Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi...

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]

  agada, aip (mm, mw-g)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Zorza polarna w będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]
  1/13
  przejdź do galerii

  Zorza polarna w będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018] ©Marek Grzywaczewski/ Archiwum Kuriera Porannego

  Synoptycy zapowiadali, że do Ziemi wkrótce może dotrzeć burza geomagnetyczna. Ich teorie potwierdziły się. Burza już nadciągnęła. Jej spektakularnym efektem powinna być zorza polarna widoczna w naszym kraju. Czy zorza polarna będzie widoczna w Polsce? Kiedy zobaczymy zorzę polarną w Polsce? Obejrzyjcie również film z 2015 roku, kiedy to nad Białymstokiem mogliśmy oglądać niesamowite zjawisko. Czy i teraz możemy na takie liczyć?
  Zobacz galerię

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]


  Zorza polarna w Polsce 2018. W kierunku Ziemi zmierza burza geomagnetyczna, której spektakularnym efektem powinna być zorza polarna. Czy zorza polarna będzie widoczna w Polsce? Kiedy zobaczymy zorzę polarną w Polsce?

  Zobacz też: Zorza polarna nad Białymstokiem (zdjęcia, wideo)


  Zorza Polarna w Polsce 2018

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]  Już we wtorek (11 września) w Polsce będziemy mieć niecodzienną okazję do zobaczenia zorzy polarnej. Jak to możliwe? Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. zbliża się do Ziemi z gigantyczną prędkością. Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) nadała ostrzeżenie o burzy geomagnetycznej II stopnia (w pięciostopniowej skali).

  Zobaczcie zorzę polarną nad Białymstokiem

  Zorza Polarna. Co to jest?

  Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. Wyrzucane podczas burz cząstki elementarne, zbliżają się do Ziemi z prędkością 460 km/s i zderzają się z górną warstwą atmosfery. - tłumaczy Jan Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego. Dodajmy, że podczas burzy geomagnetycznej następuje uwolnienie energii, nazywane właśnie zorzą polarną.

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]  Zorza polarna, którą możemy zaobserwować na niebie, mieni różnymi kolorami. Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug.

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]  Efektownie wyglądająca zorza polarna może być też źródłem problemów. Silne burze magnetyczne, które są bezpośrednią przyczyną jej powstania, powodują zakłócenia, m.in. radiowe i satelitarne. Są również niebezpieczne i zagrażają samolotom latającym na wysokich szerokościach geograficznych. Na skutek pól elektrycznych, pojawiających podczas zorzy polarnej, na Ziemi mogą pojawić się problemy z liniami komunikacyjnymi oraz odczytami aparatury.

  Zorza Polarna w Polsce - 11.09.2018

  Czy w Polsce zobaczymy zorzę polarną? Największe szanse na ujrzenie zorzy polarnej mamy 11 i 12 września.  Zorza polarna nad Białymstokiem w 2015 roku. Zobaczcie niesamowite zjawisko!


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Licytacje komornicze 2019: Zobacz oferty z Białegostoku i regionu

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Święto Ultry 2019 w Białymstoku. Czterech kibiców Jagiellonii Białystok zatrzymanych

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych