Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banki spółdzielcze wyróżniają się na rynku finansowym

(koci)
Banki spółdzielcze wyróżniają się na rynku finansowym
Banki spółdzielcze wyróżniają się na rynku finansowym sxc
Żaden bank nie zna lepiej swoich klientów niż bank spółdzielczy. Pozwala to na dopasowanie swojej oferty do ich potrzeb.

W całym kraju mamy ponad 570 banków spółdzielczych. Czym się one wyróżniają na polskim rynku finansowym?
– Między innymi specyficzną strukturą własnościową – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. – Właścicielami banków spółdzielczych są prywatne osoby. Niektóre banki mają po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy członków.
– Nieraz wielu klientów jest jednocześnie współwłaścicielami banku – podkreśla Pietraszkiewicz.
Zwraca on uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Na szczególny obszar działania BS-ów. Są to środowiska lokalne – małe miejscowości gminne, choć zdarza się, że działają one (najczęściej mają swoje oddziały) również i w dużych miastach. Dlatego też mają dobry kontakt ze swymi klientami, są to bezpośrednie relacje.
– Można powiedzieć, że swoich klientów widzą oni przez okno – mówi prezes Związku Banków Polskich. – Dzięki temu mogą się bardziej wczuć w sytuację i potrzeby klientów i zaoferować im usługi i produkty na miarę.

Mają inne wartości
Alfred Domagalski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej podkreśla z kolei to, że banki spółdzielcze – tak jak każda spółdzielnia – stanowią odmienny od komercyjnego model gospodarowania.
– Realizują odmienne cele i kierują się odmiennym systemem wartości – tłumaczy. – Podczas gdy celem działania banku komercyjnego jest maksymalizacja zysku i gromadzenie bogactwa, celem banku spółdzielczego jest przysparzanie korzyści członkom i troska o rozwój lokalnego środowiska, w którym funkcjonują. Takie wartości, jak samopomoc, samoodpowiedzialność, demokracja, równość, sprawiedliwość i solidarność, uznawane są w  systemie spółdzielczym za cnotę, podczas gdy w systemie komercyjnym stanowią na ogół barierę rozwoju.
Jego zdaniem te atuty w lokalnych środowiskach stanowią o przewadze banków spółdzielczych.

– Niestety, państwo czyni wszystko, aby bank spółdzielczy nie różnił się niczym od banku komercyjnego

– dodaje Alfred Domagalski. – Brak zrozumienia spółdzielczego systemu gospodarowania jest dziś największym zagrożeniem dla funkcjonowania nie tylko banków spółdzielczych, ale i innych spółdzielni.

Szczególna więź z klientami
Prezes Krajowej Rady Spółdzielczości zauważa, że banki spółdzielcze, tak jak wszystkie  spółdzielnie, funkcjonują w oparciu o dwa rodzaje więzi. To więzi społeczne i więzi (korzyści) ekonomiczne. To klasyka w funkcjonowaniu tego sektora.

– Niestety, wpisanie spółdzielni przez państwo w system prawny właściwy dla sektora komercyjnego spowodowało zerwanie więzi ekonomicznych i osłabienie związków członków ze swoją spółdzielnią

– dodaje. – Pozostały jedynie więzi społeczne. Są one jeszcze na tyle silne, że powodują znacznie większą lojalność niż w systemie komercyjnym.

Najbardziej lojalnymi klientami są członkowie banków spółdzielczych, jako ich udziałowcy i współwłaściciele. To oni odgrywają ważną rolę w kształtowaniu pozytywnego wizerunku banków spółdzielczych i podkreślaniu ich roli w rozwoju środowisk lokalnych. Banki starają się więc, podtrzymywać więzi społeczne, a nawet rozwijać je poprzez różnego rodzaju działania – od włączania członków do procesów zarządzania i kontroli  po wspieranie działań społeczno-kulturalnych. Na rosnącą lojalność klientów banków spółdzielczych ma także wpływ coraz wyższa świadomość pozwalająca na dostrzeganie związków między rozwojem lokalnych instytucji finansowych a rozwojem lokalnym.

Także Krzysztof Pietraszkiewicz zauważa, że pracownicy banków spółdzielczych utrzymują kontakty z lokalnymi społecznościami (szkołami, parafiami, gminami, organizacjami pozarządowymi).

– To typ instytucji, które współpracują z lokalną społecznością

– zauważa.

– Bardzo często reagują na różnego rodzaju nieszczęścia – np. klęski suszy czy powodzi.

Podkreśla też, że banki spółdzielcze odegrały bardzo dużą rolę w modernizacji polskiego rolnictwa, udzielając kredytów na zakup ziemi czy teraz np. na kolektory słoneczne, finansowały inwestycje w ramach programów unijnych, np. SAPARD.

Poradziły w trudnych czasach
Dlatego też banki spółdzielcze radziły sobie także w trudnych czasach, np. spowolnienia gospodarczego. Zarówno te funkcjonujące w Polsce, jak i na świecie, nie odczuły znacząco kryzysu.
– Wprost przeciwnie, pozyskały nowych klientów i uratowały wiele małych i średnich firm, które przestały być atrakcyjne dla banków komercyjnych – zauważa Alfred Domagalski. – Banki potrafiły zrezygnować z części swoich zysków na rzecz swoich klientów i utrzymania zatrudnienia.
Jak dodaje, było to możliwe ponieważ banki spółdzielcze nie oderwały się od sfery realnej. Tak jak przed laty finansują rozwój przedsiębiorczości i wspierają inicjatywy lokalne. Funkcjonują więc w znacznie bezpieczniejszej niż inwestycje (spekulacje) finansowe, sferze gospodarki realnej. Nie generują wirtualnego pieniądza dla pomnażania zysków poprzez mnożenie tzw. instrumentów pochodnych. To jest podstawą ich bezpieczeństwa i trwałości.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny