Żubry Białystok - MKS Dąbrowa Górnicza 56:72. Do przerwy prowadzili 12 punktami.

Rafałowi Kulikowskiemu (z piłką) i jego kolegom z Żubrów nie udało się sprawić niespodzianki w Dąbrowie Górniczej Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Białostockie Żubry przegrały na wyjeździe z liderem I ligi MKS Dąbrowa Górnicza 56:72, mimo że do przerwy prowadziły już 12 punktami. - Nie wytrzymaliśmy psychicznie i dlatego nie udało się dowieźć przewagi do końca spotkania - tłumaczy Marek Kubiak, trener białostoczan.

Szkoda straconych punktów, bowiem niepokonany dotąd na własnym parkiecie zespół był jak najbardziej do ogrania. O przegranej naszych koszykarzy zadecydował początek trzeciej kwarty, w którym rywale zdobyli aż 17 punktów z rzędu.

- Było kilka rzeczy, które złożyły się na naszą słabszą grę po przerwie - mówi Kubiak. - Kontuzji doznał Arkadiusz Zabielski, który zszedł z parkietu już w drugiej kwarcie. Ponadto oddawaliśmy rzuty z nieprzygotowanych pozycji, spóźnialiśmy się w obronie, a rywale wykorzystali te potknięcia - wylicza.

Trójkami zrobili przewagę

Wcześniej to białostoczanie zmuszali przeciwników do błędów. Gospodarze pozwalali oddawać przyjezdnym sporo rzutów z dystansu, a ci się nie mylili. Po dwóch celnych trójkach Michała Zalewskiego było już 15 punktów różnicy.
- Nasze prowadzenie wywalczyliśmy głównie w pierwszej kwarcie - przyznaje Kubiak. - Wszystko do tej pory funkcjonowało bardzo dobrze - dodaje.

Łapali dużo głupich fauli

Dąbrowianie wyciągnęli wnioski i odcięli od podań doskonale grającego w pierwszej połowie Tomasza Kujawę. Kapitan Żubrów do przerwy zdobył 11 oczek, natomiast później w ogóle nie potrafił uwolnić się spod opieki Radosława Basińskiego.

- To nie był jedyny powód naszej słabszej gry w dwóch ostatnich kwartach - tłumaczy Kubiak. - Łapaliśmy bezsensowne przewinienia. W ostatniej odsłonie w ciągu minuty naliczyłem chyba ze cztery - dodaje.

Bolączką w grze Żubrów w drugiej połowie była fatalna skuteczność.

Białostoczanie po przerwie rzucili zaledwie 14 oczek.

Wyniki 19. kolejki

MKS Dąbrowa Górnicza - Żubry Białystok 72:56 (7:18, 23:24, 24:8, 18:6).
Żubry: Kulikowski - 15, Kujawa - 11, Zalewski - 7, Jankowiak - 6, Brzozowski - 6, Marculewicz - 4, Bajer - 4, Szczepiński - 3, Rapucha, Łotowski, Zabielski.
AZS Politechnika Warszawska - Znicz Pruszków 62:71, Zastal Zielona Góra - Spójnia Stargard Szczeciński 76:65, Sokół Łańcut - Prokom II Gdynia 61:66, Big Star Tychy - Górnik Wałbrzych 66:69, Start Lublin - Sudety Jelenia Góra 77:71, Siarka Tarnobrzeg - MOSiR Krosno.

Mecz: ŁKS Łódź - AZS AWF Katowice został przełożony.