Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żubry wychodzą z Puszczy Białowieskiej. Bliskie spotkania z dzikim zwierzęciem mogą być niebezpieczne. Trzeba zachować dystans (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Ostatnio żubr odwiedził leśniczówkę Topiło
Ostatnio żubr odwiedził leśniczówkę Topiło Nadleśnictwo Hajnówka Michał Jankowski
Zimą żubry zbierają się w większe stada i przebywają w miejscach dokarmiania przygotowanych przez leśników. Częściej też można je obserwować na polach wokół kompleksów leśnych, a także przy osadach leśnych. Ostatnio dość często żubr gości w pobliżu osady Topiło. W mediach społecznościowych pojawia się też sporo prywatnych zdjęć mieszkańców okolic Puszczy Białowieskiej prezentujących spotkania z żubrami. Leśnicy apelują, aby zachować ostrożność i zdrowy rozsądek podczas obserwowania żubrów.

Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku podczas obserwowania żubrów. Nie należy zapominać, że są to duże i silne zwierzęta. Samce bywają mało płochliwe i mogą pozwolić obserwować się z bardzo bliskiej odległości, jednak w poczuciu zagrożenia mogą próbować przegonić intruza.

W takich sytuacjach należy zwiększyć odległość od żubra i powoli zejść mu z pola widzenia. Żubry mają słaby wzrok i z reguły takie środki ostrożności są wystarczające. Najlepiej jednak nie zbliżać się zbytnio do żubrów i obserwować je z bezpiecznej odległości, czyli nie bliżej niż 50 metrów.

Jak mówią leśnicy, samce bywają mało płochliwe i mogą pozwolić obserwować się z bardzo bliskiej odległości, jednak w poczuciu zagrożenia mogą próbować przegonić intruza. Zaniepokojenie żubra przejawia się: energicznym machaniem ogona, potrząsaniem głową, a w skrajnych przypadkach może to być rycie racicami, sapanie lub pomrukiwanie, a także tarzanie się lub czochranie o drzewa lub inne obiekty (żubr może być już mocno rozdrażniony). W takich sytuacjach należy zwiększyć odległość od żubra i zejść mu z pola widzenia.

Pomimo, że dorosły samiec waży nawet 900 kilogramów, to potrafi biec z prędkością 50 kilometrów na godzinę - na krótkim dystansie. Więc trudno jest ewentualnie uciec przed rozdrażnionym bykiem.

Czytaj też:
Białowieża. Wilki spacerują po ulicach. Mieszkańcy boją się wychodzić z domów. A gmina prosi o odstrzał

Stado żubrów w okolicy Kruszynian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Żubry wychodzą z Puszczy Białowieskiej. Bliskie spotkania z dzikim zwierzęciem mogą być niebezpieczne. Trzeba zachować dystans (zdjęcia) - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny