Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie nowe święto państwowe i to już 14 kwietnia! Czy będzie dzień wolny od pracy?

ak
Będzie nowe święto państwowe? Politycy chcą 14 kwietnia obchodzić Święto Chrztu Polski. Dzień wolny od pracy?
Będzie nowe święto państwowe? Politycy chcą 14 kwietnia obchodzić Święto Chrztu Polski. Dzień wolny od pracy? Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W piątek Sejm przyjął ustawę, która zakłada ustanowienie dnia 14 kwietnia nowego święta państwowego. Co będziemy świętować i czy będzie to dzień wolny od pracy?

Nowe święto państwowe 14 kwietnia: Święto Chrztu Polski

Przyjęta przez Sejm ustawa ma wprowadzić do kalendarza świąt państwowych Święto Chrztu Polski, które miałoby odbywać się 14 kwietnia. Wprowadzenie nowego święta ma upamiętnić to wydarzenie z historii Polski. Przypomnijmy, że decyzja Mieszka I o chrzcie Polski jest uznawana za początek Państwa Polskiego. To historyczne wydarzenie miało miejsce w 966 roku.
Już podczas pierwszego czytania projektu ustawy o nowym święcie państwowym na sejmowej komisji kultury, większość posłów była zdania, że ważne jest, by wprowadzić święto upamiętniające chrzest Polski. Miałoby to przywrócić Polakom świadomość tego, że w tym momencie nasze państwo pojawiło się na mapie Europy.

Nie da się rozłączyć przyjęcia chrztu i początków państwowości polskiej – mówił poseł Dariusz Piontkowski

Dlaczego Święto Chrztu Polski ma być obchodzone 14 kwietnia? Dokładna data chrztu Polski nie jest znana, ale zdaniem większości historyków, miał on miejsce w Wielką Sobotę 966 roku, która wtedy przypadała 14 kwietnia. Stąd też wnioskodawcy zaproponowali właśnie tę datę na Święto Chrztu Polski.

Nowe święto państwowe: Święto Chrztu Polski. Dzień wolny od pracy?

W projekcie ustawy o Święcie Chrztu Polski czytamy:

Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego.

Wprowadzenie ustawy w życie i ustanowienie Święta Chrztu Polski świętem państwowym ma jednak nie pociągać za sobą skutków prawnych. Zapewne nie będzie to więc dzień wolny od pracy, skoro nie zostało to jasno ujęte w ustawie. Warto przypomnieć, że z 10 świąt państwowych ustanowionych w Polsce, jedynie trzy są dniami wolnymi od pracy, a są to:

  • 1 maja - Święto Pracy
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 11 listopada - Święto Niepodległości
Jak dobrze znasz Mazurek Dąbrowskiego?

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny