ZUS. W czasie pandemii - wniosek o zasiłek pogrzebowy przez internet. Jak to zrobić?

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Zasiłek pogrzebowy od lat wynosi 4 000 zł - niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu.
Zasiłek pogrzebowy od lat wynosi 4 000 zł - niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu. ZUS
W roku 2020 Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku wypłacił o tysiąc zasiłków pogrzebowych więcej niż rok wcześniej. Liczba przekazanych świadczeń z powodu śmierci to blisko dziewięć tysięcy, zaś w 2019 roku liczba wniosków nie przekroczyła ośmiu tysięcy.

**Zasiłek pogrzebowy to jedno ze świadczeń, o które możemy złożyć wniosek przez internet. Musimy, oczywiście, odpowiednio się do tego przygotować.

- Z tej usługi skorzystają wyłącznie osoby, które mają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli nie mamy swojego konta na PUE ZUS możemy założyć go przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP albo w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Do podpisania wniosku o zasiłek wykorzystamy certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat zasiłku pogrzebowego znajdziesz TUTAJ

Ważne terminy

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa (w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie) w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.
Jeżeli zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy w tym terminie było niemożliwe z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku wygasa po 12 miesiącach od dnia pogrzebu.
Wypłata zasiłku pogrzebowego przez ZUS nastąpi niezwłocznie – ale nie później niż w 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Jak złożyć wniosek przez internet

Aby złożyć wniosek przez Internet, musimy zalogować się na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

  • Następnie w katalogu usług wybieramy usługę "Złożenie dokumentu Z-12".
  • Kolejny krok to uzupełnienie dane w formularzu i wskazanie dyspozycji sposobu odbioru korespondencji w tej sprawie. Domyślnie korespondencja zostanie skierowana elektronicznie przez PUE ZUS.
  • Osoby posiadające konto w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej powinny pamiętać o podaniu numeru rachunku, na który ZUS ma wypłacić zasiłek.
  • Ostatni krok to podpisanie wniosku za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP i wysłanie elektronicznie do ZUS.

Dokumenty, które trzeba dostarczyć, bo nie przekażemy ich elektronicznie

Osobiście lub pocztą musimy dostarczyć do terenowej jednostki ZUS:

  • odpis skrócony aktu zgonu,
  • oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a gdy oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzonych przez bank za zgodność z oryginałem.
  • Aby wniosek był kompletny, trzeba też dołączyć dokumenty potwierdzające stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą zmarłą (np. skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty).
  • Kolejny dokument to zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - gdy osoba zmarła podlegała ubezpieczeniu lub wnioskodawca ubiega się o zasiłek pogrzebowy z tytułu swojego ubezpieczenia.
  • Trzeba także złożyć oświadczenie o niepobraniu zasiłku pogrzebowego z innego tytułu lub zaświadczenie właściwego organu administracji publicznej, organizacji politycznej lub społecznej w sytuacji gdy koszty pogrzebu zostały pokryte przez te podmioty.

Wypłata zasiłku

- W przypadku przyznania prawa do zasiłku pogrzebowego wypłata zasiłku nastąpi na wskazany rachunek lub gdy nie został on podany - zostanie wysłany na adres zamieszkania lub inny, wskazany jako adres do wypłaty. Jeżeli koszty pogrzebu poniosła więcej niż jedna osoba lub podmiot, zasiłek pogrzebowy będzie podzielony proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu – tłumaczy rzeczniczka podlaskiego ZUS.

W przypadku odmowy wypłaty zasiłku pogrzebowego zostanie wydana decyzja. Można się od niej odwołać do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ciągu jednego miesiąca od dnia doręczenia. Odwołanie składa się za pośrednictwem Oddziału ZUS, który wydał decyzję.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie