Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Kończy się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Młodzież wybierała najczęściej VI LO, I LO i ZSTiO

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Prawie 3,6 tys. uczniów dostało się do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Białystok. W palcówkach pozostało jeszcze ok. 650 wolnych miejsc.

Zakończyła się rekrutacja podstawowa do szkół ponadpodstawowych w Białymstoku. Uczniowie do wyboru mieli w sumie 36 szkół, w tym 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia.

Na rok szkolny 2021/2022 przyjęto już 3 592 osoby, w tym do liceów – 2 021, do techników – 1 355 i do branżowej szkoły I stopnia – 216.

Najczęściej wybierane szkoły przez kandydatów to:

  • licea ogólnokształcące: VI LO, I LO i XI LO,
  • technika: Technikum nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi (ZSTiO), Technikum Elektryczne (ZSE) i Technikum nr 4 (ZSR),
  • branżowe szkoły I stopnia: Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 (ZST), Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 (ZSM) i Branżowa Szkoła I stopnia nr 7 (ZSTiO).

Najpopularniejszymi profilami kształcenia w liceach zostały: matematyczno-informatyczny w VI LO i językowy w XI LO. W technikach młodzież najczęściej wybierała kształcenie na technika informatyka oraz technika fotografii i multimediów w Technikum Nr 6 (ZSTiO) oraz technika programistę w Technikum Elektrycznym (ZSE).

Z kolei w branżowych szkołach i stopnia najchętniej wybierano następujące kierunki: mechanik pojazdów samochodowych/kierowca mechanik/operator obrabiarek skrawających w Branżowej Szkole I stopnia nr 3 (ZST), mechanik pojazdów samochodowych/elektromechanik pojazdów samochodowych w Branżowej Szkole I stopnia nr 2 (ZSM), wielozawodowa w Branżowej Szkole I stopnia nr 5 (ZSZ 5).

Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do żadnej szkoły, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej na wolne miejsca. Lista wolnych miejsc jest dostępna na stronie Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Od 3 do 5 sierpnia do godz. 15.00 kandydaci mogą składać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z właściwymi dokumentami.

- Rekrutacja uzupełniająca przebiega na analogicznych zasadach jak rekrutacja podstawowa, jednak bez wykorzystania systemu elektronicznego. Kandydat może pobrać formularz wniosku o przyjęcie w każdej szkole ponadpodstawowej, wypełnić go i złożyć w sekretariacie placówki - informuje Kamila Bogacewicz z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w wyniku rekrutacji uzupełniającej zostanie podana 16 sierpnia. Ostatecznie wyniki będą znane 23 sierpnia, gdy zostaną ogłoszone listy przyjętych i nieprzyjętych.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny