Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZSZ nr 5 Antoniuk Fabryczny ma ośrodek egzaminacyjny

Julia Szypulska [email protected] tel. 85 748 74 25
Jest stanowisko do kładzenia glazury, terakoty, tapetowania, a nawet do podwieszania sufitów.
Jest stanowisko do kładzenia glazury, terakoty, tapetowania, a nawet do podwieszania sufitów. Wojciech Wojtkielewicz
W Zespole Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Antoniuk Fabryczny we wtorek otwarto ośrodek egzaminacyjny. Dzięki temu uczniowie z klas budowlanych nie będą musieli wyjeżdżać na egzaminy zawodowe do innych miast. To dla nich duża wygoda - nie ma wątpliwości Grażyna Kowerko, dyrektor placówki.
Jest stanowisko do kładzenia glazury, terakoty, tapetowania, a nawet do podwieszania sufitów.
Jest stanowisko do kładzenia glazury, terakoty, tapetowania, a nawet do podwieszania sufitów. Wojciech Wojtkielewicz

(fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Budowa pracowni rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku, a zakończyła w maju. Ośrodek spełnił wszelkie wymogi i uzyskał akredytację Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży oraz Ministerstwa Edukacji.

- Dotąd nie było u nas takiego ośrodka. Uczniowie musieli jeździć do innych miast, np. Łap czy Augustowa - mówi Grażyna Kowerko. - Dla wielu była to na tyle poważna przeszkoda, że w ogóle nie przystępowali do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. A to już ogromna szkoda.

Pierwsze egzaminy w sesji letniej ośrodek ma już za sobą. Uczniowie odbywają w nim także praktyki.

Pracownia jest bardzo dobrze urządzona. Na powierzchni 100 mkw znajduje się 6 stanowisk. Na nich uczniowie mogą się wykazać wiedzą związaną z wykańczaniem wnętrz. Są więc ścianki do malowania, tapetowania czy kładzenia glazury.

- Jest też specjalna konstrukcja umożliwiająca montaż podwieszanych sufitów - mówi dyrektor Kowerko.
Pracownie przydadzą się też szkole w związku w zmianami w podstawie programowej.

- Część praktyk musi być odbywana w szkole. W przypadku zawodu technolog robót wykończeniowych uczeń musi zdobyć aż trzy kwalifikacje i każdą potwierdzić egzaminem - wyjaśnia dyrektor ZSZ nr 5.
Tegoroczne egzaminy w tym zawodzie wypadły bardzo dobrze. Przystąpiło do nich 42 uczniów i 97 proc. z nich uzyskało dyplom.

Pracownia powstała dzięki pomocy pracodawców, z którymi współpracuje szkoła oraz władz miasta. Ci pierwsi dostarczyli materiały budowlane i częściowo dofinansowali, a magistrat uzupełnił fundusze.

Budowa kosztowała w sumie 60 tys. zł. Zaangażowali się też sami uczniowie.

- Właściwie to młodzież przy pomocy naszych instruktorów sama zbudowała pracownię - zaznacza dyrektor Kowerko. - To był dla nich taki pierwszy sprawdzian umiejętności. Jesteśmy też bardzo wdzięczni pracodawcom, którzy błyskawicznie zareagowali na naszą prośbę o pomoc.

Ośrodek egzaminacyjny dla zawodów związanych z wykańczaniem wnętrz to nie jedyna nowość w ZSZ nr 5. Ten sam status i akredytację OKE uzyskała także pracownia fryzjerska.

- Powstała ona trzy lata temu i została bardzo dobrze wyposażona - opowiada dyrektor placówki. - Uznaliśmy, że status ośrodka pozwoli wykorzystać jej potencjał. Sami niestety mamy tylko jedną klasę fryzjerską.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny