Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS radzi: Umowa z Kanadą o zabezpieczeniu społecznym

fot. Archiwum
Umowa ta reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń przyznanych przez instytucję ubezpieczeniową jednego państwa osobom zamieszkałym w drugim państwie.
Umowa ta reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń przyznanych przez instytucję ubezpieczeniową jednego państwa osobom zamieszkałym w drugim państwie. fot. Archiwum
Od 1 października 2009 r. wchodzi w życie Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą.

Umowa ta reguluje stosunki między obydwoma państwami w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent osobom, które pracowały w tych państwach oraz transferu świadczeń przyznanych przez instytucję ubezpieczeniową jednego państwa osobom zamieszkałym w drugim państwie.

W świetle Umowy osoba, która pracowała w obu państwach może nabyć uprawnienia emerytalno-rentowe w każdym z nich, jeżeli spełni warunki wymagane ustawodawstwem wewnętrznym. Postanowienia Umowy mają na celu ułatwienie spełnienia tych warunków. W świetle Umowy dopuszczalne będzie zatem pobieranie równoczesne emerytur lub rent z obu państw.

Od powyższej daty możliwe będzie sumowanie stażu emerytalno-rentowego wypracowanego w każdym z państw - Stron Umowy dla celów przyznania emerytury lub renty zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i przez instytucję kanadyjską. Świadczenia przyznawane przez ZUS za łączony staż emerytalno-rentowy obliczane będą proporcjonalnie do długości okresów przebytych w Polsce w stosunku do sumy okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w Kanadzie.

Jeżeli okazałoby się, że łączny staż emerytalno-rentowy w Polsce i w Kanadzie jest zbyt krótki do przyznania emerytury lub renty czy to w Polsce, czy też w Kanadzie, uwzględniony zostanie także staż przebyty przez osobę zainteresowaną w państwie, z którym oba te państwa łączą Umowy o zabezpieczeniu społecznym przewidujące sumowanie okresów (np. staż emerytalno-rentowy w USA, w Niemczech, czy w Wielkiej Brytanii).

Umowa dotyczy po Stronie polskiej ustalania emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy, a także ustalania rent rodzinnych po osobach, które pracowały w obu państwach oraz wypłaty zasiłków pogrzebowych.

Ponadto, Umowa obejmuje nie tylko świadczenia z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych ustalane przez ZUS, ale również świadczenia z systemu rolniczego ustalane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Po Stronie kanadyjskiej Umowa dotyczy świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących zarówno z systemu opartego na zamieszkiwaniu na terytorium tego państwa (Ustawa o Zabezpieczeniu Emerytalnym), jak i z systemu opartego na zarobkach (Plan Emerytalno-Rentowy Kanady).

Do czasu zawarcia odrębnego porozumienia przez władze Polski oraz Prowincji Quebec, Umowa nie ma zastosowania do osób objętych wyłącznie Planem Emerytalno-Rentowym Prowincji Quebec, który obowiązuje w tej prowincji w miejsce Planu Emerytalno-Rentowego Kanady.

W Umowie przewidziana została także możliwość przekazywania emerytury lub renty przysługującej z jednego państwa do miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy w drugim państwie. Po 1 października 2009 r. osoba uprawniona do emerytury lub renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będzie mogła, na wniosek złożony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mieć wypłacane to świadczenie na rachunek bankowy w Kanadzie.

Dzięki postanowieniom umownym wniosek o świadczenia emerytalno-rentowe z jednego państwa będzie skuteczny także w odniesieniu do świadczeń przysługujących z drugiego państwa - strony Umowy, a ZUS oraz instytucja kanadyjska będą współpracować przy ustalaniu świadczeń, przekazując sobie wzajemnie wniosek wraz z dokumentacją dołączoną do wniosku, dotyczącą uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych z drugiego państwa oraz potwierdzając sobie wzajemnie długość stażu emerytalno-rentowego.

W ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych realizacja Umowy w zakresie ustalania i wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych została powierzona I Oddziałowi ZUS w Łodzi - Wydziałowi Realizacji Umów Międzynarodowych, który przy wykonywaniu zadań będzie współpracować z właściwą instytucją kanadyjską, m.in. przekazując tej instytucji zgłoszone w Polsce wnioski o świadczenia kanadyjskie oraz potwierdzając okresy ubezpieczenia w Polsce dla celów ustalenia świadczeń przez instytucję kanadyjską, a także uzyskując z instytucji kanadyjskiej potwierdzenie kanadyjskich okresów ubezpieczenia dla celów ustalenia świadczeń polskich.

Osoba zamieszkała w Polsce będzie mogła złożyć wniosek o świadczenia polskie i kanadyjskie przysługujące na podstawie Umowy bądź to w ww. jednostce ZUS w Łodzi, bądź też w najbliższej jednostce ZUS w miejscu zamieszkania, która przekaże skompletowany wniosek do I Oddziału ZUS w Łodzi.

Z kolei osoba zamieszkała w Kanadzie będzie mogła złożyć wniosek o świadczenia polskie i kanadyjskie w placówkach instytucji kanadyjskiej Service Canada.

Informacje na temat ustalania emerytur i rent przez ZUS z zastosowaniem Umowy polsko-kanadyjskiej o zabezpieczeniu społecznym będą wkrótce udostępnione w serwisie www.zus.pl, natomiast informacje na temat świadczeń kanadyjskich będzie można uzyskać na stronie www.servicecanada.gc.ca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny