Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZSOiT: Znaczek pocztowy to kopalnia wiedzy

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Dzięki temu projektowi wiele się nauczyliśmy – mówią uczniowie ZSOiT. Od lewej: Mateusz Decyk, Katarzyna Bojarska, Karolina Romanowska i Łukasz Borkowski.
Dzięki temu projektowi wiele się nauczyliśmy – mówią uczniowie ZSOiT. Od lewej: Mateusz Decyk, Katarzyna Bojarska, Karolina Romanowska i Łukasz Borkowski. Andrzej Zgiet
Bywają takie z jedwabiu, srebra, haftowane. W zwyczajnej nalepce na kopertę kryją się interesujące historie. Właśnie poznają je uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. I wymieniają się tą wiedzą z kolegami z innych krajów europejskich.

Okazało się, że znaczek pocztowy wcale nie musi służyć tylko do jednego celu - opowiada Mateusz Decyk, uczestnik projektu. - Ale może też być nawet środkiem płatniczym. O tym do tej pory nie wiedziałem.

Uczniowie ZSOiT biorą udział w bardzo ciekawym projekcie. Jego hasło to: Znaczki - małe dzieła sztuki i klucze do europejskiej kultury i historii. Ma on wymiar międzynarodowy, bo partnerami są placówka z Niemiec, dwie szkoły z Włoch oraz jedna z Hiszpanii.

- Nasza akcja spotkała się z szerokim odzewem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli - opowiada Wioletta Karczewska, koordynatorka projektu. - Bardzo wiele osób przyniosło nam klasery ze znaczkami, które stanowią bazę do naszej dalszej pracy.

Rozłożone na dwa lata działania podzielono na kilka bloków tematycznych. Pierwszy dotyczy turystyki i zabytków na znaczkach. Uczniowie po zapoznaniu się z ciekawymi okazami, zawierającymi takie motywy, wykonali nawet ich makiety.
Podsumowanie każdego etapu odbywać się będzie w innej szkole. W przyszłym tygodniu uczniowie ZSOiT pojadą do włoskiego Bracciano.

Później uczestnicy zajmą się zagadnieniem kreatywności przytworzeniu znaczków pocztowych, np. fluorescencyjnych. Kolejnym blokiem tematycznym będą znane osobistości na znaczkach.
Ten projekt sprawia, że młodzież ma okazję, by poszerzyć wiedzę. - Znaczek jest nośnikiem wielu informacji z dziedziny literatury, sztuki czy historii - mówi Wioletta Karczewska. - Zajmowanie się nim zmusza do poszukiwań i zadawania pytań.

Zagraniczne wyjazdy to także okazja dla młodzieży do poznawania świata i języków.

- Opisywałam znaczki po niemiecku i angielsku - opowiada Karolina Romanowska, inna z uczestniczek. - Mogłam podszkolić znajomość tych języków.

- A wyjazdy zagraniczne to najlepsza motywacja do szlifowania języka - śmieje się jej kolega Łukasz Borkowski.

Szkoła nawiązała też współpracę z Pocztą Polską. Jej pracownicy opowiedzieli młodzieży o tajnikach powstawania znaczków i pokazali różne unikatowe przykłady, takie jak srebrny z Janem Pawłem II czy wyprodukowany na jedwabiu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny