240 mln zł w kieszeni mieszkańców województwa podlaskiego. Z programu Rodzina 500+

Tomasz Mikulicz tmikulicz@poranny.pl
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski stwierdził, że do końca lipca z 500+ skorzystało aż 98,4 proc. rodzin, które szacowano do programu.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski stwierdził, że do końca lipca z 500+ skorzystało aż 98,4 proc. rodzin, które szacowano do programu. Wojciech Wojtkielewicz
Wojewoda podsumowuje realizacje programu. Mówi o sukcesie i rozruszaniu gospodarki. Ekonomista jednak przestrzega. Przed tym, że bogactwo nie rodzi się ze świadczeń socjalnych

- Zdawać by się mogło, że przy dwójce dzieci 500 zł to śmieszna kwota. Ale od kiedy dostajemy te pieniądze, zauważyliśmy poprawę stanu naszego domowego budżetu - mówi Emilia Kimszal.

Złożyła jeden z ponad 85 tys. wniosków na 500+, które od 1 kwietnia do 31 lipca wpłynęły do podlaskich gmin.

- Wypłacono w tym okresie ponad 481 tys. świadczeń na kwotę blisko 240 mln zł - mówił Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

W poniedziałek podsumował realizację rządowego programu w naszym województwie. Do końca lipca skorzystało z niego aż 98,4 proc. rodzin, które szacowano do programu.

Nie milkną jednak głosy, że wypłaty 500+ mogą doprowadzić do katastrofy Budżet Państwa.W połowie sierpnia „Rzeczpospolita” podała, że choć PiS chętnie piętnowało za to rząd PO-PSL, tymczasem to ekipa Beaty Szydło zadłuża Polskę najszybciej. Bo, jak czytamy w gazecie, przez pięć miesięcy 2016 r. dług powiększył się o 56 mld zł i teraz wynosi on 891 mld zł, co jest rekordowym poziomem po transformacji.

- Trzeba sprostować te informacje! To rządy PO-PSL od 2007 roku podwoiły polskie zadłużenie. PiS nie miałoby nawet czasu, by takie zadłużenie spowodować - mówił wojewoda.

Według niego, wypłata pieniędzy z programu 500+ (a w skali kraju wydano już na to 7,1 mld zł) nie doprowadzi do żadnych istotnych perturbacji w polskiej gospodarce.

- Są nawet sygnały, że pieniądze, które Polacy dostali z programu 500+ przyczyniają się do ożywienia handlowego - podkreślał wojewoda.

Bo wiadomo, że jeśli np. coś kupujemy w sklepie to płacimy jednocześnie podatek VAT.
Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha mówi, że gdyby to było takie proste, to rządy na całym świecie wypłacałyby obywatelom świadczenia socjalne i dochodziły w ten sposób do bogactwa.

- Na krótką metę może to rozruszać gospodarkę, ale nie ma co liczyć na dłuższą perspektywę - podkreśla.

Inaczej, gdyby pieniądze wydawane na zakupy były przez obywateli zarobione, a nie dane przez Państwo.

- Tym bardziej, że świadczenia są wypłacane z pieniędzy, które Polska pożycza. Rządzący powinni dążyć przede wszystkim do spłaty zadłużeń. Szczególnie teraz, kiedy odnotowujemy na dość przyzwoitym poziomie wzrost gospodarczy - mówi Zbigniew Sulewski.

Może więc kolejne rządy, opozycyjne w stosunku do PiS, powinny cofnąć program?

- Już teraz nie da się tego zrobić. Opozycja zastanawia się raczej, czy nie postulować zwiększenia wydatków poprzez przyznanie świadczeń również na pierwsze dziecko bez ograniczeń dochodowych - podkreśla Sulewski.

Szczegóły programu

W skali kraju na realizację programu 500+ wydano 7,1 mld zł.

W naszym województwie kwota ta w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca wyniosła blisko 240 mln zł.

Jak podaje wojewoda, tegoroczny limit, jaki ma Podlasie to 490 mln zł. - Mamy też przewidziane 50 mln zł rezerwy - podkreśla Bohdan Paszkowski.

Gminy wypłaciły we wspomnianym okresie ponad 481 tys. świadczeń. Tylko w trzech przypadkach wnioskodawcy dostali produkty lub opłacono im usługi. To sytuacje, gdy stwierdzono, że pieniądze zostałyby przeznaczono nie na takie cele, jak powinny.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 30.08.2016 o 09:46, PIS da zabierze tobie napisał:

A ile w kieszeniach "uchodzców" ? czeczenow,ukrow i innych 

daruj sobie bądź przynajmniej nam tą chamska, prymitywna rasistowska demagogie

P
PIS da zabierze tobie

A ile w kieszeniach "uchodzców" ? czeczenow,ukrow i innych

 

Do świadczenia 500 plus uprawnieni są cudzoziemcy, którzy mają prawo do pracy w Polsce m.in. osoby ze statusem uchodźcy lub ochroną uzupełniającą – przypomina MRPiPS. Rzecznik praw dziecka twierdzi, że przepisy w tej kwestii są niejasne i apeluje o zmienienie ich.

 
G
Gość
W dniu 30.08.2016 o 09:07, Olga napisał:

Jakkolwiek program nie do końca trafiony, ale pomoc jednak realna. Jeśli tylko pieniądze idą zgodnie z przeznaczeniem na dzieci i ich potrzeby tak jak w założeniu to program byłby dobry.Jeśli jakaś część dzieci dzięki tym pieniądzom zobaczy pierwszy raz morze czy góry to jestem jak najbardziej za.Wypadałoby zaostrzyć kontrole w rodzinach, co do których wiadomo, że pieniądze mogłyby być wadatkowane niezgodnie z przeznaczeniem, ale takie rodziny z reguły są już znane w MOPR.Pieniądze i tak wracają do bo są wydawane w kraju, gospodarka z pewnością to odczuje.

No tak i zatrudnijmy kolejnych urzędników utrzymywanych z naszych pieniędzy żeby pilnować poronionego programu. Gdyby podatki były niższe, byłoby cię stać zabrać dzieci nad morze bez niczyjej łaski. W tym kształcie program służy jedynie cwaniakom i nierobom, których muszą utrzymywać uczciwie pracujący, Żeby było śmieszniej, pracując utrzymujesz cudze dzieci które dostają 500+ płacone z podatków pobranych z TWOJEJ wypłaty. Dzieki czemu masz mniej pieniedzy na utrzymanie własnych.

p
podlasiak
W dniu 30.08.2016 o 09:07, Olga napisał:

Jakkolwiek program nie do końca trafiony, ale pomoc jednak realna. Jeśli tylko pieniądze idą zgodnie z przeznaczeniem na dzieci i ich potrzeby tak jak w założeniu to program byłby dobry.Jeśli jakaś część dzieci dzięki tym pieniądzom zobaczy pierwszy raz morze czy góry to jestem jak najbardziej za.Wypadałoby zaostrzyć kontrole w rodzinach, co do których wiadomo, że pieniądze mogłyby być wadatkowane niezgodnie z przeznaczeniem, ale takie rodziny z reguły są już znane w MOPR.Pieniądze i tak wracają do bo są wydawane w kraju, gospodarka z pewnością to odczuje.

Która gospodarka ? Portugalska od Biedronki, niemiecka od Lidlów, Kauflandów i szrotów, etc.

G
Gość
W dniu 30.08.2016 o 09:07, Olga napisał:

 Pieniądze i tak wracają do bo są wydawane w kraju, gospodarka z pewnością to odczuje.

odpowiedz moze skad te pieniadze sa brane.

O
Olga

Jakkolwiek program nie do końca trafiony, ale pomoc jednak realna. Jeśli tylko pieniądze idą zgodnie z przeznaczeniem na dzieci i ich potrzeby tak jak w założeniu to program byłby dobry.

Jeśli jakaś część dzieci dzięki tym pieniądzom zobaczy pierwszy raz morze czy góry to jestem jak najbardziej za.

Wypadałoby zaostrzyć kontrole w rodzinach, co do których wiadomo, że pieniądze mogłyby być wadatkowane niezgodnie z przeznaczeniem, ale takie rodziny z reguły są już znane w MOPR.

Pieniądze i tak wracają do bo są wydawane w kraju, gospodarka z pewnością to odczuje.

 

G
Gość

Program ma sens ale bledem jest dawanie 500+  dla bezrobotnych i niepracujacych rodzicow.

Nie moze byc tak by pracujacy finansowali patologie ktore pierdzi w stolek i popija piwko z biedronki...

Juz dzis mlode dziewczyny ktore znam nie zamierzaja pracowac bo wyliczyly ze z 500+ im sie to nie oplaca.

Konieczne korekty tego programu.

a
alex

Czyli jesteś z patologicznej rodziny ... bo głosowałeś na PO !!!

b
berg

Jest w Polsce grupa społeczna, która otrzymuje pieniądze na pierwsze dziecko. To większość rolników, u których dochody są wyliczane z powierzchni gospodarstwa, a nie faktyczne realne przychody.

G
Gość

jeżeli rząd tak bardzo chciał pomóc obywatelom, to w pierwszej kolejności powinien zwiększyć kwotę wolną od podatku (bo jak wiadomo jest niekonstytucyjnie za niska i traci moc w listopadzie tego roku - tak orzekł Trybunał Konstytucyjny).

Wówczas zyskaliby ci, co legalnie i uczciwie pracują i przyczyniają się do rozwoju kraju. Nie zyskał by cwaniak pracujący na czarno czy lewus, któremu nie chce się w ogóle pracować. A tak "na własne życzenie" chowamy nierobów w Polsce.

G
Gość

500+ to nic innego jak patologia, uczy społeczeństwo, że pieniądze się dostaje a nie zarabia.

Oczywiście, może i w ten sposób przybędzie dzieci w Polsce, ale tylko w rodzinach patologicznych, gdzie nikt nie pracuje a ma dziecko tylko po to by dostać pieniądze od państwa. A takie społeczeństwo jak dorośnie na pewno nie spowoduje, że kraj będzie bogatszy czy społeczeństwo rozwinięte intelektualnie.

500+ trzeba jak najszybciej zabrać i to bez zastanowienia

o
olo

Ale ty głupi .......... jak wyborca PO !!!

G
Gość
W dniu 30.08.2016 o 07:18, mruwa napisał:

platforma po sukcesie PISu  ( 500+) już się nie podniesie ! I bardzo dobrze !Niektóre dzieci po raz pierwszy zobaczą morze , niektóre po raz pierwszy wyjadą z rodzicami na wakacje .... a was przygłupy boli . , że państwo zaczęło w końcu pomagać ?  Tak , to z naszych podatków na to idzie i bardzo dobrze . Wróci to i tak z powrotem do budżetu .

Widzę do niektórych nie dociera. To nie rząd Ci pomaga, sam sobie ten program fundujesz. Rząd zabiera Ci połowę wypracowanych pieniędzy i oddaje(niewielką część) na dzieci(niektóre). Za twoje pieniądze kupili twój głos w wyborach. Rozumiesz czy nadal za trudne? To tak jakby złodziej ukradł Ci wszystko z mieszkania, a ty byś go wychwalał pod niebiosa bo w wielkiej łasce zwrócił dywan i krzesło.

m
mruwa

platforma po sukcesie PISu  ( 500+) już się nie podniesie ! I bardzo dobrze !

Niektóre dzieci po raz pierwszy zobaczą morze , niektóre po raz pierwszy wyjadą z rodzicami na wakacje .... a was przygłupy boli . , że państwo zaczęło w końcu pomagać ?  Tak , to z naszych podatków na to idzie i bardzo dobrze . Wróci to i tak z powrotem do budżetu .

 

5900 payback
Mówi o sukcesie i rozruszaniu gospodarki.

 

To niech zrobią program 1000plus, albo i 5000plus, wtedy Polska stanie się z dnia na dzień drugą Japonią, Arabią Saudyjską i Chinami razem wzięta.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3