MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Adwokaci rozjaśniają prawo. Podlascy uczniowie dowiadują się, jak prawnie zwalczać nienawiść w wirtualnym świecie

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wojciech Wojtkielewicz
Podlascy uczniowie poznają prawne konsekwencje cyberprzemocy i hejtu oraz dowiadują się, jak z nimi walczyć. W ponad 20 w placówkach w regionie trwa ogólnopolska akcja "Adwokaci rozjaśniają prawo".

W październiku w całej Polsce odbywa się II edycja akcji edukacyjnej pod hasłem „Adwokaci rozjaśniają prawo". W ramach inicjatywy Komisji Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, adwokaci i aplikanci adwokaccy prowadzą zajęcia dla uczniów.

Projekt edukacyjny skierowany do młodzieży zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku jest poświęcony bezpieczeństwu w Internecie. Przed rokiem adwokaci mówili o aspekcie cywilistycznym. Młodzież miała szasnę posłuchać o bezpiecznym korzystaniu z zakupów online, poszanowaniu i ochronie praw autorskich i dóbr osobistych w internecie.

W tym roku zajęcia dotyczyć będą kolejnej, istotnej w dzisiejszych czasach kwestii.

- Tym razem będziemy mówili o aspekcie karnym, czyli o cyberprzemocy, hejcie, odpowiedzialności za słowo pisane, stalkingu czy podszywaniu się pod kogoś - zdradza adwokat dr Iga Kalinowska-Maksim, przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Białymstoku, koordynator projektu. - Uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz I i II klas liceum, mają szasnę na spotkanie z adwokatami, którzy z perspektywy prawnej opowiadają o problemach, które dotyczą właśnie młodzież. Uczestnicy naszych zajęć dowiedzą się jakie zachowania przekraczają pewne normy i wkraczają w sferę naruszania prawa. Z drugiej strony otrzymają narzędzia jak się im przeciwstawić w razie, gdyby takie zachowania ich dotknęły.

We wtorek (17 października) dr Iga Kalinowska-Maksim i Jowita Grochowska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku w ramach akcji odwiedziły Społeczną Szkołę Podstawową nr 4 w Białymstoku.

- Warto organizować takie zajęcia. Dzieci żyją teraz przecież w świecie wirtualnym i mamy obowiązek przypominać im o zagrożeniach, które płyną z przebywania w tym środowisku. I cieszymy się, że jest możliwość wsparcia ich fachową wiedzą. Trzeba ich uświadamiać i dawać jasne sygnały dotyczące tego, jak przeciwstawiać się różnym formom przemocowym, jakie pojawiają się w internecie - Ewa Obuchowska, dyrektor szkoły.

Jak podkreśla, ważne by do młodzieży mówić o temacie ciekawie, w sposób przystępny, by nie zanudzić uczniów. Zdradza, że tak właśnie było już podczas zeszłorocznej edycji akcji, w której szkoła także brała udział.

Akcja "Adwokaci rozjaśniają prawo" prowadzona jest całej Polsce, gdzie sumarycznie zgłosiło się ponad 500 szkół. Na terenie białostockiej izby adwokackiej udział w niej bierze 21 szkół. Wśród nich znalazły się placówki m.in. z Białegostoku, Łomży, Suwałk czy Michałowa.

Lista jest już zamknięta, natomiast koordynator projektu adw. dr Iga Kalinowska-Maksim przyjmuje zgłoszenia szkół do kolejnej edycji, która odbędzie się w przyszłym roku. Zainteresowane placówki powinny wysłać mail na adres: [email protected]

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny