Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ZUS wysyła listy z informacją o stanie naszego konta. Z symulacją emerytury

peż
Do końca sierpnia do ok. 20,5 milionów Polaków trafią z ZUS listy zawierające Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego. Na jego podstawie można się np. dowiedzieć, ile wynoszą zwaloryzowane kwoty naszego kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne w latach od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał z listu z ZUS ubogacony jest o wpłacone składki z całego 2018 r. Najciekawszą informacją jest jednak oczywiście prognoza wysokości naszej emerytury.

Przypomnijmy, że ustalanie kapitału początkowego nie dotyczy każdego.

Kapitał początkowy

To odtworzona kwota składek na ubezpieczenie emerytalne sprzed 1 stycznia 1999 r. Przed rokiem 1999 ZUS nie był zobowiązany, by prowadzić indywidualne konta ubezpieczonych. Dlatego osobom, które urodziły się po 1948 r. i były zatrudnione lub same opłacały składki na ubezpieczenie społeczne przed 1999 r., ZUS oblicza wkład do systemu emerytalnego na podstawie ich stażu pracy i zarobków w tamtym okresie.

ZUS wysyła listy do przedsiębiorców o rozliczeniu wpłat za 2018 rok. W naszym regionie będzie takich listów ok. 66 tysięcy. Co zawierają?

Do ustalenia kapitału początkowego potrzebne są następujące dokumenty:

  • Wniosek o ustalenie kapitału początkowego (druk ZUS Kp-1).
  • Kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6).
  • Świadectwa pracy lub zaświadczenia potwierdzające zatrudnienie oraz inne dowody dla potwierdzenia okresów składkowych i nieskładkowych (odpisy lub kopie wspomnianych dokumentów, jeśli zlikwidowane lub upadłe przedsiębiorstwo przekazało akta osobowe i płacowe przechowawcy dokumentacji osobowej i płacowej).
  • Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7), który sporządza pracodawca. Rp-7 potwierdza okresy zatrudnienia oraz osiągane wynagrodzenia. W przypadku, gdy zlikwidowane lub upadłe przedsiębiorstwo przekazało akta osobowe i płacowe przechowawcy dokumentacji osobowej i płacowej, druk Rp-7 zastąpiony zostaje przez odpisy lub kopie dokumentacji płacowej (kart zarobkowych, list płac, kart zasiłkowych). Dopuszczalne jest również przedstawienie legitymacji ubezpieczeniowej zawierającej wpisy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, które zostały wykonane w trakcie zatrudnienia lub niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy.
  • Osoby, które indywidualnie opłacały składkę na ubezpieczenie społeczne, a także osoby, które współpracowały przy prowadzeniu działalności gospodarczej – powinny w kwestionariuszu - druk: ZUS Rp-6 – podać adres prowadzenia działalności i adres Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do którego opłacane były składki oraz numer NKP (Numer Konta Płatnika).

Jeżeli ktoś rozpoczął pracę po 1 stycznia 1999 roku, to nie posiada kapitału początkowego i ta kwestia w zupełności go nie dotyczy. ZUS nie wyliczy także kapitału początkowego, jeżeli przed 1999 rokiem dana osoba pracowała mniej niż 6 miesięcy.

Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS

dowiedzą się z listu również jak wygląda stan ich subkonta. Obok kwoty ogólnej, stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame.

Prognoza emerytury

Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń.

  • Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy;
  • drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

Te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS trafi do ok. 20,5 mln osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na swoje ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki płacone przed 1999 r. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tą korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysyłka Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego powinna zakończyć się do 31 sierpnia tego roku.

Zobacz też: Adam Abramowicz i Jarosław Gowin o abolicji ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny