Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfa Centrum. Planeta Energii zaprasza dzieci

Energa
Wizyta Energobusu w Białymstoku to tylko przedsmak nagrody głównej, którą można zdobyć w trwającym właśnie konkursie edukacyjnym „Planeta Energii” skierowanym do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych.
Wizyta Energobusu w Białymstoku to tylko przedsmak nagrody głównej, którą można zdobyć w trwającym właśnie konkursie edukacyjnym „Planeta Energii” skierowanym do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Energa
Jak ciekawie spędzić czas z dziećmi i jednocześnie rozbudzić w nich naukowe pasje? Wystarczy 16 i 17 listopada wybrać się do galerii Alfa Centrum, którą odwiedzą w tych dniach eksperci ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Planeta Energii”.

W trakcie wizyty będzie można dowiedzieć się m.in jak wytwarza się prąd oraz jak bezpiecznie i świadomie z niego korzystać. Grupa Energa, pomysłodawca akcji, przygotowała liczne pokazy i eksperymenty dla najmłodszych, podczas których dzieci odkryją co wspólnego mają ze sobą woda, wiatr, promienie słoneczne i energia elektryczna, dowiedzą się ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, gdzie należy schronić się podczas burzy, co zrobić w przypadku porażenia prądem i wiele innych. Organizatorzy przygotowali także liczne quizy z nagrodami.

Konkurs „Planeta Energii”

Wizyta Energobusu w Białymstoku to tylko przedsmak nagrody głównej, którą można zdobyć w trwającym właśnie konkursie edukacyjnym „Planeta Energii” skierowanym do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

- Do konkursu może przystąpić każdy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o udostępnione przez Grupę Energa materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Sprawozdanie ze zrealizowanych zadań należy złożyć do 15 lutego 2016 roku. Wyniki konkursu ogłosimy 18 marca – mówi Marta Dankowska, Dyrektor Wydziału Marketingu Korporacyjnego Energa SA.

Nagrody i wyróżnienia

Dziesięć zwycięskich klas zostanie nagrodzonych dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swojej miejscowości. Co ważne – miasteczko mogą odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale także najmłodsi uczniowie szkół podstawowych z okolicy, a w godzinach popołudniowych wszyscy chętni mieszkańcy. Zwycięskie klasy otrzymają również laptopa z edukacyjnym oprogramowaniem oraz zestaw edukacyjnych klocków Lego.

W konkursie przyznanych zostanie także pięćdziesiąt wyróżnień, w ramach których organizator zapewnia transport dzieci z wyróżnionej klasy do miasta, w którym gościć będzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii” (do 120 km). Każdy uczeń z nagrodzonej i wyróżnionej klasy otrzyma także edukacyjne prezenty, a wszyscy zaangażowani nauczyciele i dzieci – certyfikaty i dyplomy.

W interaktywnym miasteczku na gości czekać będą m.in. kosmiczny Energobus, fascynujące eksperymenty i doświadczenia, kino 3D, multimedialne zabawy i konkursy oraz Energetyczny Turniej Miast, czyli specjalny konkurs dla mieszkańców miast, które odwiedzi „Planeta Energii”.

Nauka poza szkolnymi schematami

Tomasz Rożek, który od wielu lat angażuje się w popularyzację nauki, nieustannie podkreśla, jak ważne jest to, by już od najmłodszych lat uświadamiać dziecko, pokazywać i tłumaczyć mu otaczający świat.

– Nauka nie musi być nudna. Ciekowość świata dzieci ułatwia wyjaśnianie im nawet trudnych tematów, jakim jest np. energia elektryczna. Najmłodsi powinni wiedzieć czym jest prąd i jak się go wytwarza. Szczególnie w tych czasach, kiedy urządzenia na prąd towarzyszą nam niemal od urodzenia – mówi Tomasz Rożek. – Największa korzyść dla dzieci biorących udział w programie, to konkretna i praktyczna wiedza. Co więcej – wiedza, która zostaje w głowach najmłodszych na bardzo długo z powodu sposobu, w jaki ją przekazujemy. W „Planecie Energii” chcemy, by dzieci dobrze się bawiły, bo wierzymy, że nauka jest bardziej skuteczna, gdy opiera się o interakcję i zabawę.

„Planety Energii” po raz szósty

Grupa Energa, pomysłodawca programu, już od ponad 5 lat udowadnia, że nauka o energii elektrycznej jest zarówno pożyteczna, jak i fascynująca. Potwierdza to przeprowadzone przez PBS badanie, z którego wynika, że forma edukacji poprzez zabawę zaproponowana przez Energę pozwala skutecznie przekazywać dzieciom wiedzę nt. energii elektrycznej (tak uważa 98 proc. badanych nauczycieli) oraz zwiększa zainteresowanie najmłodszych nauką (96 proc.).

Spotkania z „Planetą Energii”

Alfa Centrum w Białymstoku i „Planeta Energii” zapraszają 16 listopada (poniedziałek) i 17 listopada (wtorek) w godz. 15:00 – 20:00.

„Planeta Energii” w tym roku odwiedzi jeszcze galerię Focus Mall w Bydgoszczy 19 i 20 listopada oraz galerię Lublin Plaza w Lublinie 23 i 24 listopada.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

***
Grupa Energa od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu Energa dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja Energa niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu Energa dla Ciebie jest projekt Energa Edukacja, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną. Energa dostarcza i sprzedaje prąd ponad 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa ENERGA
charakteryzuje się największym udziałem energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej spośród głównych grup energetycznych działających na polskim rynku. „Zielona” energia powstaje w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych, w instalacjach spalających biomasę oraz w elektrowni fotowoltaicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny