MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Dwa programy i 423 mln złotych z funduszy unijnych wspomogły podlaski rynek pracy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W piątek (13.01) Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku podsumował wyniki dwóch programów, jakie przez osiem ostatnich lat wspierały mieszkańców na podlaskim rynku pracy. Realizowały je powiatowe urzędy pracy z całego regionu, a było to możliwe dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich, które wynosiło 423 mln zł. Konferencja odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Pierwszym był Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego, w ramach którego WUP zawarł umowy ze starostwami, a ich wykonaniem zajmowały się wszystkie powiatowe urzędy pracy w województwie.

Kompleksowa opieka i aktywizacja

- Między rokiem 2015 a 2022 zostały zawarte 84 umowy na dofinansowanie projektów wspierających osoby bezrobotne z naszego województwa. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego na wsparcie dla ponad 15 tys. osób (30 lat i więcej) przyznano ponad 218,2 mln zł. Dzięki temu osoby mające problemy na rynku pracy zostały objęte kompleksową i dostosowaną do ich potrzeb, ofertą działań aktywizacyjnych. Były to m.in. staże, subsydiowane zatrudnienie, szkolenia pozwalające nabyć kwalifikacje zawodowe oraz dotacje na działalność gospodarczą i doposażenie stanowiska pracy – wyjaśnił wicedyrektor białostockiego WUP Hubert Ostapowicz.

Czytaj również:

Ponadto poinformował, że, w ramach tych projektów:

  • 2 433 osoby otrzymały bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • ponad 5 000 osób zostało objętych stażami zawodowymi,
  • 1 923 osoby skorzystały z subsydiowanego zatrudnienia (refundacja kosztów poniesionych przez pracodawców na zatrudnienie bezrobotnego, czyli wynagrodzeniem, ubezpieczeniem i wyposażeniem stanowiska pracy – red.) u podlaskich pracodawców,
  • wyposażono/doposażono 1073 nowe stanowiska, na których zatrudniono osoby borykające się z trudnościami na rynku pracy.

Przedszkole oblegane - dzięki unijnej pomocy

- Komisja Europejska wymagała, aby działania dotyczące rynku pracy były efektywne i takie były. W naszym przypadku efektywność przekroczyła 50 proc., czyli co drugi z uczestników (a było ich ponad 33 tys.) uzyskał w wyniku udziału w projekcie zatrudnienie. Oczywiście trzeba rozwijać te instrumenty pomocowe i projekty, i to czeka nas w ramach nowej perspektywy finansowej – dodał Hubert Ostapowicz.

Czytaj również:

Dotacje z RPOWP mogły ubiegać się też przedszkola. Jak mówiła Izabela Wierzbicka, koordynator dwóch projektów, dzięki unijnym funduszom gruntownie zmieniło się przedszkole w Perlejewie (powstał też Klub Malucha).

– "Muzyczna Kraina" to był projekt przełomowy. Wcześniej nasze przedszkole mieściło się w starym, smutnym budynku na uboczu wsi. Było otwarte tylko 5 godz. dziennie. W 2019 roku pozyskaliśmy część budynku po wygaszonym gimnazjum. Po remoncie przedszkole otrzymało nowe meble, zabawki, pomoce dydaktyczne. Utworzyliśmy nowe miejsca, zapewniliśmy finansowanie dla nauczycieli, a dla dzieci dodatkowe zajęcia – opowiadała Izabela Wierzbicka, dodając, że dziś przedszkole jest czynne przez 8 godz.: - I z mało popularnego przedszkola staliśmy się obleganym.

Jednoosobowa działalność? Tak

Z kolei w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój urzędy pracy były ukierunkowane na wsparcie ludzi młodych. W ramach tych działań prawie 2,9 tys. osób otrzymało bezzwrotną pomoc na podjęcie działalności gospodarczej, ponad 9 tys. odbyło staże zawodowe, a podlaskie firmy stworzyły 343 stanowiska pracy.

Białystok. Dwa dni z Targami Edukacji i Pracy, czyli szansa ...

Jedną z osób, które skorzystały z bardzo popularnej formy pomocy, czyli dotacji na rozpoczęcie własnej działalności jest Jakub Daniłowicz z Suwałk. Młody człowiek założył firmę zajmującą się fotografią i produkcją filmową.

- Zacząłem w styczniu zeszłego roku. Było z tym sporo formalności, ale bardzo pomogły mi panie z agencji Ares. Dzięki dotacji (ponad 23 tys. zł) i wsparciu pomostowemu kupiłem profesjonalny sprzęt fotograficzny oraz narzędzia do post produkcji. Pomysł się sprawdził, idzie mi dobrze, więc planuję poszerzyć swoje kompetencje i rozwijać firmę - przyznał Jakub Daniłowicz.

Bezrobotnych systematycznie ubywa, ale...

Jak jednak zauważył wiceszef WUP, osoby młode (do 29 lat) wciąż zasilają rejestry bezrobotnych, co pokazuje, że nadal trzeba je wspierać, gdyż wszystkie nie są w stanie pomóc sobie bez udziału środków publicznych: - Prawie 1/4 rejestrowanych bezrobotnych to ludzie młodzi. Dlatego w nowej perspektywie to oni będą naszym priorytetem - dodał i przypomniał, że jeśli w 2014 roku bezrobocie w Podlaskiem sięgało prawie 13 proc., dziś wynosi 7,3 proc.: - Ale nie jest to wyłączna zasługa tych projektów, bo dzisiaj mamy zupełnie inny rynek pracy niż przed ośmiu laty.

Czytaj również:

Według danych WUP w Białymstoku, dzięki finansowemu wsparciu z RPOWP i PE WER w latach 2015-2022 w Podlaskiem:

  • powstało 5 330 nowych firm,
  • doposażono 1 416 nowych miejsc pracy,
  • ponad 14 000 osób skorzystało ze staży zawodowych,
  • ponad 3 500 osób uzyskało zatrudnienie subsydiowane.

W konferencji uczestniczyli m.in. starostowie, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który dekorował zasłużonych pracowników WUP i PUP medalami i odznaczeniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny