MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS wprowadza: Ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Zus Białystok
Możliwość odroczenia terminu płatności składek, zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych. To udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa. Będzie je realizował każdy oddział ZUS, również podlaski.

Właścicielom podlaskich firm, którzy odczuwają skutki działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 ZUS oferuje pomoc. Jeśli dotknęły ich zatory płatnicze, mniejszy popyt na usługi, zwiększona absencja pracowników, mogą oni skorzystać z uproszczonych możliwości wsparcia. Są to układy ratalne oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności. Z tych narzędzi będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który szczególnie dotkliwie odczuje trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

- Jeśli przedsiębiorca ma problem z opłaceniem składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Po podpisaniu umowy z ZUS-em odroczenie może nastąpić za okres od lutego do kwietnia 2020 r. o 3 miesiące. Nie zostaną naliczone odsetek za zwłokę, a jedynie opłata prolongacyjna – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego i dodaje: - By odsetki zapłacić za jak najkrótszy okres, wniosek dotyczący składek za luty należy złożyć jak najszybciej. – dodaje.

Najpopularniejszą formą wyjścia z długów jest układ ratalny. To rozwiązanie znane jest nie od dzisiaj. Polega na tym, że jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie z tytułu składek i nie jest w stanie go spłacić jednorazowo, to może złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty.

- W tej trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy, mogą skorzystać z zawieszenia realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczony został w okresie od marca do maja 2020 r roku i tym samym wydłużyć termin realizacji zawartej umowy o 3 miesiące - informuje Krupicka.

We wniosku przedsiębiorca musi wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową jego firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.
Wniosek można przesłać za pośrednictwem PUE, wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnych pojemników wystawionych w terenowych jednostkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak podkreśla rzeczniczka ZUS zachęca, by przed podjęciem decyzji o złożeniu takiej prośby zasięgnąć porady u doradcy do spraw ulg i umorzeń.
Konsultanci są dostępni w Oddziale ZUS w Białymstoku pod nr telefonów: (85) 748 66 66, (85) 748 66 65,(85) 748 66 78, (85) 748 66 68, (85) 74-86-453,
Inspektorat w Augustowie - (87) 643 91 41,
Inspektorat w Zambrowie - (86) 271 33 39 w. 208.

Można również skorzystać ze skrzynki mailowej obsługiwanej przez podlaski Oddział ZUS: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny