Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV w 2024 roku: Kto jest zwolniony z opłacania za oglądanie telewizji i słuchanie radia? Zobacz

mfred
Sprawdź, kto obecnie nie musi płacić abonamentu RTV>>>>>>>>
Sprawdź, kto obecnie nie musi płacić abonamentu RTV>>>>>>>>
Abonament Radiowo-Telewizyjny to obowiązek, który wielu Polaków wypełnia z mieszanymi uczuciami. Opłaty, które trzeba ponosić w tytułu posiadania odbiorników nie wszystkim są na rękę. Płacić jednak trzeba. W ostatnim czasie nasilają się kontrole Poczty Polskiej, do której należy ściganie tych, którzy nie płacą. Jest jednak grupa ludzi, która nie płaci abonamentu i nie musi się bać kontroli? Zobacz!

O tym, że abonament RTV ma być zlikwidowany słyszymy od wielu lat. Jest pomysł, by został on zastąpiony opłatą audiowizualną. Może tak się stać już w przyszłym roku. Na razie jednak ustalone stawki za posiadanie radia i telewizora obowiązują i trzeba opłaty uiszczać.
- Każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązany do jego rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych – przypomina Poczta Polska.

Ile obecnie wynosi opłata za abonament RTV?

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
  • Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.
  • Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc, które dostępne są poniżej.
  • Użytkownik odbiorników może skorzystać ze zniżki o ile wnosi opłatę z wyprzedzeniem , tj. w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Poczta Polska dokonuje kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV na podstawie art. 7 Ustawy o opłatach abonamentowych oraz w oparciu o przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego, które wskazują w jaki sposób prowadzić postępowanie pokontrolne, w celu wydania decyzji administracyjnej. Ważne jest, że żaden listonosz nie posiada uprawnień do przeprowadzania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników - dokonują tego wyłącznie upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Kontrolerzy muszą się wylegitymować podczas kontroli, a wzór legitymacji określa rozporządzenie.
Kto nie musi płacić za abonament RTV? SPRAWDŹ TUTAJ

Kto musi płacić za abonament RTV?

Obowiązek uiszczania opłat za abonament RTV spoczywa na każdym gospodarstwie domowym, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu czy samochodzie stanowiącym ich własność, osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową.

Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym budynku bądź zespole budynków wnoszą również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Pozostałe podmioty zobligowane są do uiszczenia opłat za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny, włącznie z tymi, które znajdują się w samochodach służbowych.

Jak informuje KRRiT, opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Zwolnieni z opłat

Spora grupa osób jest jednak zwolniona z płacenia abonament radiowo-telewizyjnego. Obowiązujące w Polsce przepisy prawne ściśle określają, jakim osobom przysługuje zwolnienie od uiszczania opłat abonamentowych. Kto zatem nie musi płacić za abonament RTV? SPRAWDŹ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska