Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego wspiera obszary przygraniczne. Na Ukrainie wybuduje i wyposaży warsztat terapii zajęciowej

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Szwalnia, stolarnia oraz pracownia komputerowa wraz z sprzętem drukującym 3D - to wszystko pojawi się w szkole specjalnej w Zabłociu. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego stworzy tam warsztat terapii zajęciowej.

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego od lat wspiera obszary przygraniczne i zamieszkujące je polskie mniejszości. Dzięki rządowym dofinansowaniom, organizacja stworzyła już na Białorusi szlak rowerowy i wybudowała przedszkole dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Teraz przyszła pora na Ukrainę. Na początku 2021 roku, ZGWWP wystąpił do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o kolejny grant.

- W ramach dofinansowania postanowiliśmy wybudować i wyposażyć warsztat terapii zajęciowej w szkole specjalnej dla dzieci z różnymi dysfunkcjami mieszczącej się w Zabłociu, około 180 km od granicy – mówi Grzegorz Jakuć, Przewodniczący Zarządu ZGWWP.

Szkoła specjalna w Zabłociu rozpoczęła swoją działalność w 1960 roku. Od 1965 roku placówka funkcjonuje jako internat specjalny dla dzieci wymagających korekcji rozwoju fizycznego i umysłowego. Jednym z kluczowych elementów procesu edukacyjnego szkolnictwa specjalnego jest przygotowanie wychowanków do samodzielnego życia.

Celem ZGWWP jest rozbudowa istniejącego modelu kształcenia zawodowego w placówce oraz utworzenie w szkole laboratorium szkoleniowo-produkcyjnego, będącego swoistym zakładem pracy chronionej.

Planowane jest uruchomienie takich działów jak szwalnia, stolarnia oraz pracownia komputerowa wraz z sprzętem drukującym 3D. Podstawą funkcjonowania „Laboratorium" będą działania nastawione na trening zdolności społecznych wspierających twórcze myślenie, działanie oraz współpracę wspólnoty lokalnej.

Pierwszym etapem projektu „Utworzenie Laboratorium Zrównoważonego Rozwoju na bazie szkoły specjalnej w Zabłociu – Ukraina" jest wykonanie całej niezbędnej dokumentacji i zakup wyposażenia, m.in. sprzętu szwalniczego, drukarek 3D i komputerów. Kolejnym etapem będzie budowa budynku stolarni i szwalni wraz z montażem profesjonalnych maszyn i urządzeń.

Przedstawiciele Związku odbyli już w Zabłociu pierwszą wizytę studyjną. Z kolei Podlasie odwiedzili pracujący w Szkole w Zabłociu nauczyciele. Pod koniec zeszłego roku wzięli tu udział w szkoleniach zawodowych z zakresu projektowania, konstrukcji i nowoczesnych technik stolarskich, krawieckich i możliwości druku 3D. Odbyły się one w Technikum Programistycznym Infotech, Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie i Zespole Szkół Technicznych im. gen. Wł. Andersa.

- Można by zapytać, czemu robimy takie rzeczy poza granicami naszego kraju. Trzeba tam być i zobaczyć te warunki. To zupełnie inny świat. A co ważne, większość tych ludzi jest polskiego pochodzenia – podkreśla Jakuć.

Realizacja projektu "Utworzenie Laboratorium Zrównoważonego Rozwoju na bazie szkoły specjalnej w Zabłociu" jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Polska pomoc.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny