ZUS sprawdził jak chorowaliśmy w zeszłym roku. Kobiety i nauczyciele częściej

Opr. Andrzej Matys
ZUS/Freepik.pl
W ubiegłym roku lekarze wystawili 27 mln zwolnień lekarskich. W województwie podlaskim takich dokumentów wypisano 553 tys. W porównaniu do 2021 roku liczba e-ZLA zwiększyła się w kraju o prawie 10 proc., a w naszym regionie o prawie 7 proc.

Jak informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego najczęstsze przyczyny absencji chorobowej w pracy to:

  • choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej - 16,4 proc. wszystkich nieobecności,
  • ciąża, poród i połóg – 15,7 proc.,
  • choroby układu oddechowego – 14,2 proc. nieobecności,
  • urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych – 13,3 proc.
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 10 proc. nieobecności w pracy.

Czytaj również:

- Przeciętna długość zwolnienia z powodu choroby własnej to prawie 11 dni. W porównaniu z 2021 roku skróciła się ona o 0,7 dnia. Ponad połowę, bo 55,5 proc. zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy wystawiono kobietom. Tymczasem w 2021 roku odsetek ten był niższy i wynosił 54,8 proc. – podaje rzeczniczka podlaskiego ZUS.

  • W ubiegłym roku najdłużej na e-ZLA przebywały osoby w wieku 30–39 lat – to 27,5 proc. dni absencji chorobowej. Wśród kobiet w tym przedziale wiekowym było to 31,4 proc. (nieco mniej niż w 2021 r. – 32 proc.).
  • Natomiast wśród mężczyzn najwyższy odsetek nieobecności – 23,7 proc. – odnotowano w grupie 40–49 lat (w 2021 r. było to 23,2 proc.).

Czytaj również:

- Z powodu jednostki chorobowej „zdrowie pacjenta po zakończeniu COVID-19 (U09)” wystawionych zostało 173,5 tys. zwolnień. Z kolei z powodu pozostałych jednostek chorobowych powiązanych z COVID-19 (jednostki U08, U10, U12) lekarze stwierdzili czasową niezdolność do pracy, wypisując 18,5 tys. zaświadczeń. Wszystkie jednostki chorobowe związane z COVID-19 w ubiegłym roku stanowiły 7 proc. zaświadczeń lekarskich wydanych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym – dodaje Katarzyna Krup[icka.

Ponadto zaznacza, że w 2022 roku o 15,6 proc. więcej zaświadczeń lekarskich niż rok wcześniej otrzymały osoby ubezpieczone w ZUS i zatrudnione w sektorze edukacja. Natomiast nieco mniej, bo o 11,1 proc. wzrosła liczba zwolnień wydanych dla pracowników opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny