Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ZUS ma prosty wniosek o odroczenie składek dla przedsiębiorców - POBIERZ

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać m.in. z odroczenia terminu płatności składek ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego uproszczonego formularza. Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS w każdym województwie.

Pierwszy wniosek, który ZUS opublikował w ubiegły piątek (20.03) wywołał falę krytyki. Przedsiębiorcy zarzucali Zakładowi, że dokument jest przesadnie rozbudowany i wymaga podania m.in. bardzo szczegółowych danych z lat 2017-2019. Podkreślali, że aby wypełnić aż 4-stronnicowy wniosek potrzebna jest pomoc biegłego księgowego.

Natychmiast interweniował Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który napisał list do premiera z apelem „o zastąpienie biurokratycznych procedur uzyskania pomocy w ZUS prostym i szybkim zgłoszeniem e-mailem bądź pocztą”. Gdy zapytaliśmy ZUS, dlaczego wniosek jest tak skomplikowany, prezes Gertruda Uścińska poinformowała „Strefę Biznesu”, że trwają prace nad jego uproszczeniem i skróceniem do jednej strony.

POBIERZ: Wniosek o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie spłaty umowy o rozłożenie zadłużenia na raty/ zawieszenie spłaty umowy o odroczeniu terminu płatności składek na 3 miesiące

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że ulgi dla przedsiębiorców na podstawie specustawy nie będą stanowiły pomocy publicznej. W tej sytuacji ZUS mógł opracować i skrócić do jednej strony wniosek dla przedsiębiorców o odroczenie składek oraz zawieszenie zawartych już układów ratalnych i odroczeń na 3 miesiące - mówi Katarzyna Krupicka rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Teraz nowy, uproszczony wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców - niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości.

- Aby wypełnić dokument wystarczy podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy też krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności. W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie układu ratalnego, zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to 3 miesiące - wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS.

Wniosek można przesłać elektronicznie - za pośrednictwem PUE ZUS, pocztą lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS.

Jeżeli Zakład pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą.
Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać, a potem przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Jeżeli w ciągu 3 miesięcy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie ulegnie poprawie, będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny