Mamy teraz najbardziej autentyczne i uwielbiane marki wódek w dwóch najważniejszych kolebkach wódki – Polsce i Rosji – powiedział Roustam Tariko, założyciel i prezes Russian Standard, ktora przejęła właśnie m.in. polmos w Białymstoku.

Russian Standard Corporation ogłosiła, że sfinalizowała przejęcie Central European Distribution Corporation (CEDC), dodając do swojego portfolio ponad tuzin marek i zdobywając dla Russian Standard pozycję drugiego największego producenta wódki na świecie, w ujęciu ilościowym.

Połączona organizacja ma znaczącą skalę i zasięg w ujęciu globalnym, ze sprzedażą przekraczającą ponad 34 mln 9l kartonów produktów rocznie. Russian Standard jest również jednym z wiodących zintegrowanych przedsiębiorstw z branży wyrobów spirytusowych i win musujących, z destylarniami, zakładami produkcyjnymi i centrami dystrybucyjnymi rozciągającymi się na obszarze Rosji, Polski, Węgier i Włoch.

Do nowych marek Russian Standard należą między innymi rosyjskie Green Mark, Parliament i Zhuravli, jak również polska Żubrówka,  Absolwent czy Soplica – wszystkie marki są wiodące na lokalnych rynkach, w swoich segmentach cenowych. Te najlepiej sprzedające się marki są komplementarne wobec Russian Standard Vodka, flagowej marki premium koncernu.

- Mamy teraz najbardziej autentyczne i uwielbiane marki wódek w dwóch najważniejszych kolebkach wódki – Polsce i Rosji – powiedział Roustam Tariko, założyciel i prezes Russian Standard. - Wraz z globalnym wzrostem kategorii wódek, nasze zdywersyfikowane portfolio będzie w stanie zaspokoić gusta konsumentów na całym świecie, zarówno w segmentach o dużej wrażliwości cenowej jak i w na półce premium.

Zobacz też: Wódka jak whisky, tequilla czy koniak może być marką narodową, a nie synonimem patologii

Bazując na globalnej platformie produkcyjno-dystrybucyjnej, ze sprzedażą w ponad 80 krajach, Russian Standard planuje znacząco zwiększyć sprzedaż eksportową nowo przejętych marek, korzystając z rosnącego zainteresowania konsumentów autentycznymi produktami spirytusowymi. Jednocześnie Russian Standard będzie uczyć się od silnych marek nabytych w Polsce, jednego z najbardziej historycznych rynków wódki na świecie.


- Dokonując przejęcia, w pełni zainwestowaliśmy w marki CEDC, ich historię i ludzi, którzy je tworzą - 

powiedział Roustam Tariko.- Idąc do przodu, spodziewamy się wielu wspólnych możliwości. Jako jedna firma mamy większy potencjał, z uzupełniającymi się markami, segmentami, portfolio importowym i rynkami eksportowymi.

Akwizycja, która została dokonana poprzez spółkę zależną Russian Standard, Roust Trading Ltd., umacnia również pozycję Russian Standard jako wiodącego importera napojów alkoholowych. W Rosji, Polsce i na Węgrzech firma reprezentuje wiele znanych marek spirytusowych takich jak Rémy Martin, Jägermeister, Grant’s, Campari, Cinzano, Jim Beam, E&J Gallo, Carlo Rossi oraz Concha y Toro. Do portfolio Russian Standard należy również Gancia, legendarne włoskie wino musujące, w którym firma nabyła pakiet większościowy w 2011 roku.

---------------------------------------------------------------

CEDC nie jest już spółką publiczną

5 czerwca 2013 r. wszedł w życie plan reorganizacji finansowej, zatwierdzony przez Sąd Upadłościowy Delaware. Z chwilą wejścia w życie planu wszystkie istniejące akcje CEDC, które zostały wcześniej zarejestrowane w KDPW oraz dopuszczone do obrotu na GPW w Warszawie zostały anulowane.
Plan reorganizacji finansowej redukuje zadłużenie CEDC o ok. 665,2 mln dol..

 

Źródło: CEDC