

Na każdej niemal konferencji powtarza on zresztą, że wszyscy mieszkańcy stanowią jedną wspólnotę i należy pomagać tym, którzy są naprawdę w potrzebie. - Najtrudniejszy okres dopiero przed nami - stwierdził podczas wtorkowej (24 marca).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny