Aglaonema – roślina doniczkowa piękna i łatwa w uprawie

  Aglaonema – roślina doniczkowa piękna i łatwa w uprawie

  Katarzyna Józefowicz

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Aglaonema ma piękne liście i jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w domowych warunkach.

  Aglaonema ma piękne liście i jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w domowych warunkach. ©Katarzyna Laszczak

  Aglaonema ma niezbyt łatwą do zapamiętania nazwę, za to jej uprawa nie sprawia trudności. A warto się nią zainteresować, bo aglaonema to roślina doniczkowa o bardzo atrakcyjnych liściach.
  Aglaonema ma piękne liście i jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w domowych warunkach.

  Aglaonema ma piękne liście i jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w domowych warunkach. ©Katarzyna Laszczak

  Wśród licznych roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniach znajdziemy między innymi ciekawą i atrakcyjną aglaonemę zmienną. Wprawdzie nie jest ona tak popularna jak należące do tej samej rodziny zamiokulkasy, skrzydłokwiaty czy anturium, jednak zasługuje na naszą uwagę ze względu na niezbyt wysokie wymagania uprawowe oraz piękne, duże, zielone liście, ozdobione jasnymi wzorami i cętkami.

  Aglaonemy przypominają wyglądem diffenbachie, ale mają znacznie mniejsze i smuklejsze liście. Rośliny osiągają zwykle wysokość ok. 80-120 cm i mają kępiasty, zwarty pokrój. Niektóre z nich mogą tworzyć z wiekiem sztywny pęd, zwieńczony pióropuszem liści.

  Wzory, desenie i kolory – różne odmiany aglaonemy


  W zależności od odmiany aglaonemy mają również mniej lub bardziej wzorzyste liście, dlatego potrafią bardzo różnić się między sobą. Niektóre jak np. „Silver Queen”, „Silver Bay” czy rzadko u nas spotykana „Super White” mają duże, zielone liście, niemal całkowicie pokryte białym wzorem, inne jak np. odmiana „First Diamond” wytwarzają zielone liście ozdobione ładnym, kremowobiałym deseniem, natomiast jeszcze inne jak np. „Red Cochin” i „Legacy” mają bardzo oryginalne, zielono-biało-różowe licie lub zielono-żółtawe liście z różową obwódką jak „Crete”.
  Anglaonemy mają wiele odmian o różnie ubarwionych liściach. PENABEAR - pixabay.com


  Aglaonema – z tropików do doniczki. Jakie warunki trzeba jej zapewnić


  Aglaonema pochodzi z lasów tropikalnych, ale w mieszkaniu radzi sobie całkiem dobrze i jeśli tylko zostanie spełnionych kilka podstawowych warunków, jej uprawa nie jest trudna. Roślina musi przede wszystkim mieć zapewnione jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko, gdyż silne nasłonecznienie źle wpływa na jej rozwój. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że choć dobrze znosi półcień, jej kolorowe odmiany potrzebują więcej światła, aby mogły się naprawdę pięknie wybarwić.

  Kolejna ważna sprawa to odpowiednia temperatura. Aglaonema nie wymaga typowego okresu spoczynku i kocha ciepło, dlatego przez cały rok musi mieć zapewnioną temperaturę pokojową (20-24°C), która nigdy nie może spadać poniżej 15°C.

  Podlewanie i nawożenie aglaonemy


  Dla rośliny ważna jest też odpowiednia wilgotność podłoża i powietrza, gdyż z racji swojego pochodzenia źle znosi suszę. W sezonie letnim wymaga intensywniejszego i dość częstego podlewania (średnio 2 razy w tygodniu, ziemia w doniczce stale powinna być lekko wilgotna) oraz systematycznego zraszania liści. Natomiast zimą woli rzadsze i mniej obfite nawadnianie (wystarczy raz na tydzień lub rzadziej).

  Podobnie wygląda sprawa z nawożeniem roślin, które w okresie wegetacyjnym powinno być prowadzone systematycznie i dość często, natomiast zimą całkowicie ograniczone.

  Aglaonema – sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie


  W odpowiednich warunkach aglaonemy ładnie się rozrastają i tworzą dużo młodych przyrostów, dlatego każdego roku powinny być przesadzane. Ze względu na płytki i rozbudowany system korzeniowy, pod ich uprawę należy przeznaczyć niezbyt wysokie, ale dość szerokie pojemniki, w których będą mogły swobodnie się rozrastać i lepiej wykorzystywać wodę oraz składniki odżywcze.

  Rośliny powinny mieć też zapewnione żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże, o lekko kwaśnym odczynie pH, choć z powodzeniem mogą rosnąć także bez ziemi, gdyż doskonale nadają się do uprawy hydroponicznej. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjną uprawę, podczas wiosennego przesadzania z roślin możemy łatwo je rozmnożyć, pobierając z dorosłego egzemplarza odrosty korzeniowe. Takie sadzonki posiadają już zwykle własne korzenie, dlatego od razu można posadzić je do nowej doniczki i ustawić na docelowym stanowisku.

  Uważaj na mroczną stronę aglaonemy


  Decydując się na uprawę aglanomeny musimy jednak pamiętać, że mimo całego swojego piękna, rośliny posiadają też mroczną stronę natury. Wszystkie ich części zawierają bardzo toksyczny sok, który po dostaniu się do ust lub oczu może powodować podrażnienie śluzówki, a po przedostaniu się do organizmu, poważne zaburzyć pracę serca oraz uszkodzić układ nerwowy. Z tego względu prace pielęgnacyjne przy roślinie należy zawsze wykonywać w rękawiczkach ochronnych, unikając dotykania brudną dłonią okolic twarzy. Z uprawy rośliny lepiej też całkiem zrezygnować, jeśli mieszkają z nami małe dzieci lub zwierzęta domowe (szczególnie koty, psy czy gryzonie).

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka