Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot kosztów także planowanego leczenia w innym państwie UE

Urszula Ludwiczak [email protected]
Teraz, zgodnie z ustawą wprowadzającą w życie dyrektywę transgraniczną, osoba ubezpieczona może otrzymać z NFZ zwrot kosztów także planowanego leczenia w innym państwie UE.
Teraz, zgodnie z ustawą wprowadzającą w życie dyrektywę transgraniczną, osoba ubezpieczona może otrzymać z NFZ zwrot kosztów także planowanego leczenia w innym państwie UE. Pixabay
Przepisy tzw. dyrektywy transgranicznej pozwalają na korzystanie z porad i zabiegów w krajach UE. Ale mieszkańcy regionu dotąd nie byli tym zainteresowani.

Dotąd z pomocy lekarskiej w ramach ubezpieczenia Polacy mogli korzystać w krajach Unii tylko w nagłych wypadkach. W tym celu pobierali wcześniej z oddziału NFZ kartę EKUZ.

- W naszym województwie rocznie wydajemy około 50 tys. kart EKUZ - mówi Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ. - Na tej podstawie co roku opłacamy średnio 1300-1400 usług medycznych oraz leków. W ostatnich latach leczenie naszych pacjentów poza granicami kraju kosztowało w 2013 roku - 6,2 mln zł, 2012 - 5,5 mln, 2011 - 6,9 mln.

Teraz, zgodnie z ustawą wprowadzającą w życie dyrektywę transgraniczną, osoba ubezpieczona może otrzymać z NFZ zwrot kosztów także planowanego leczenia w innym państwie UE. Trzeba za to zapłacić najpierw z własnej kieszeni.

Podlasianie mogą skorzystać np. z porad specjalistycznych, do których są długie kolejki w Polsce, a także z większości badań diagnostycznych oraz zabiegów wykonywanych w ramach procedur jednodniowych (np. USG czy zabieg usunięcia zaćmy).

Natomiast w przypadku leczenia wymagającego zostania na noc w szpitalu, trzeba będzie dostać zgodę od dyrektora oddziału NFZ.

Aby uzyskać zwrot poniesionych kosztów (ale tylko do takiej wysokości, ile za takie leczenie płaci NFZ polskim placówkom), pacjent musi się zwrócić z wnioskiem i rachunkiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Fundusz będzie miał 180 dni na rozpatrzenie takiego wniosku i zwrot kosztów.

Dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej obowiązuje od ponad roku, ale dotąd nie było u nas przepisów ją wprowadzających. Mimo to, przez ostatni rok 124 Polaków zdecydowało się na zagraniczne leczenie (głównie operacje zaćmy, na które kolejki są krótsze niż w kraju) i odzyskiwanie potem pieniędzy od NFZ. Nie było wśród nich jednak mieszkańców naszego województwa. Także od momentu wejścia w życie ustawy, do podlaskiego NFZ nie zgłosił się żaden chętny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny