Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi...

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]

  agada, aip (mm, mw-g)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Zorza polarna w będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]
  1/13
  przejdź do galerii

  Zorza polarna w będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018] ©Marek Grzywaczewski/ Archiwum Kuriera Porannego

  Synoptycy zapowiadali, że do Ziemi wkrótce może dotrzeć burza geomagnetyczna. Ich teorie potwierdziły się. Burza już nadciągnęła. Jej spektakularnym efektem powinna być zorza polarna widoczna w naszym kraju. Czy zorza polarna będzie widoczna w Polsce? Kiedy zobaczymy zorzę polarną w Polsce? Obejrzyjcie również film z 2015 roku, kiedy to nad Białymstokiem mogliśmy oglądać niesamowite zjawisko. Czy i teraz możemy na takie liczyć?
  Zobacz galerię

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]


  Zorza polarna w Polsce 2018. W kierunku Ziemi zmierza burza geomagnetyczna, której spektakularnym efektem powinna być zorza polarna. Czy zorza polarna będzie widoczna w Polsce? Kiedy zobaczymy zorzę polarną w Polsce?

  Zobacz też: Zorza polarna nad Białymstokiem (zdjęcia, wideo)


  Zorza Polarna w Polsce 2018

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]  Już we wtorek (11 września) w Polsce będziemy mieć niecodzienną okazję do zobaczenia zorzy polarnej. Jak to możliwe? Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. zbliża się do Ziemi z gigantyczną prędkością. Amerykańska Narodowa Administracja do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA) nadała ostrzeżenie o burzy geomagnetycznej II stopnia (w pięciostopniowej skali).

  Zobaczcie zorzę polarną nad Białymstokiem

  Zorza Polarna. Co to jest?

  Zjawisko zorzy polarnej wiąże się z burzami magnetycznymi, zwanymi również burzami słonecznymi. Wyrzucane podczas burz cząstki elementarne, zbliżają się do Ziemi z prędkością 460 km/s i zderzają się z górną warstwą atmosfery. - tłumaczy Jan Szczepanik, pracownik Planetarium Śląskiego. Dodajmy, że podczas burzy geomagnetycznej następuje uwolnienie energii, nazywane właśnie zorzą polarną.

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]  Zorza polarna, którą możemy zaobserwować na niebie, mieni różnymi kolorami. Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Dzięki tym właśnie odcieniom zorzy, widać ją na niebie w postaci przepięknych kolorowych fal i smug.

  Zorza polarna będzie widoczna w Polsce? W stronę Ziemi nadciąga burza słoneczna. Co to jest? [11.09.2018]  Efektownie wyglądająca zorza polarna może być też źródłem problemów. Silne burze magnetyczne, które są bezpośrednią przyczyną jej powstania, powodują zakłócenia, m.in. radiowe i satelitarne. Są również niebezpieczne i zagrażają samolotom latającym na wysokich szerokościach geograficznych. Na skutek pól elektrycznych, pojawiających podczas zorzy polarnej, na Ziemi mogą pojawić się problemy z liniami komunikacyjnymi oraz odczytami aparatury.

  Zorza Polarna w Polsce - 11.09.2018

  Czy w Polsce zobaczymy zorzę polarną? Największe szanse na ujrzenie zorzy polarnej mamy 11 i 12 września.  Zorza polarna nad Białymstokiem w 2015 roku. Zobaczcie niesamowite zjawisko!


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka