MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Polsce. GUS opublikował najnowsze dane za kwiecień 2023. Wiemy, ile osób nie pracuje

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sprawdzamy, ilu Polaków jest aktywnych zawodowo.
Sprawdzamy, ilu Polaków jest aktywnych zawodowo. unsplash
Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,4 proc. miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Z najnowszych danych dowiadujemy się także, ilu Polaków jest aktywnych zawodowo w wieku produkcyjnym oraz co oznacza, że osoba jest bierna zawodowo. Natomiast współczynnik aktywności zawodowej informuje nas, ile osób pracuje lub szuka pracy.

Spis treści

Ilu bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy?

GUS podał informację, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest aktualnie 821,9 tys. bezrobotnych. Miesiąc wcześniej ta liczba była wyższa – wynosiła 846,9 tys. Według obliczeń urzędu stopa bezrobocia w kwietniu 2023 r. wyniosła 5,2 proc. – wobec 5,4 proc. z marca tego roku. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc.

Ilu Polaków jest aktywnych zawodowo?

W I kwartale 2023 r. aktywnych zawodowo było 58,4 proc. Polaków w wieku produkcyjnym. To oznacza, że 41 proc. zawodowo była bierna w tym samym czasie. To o 0,2 proc. więcej, niż we wcześniejszym kwartale.

Stopa bezrobocia, którą oblicza GUS, jest porównaniem liczby zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w stosunku do liczby osób aktywnych zawodowo. Do statystyki nie wlicza się osób, które w przeciągu 3 miesięcy od utraty pracy przestana być bezrobotnymi. Status osoby bezrobotnej można utracić np. poprzez znalezienie pracy.

Z tego powodu w stopie bezrobocia nie widać liczby osób biernych zawodowo – to osoby, które z różnych powodów nie podejmują pracy zawodowej. Mogą być to niepełnosprawni, studenci lub inne osoby, które nie chcą lub nie mogą pracować.

Dlatego oblicza się dodatkowy wskaźnik - współczynnik aktywności zawodowej. Współczynnik ten określa stosunek osób aktywnych zawodowo (zatrudnionych i bezrobotnych) do ludności w wieku produkcyjnym (od 18 roku życia do osiągnięcia wieku emerytalnego). Dzięki współczynnikowi dowiadujemy się, ile osób pracuje lub szuka pracy.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezrobocie w Polsce. GUS opublikował najnowsze dane za kwiecień 2023. Wiemy, ile osób nie pracuje - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny