Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza Polarna w Polsce 27.02.2019. Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną? [ZDJĘCIA]

agada, aip
Zorza Polarna w Polsce 27.02.2019. Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną?
Zorza Polarna w Polsce 27.02.2019. Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną? pixabay
Zorza polarna to niezwykłe zjawisko, które możemy co jakiś czas obserwować również w Polsce, a nawet w Podlaskiem. Kiedy, o której i gdzie oglądać zorzę polarną w Polsce? Zorza polarna w Polsce będzie widoczna w nocy z 27 na 28 lutego 2019 r. Najlepszą widoczność będą mieli mieszkańcy centralnej oraz północnej części Polski.

Zorza Polarna w Polsce 27.02.2019. Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną?

Zorza polarna w Polsce będzie możliwa do zaobserwowania w nocy z 27 na 28 lutego 2019. To niesamowite zjawisko świetlne jest wynikiem zderzenia strumienia wiatru słonecznego z górną warstwą atmosfery. Zorza polarna występuje na wysokości około 100 km nad powierzchnią Ziemi.

Czytaj też: Zorza polarna nad Polską: 13.09.2018. Piękne zjawisko można było obserwować na Podlasiu i Mazurach [ZDJĘCIA]

Zorza polarna w Polsce pojawi się na niebie: najwcześniej o godzinie 22:00, zaobserwować ją będzie można najpóźniej do 1:00 w nocy naszego czasu.

Zorza Polarna w Polsce 27.02.2019. Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną?

W zależności od miejsca, w którym będziemy obserwować zorzę polarną, całe zjawisko potrwa od kilkunastu, do maksymalnie kilkudziesięciu minut.

Gdzie najlepiej oglądać zorzę polarną:

  • pod ciemnym niebem,
  • z daleka od miejskiego oświetlenia,

Uderzenia wiatru słonecznego możemy spodziewać się w okolicach nocy z środy na czwartek, najwcześniej po godzinie 22:00 czasu polskiego. W momencie uderzenia możemy spodziewać się wyjątkowo silnej zorzy polarnej, która w sprzyjających warunkach mogłaby przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut być widoczna również z terenu Polski.

Zorza Polarna w Polsce 27.02.2019. Gdzie i kiedy oglądać zorzę polarną?

Obserwatorzy na północy i w centrum naszego kraju powinni być przygotowani do obserwacji tego zjawiska. - przeczytamy na stronie "Z głową w gwiazdach" na Facebooku, którą prowadzi Karol Wójcicki - pasjonat astronomii.

Zorzę polarną mogliśmy oglądać w woj. podlaskim we wrześniu 2018 roku. Niektórym udało się nawet uwiecznić ją na zdjęciach:

Żeby zobaczyć zdjęcia zorzy polarnej w okolicach Ełku, kliknij strzałką w bok.

Zorza polarna nad Polską: 13.09.2018. Piękne zjawisko można ...

Zorza Polarna. Co to jest?

Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. Wyrzucane podczas burz cząstki elementarne, zbliżają się do Ziemi z prędkością 460 km/s i zderzają się z górną warstwą atmosfery. - tłumaczy Jan Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego. Dodajmy, że podczas burzy geomagnetycznej następuje uwolnienie energii, nazywane właśnie zorzą polarną.

Zorza polarna nad Białymstokiem w 2015 roku. Zobaczcie niesamowite zjawisko!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny