MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego zakończyli misję wojskową w Kosowie. Tak zostali powitani "w domu"

Izabela Krzewska
Dowódca 49. zmiany KFOR ppłk Łukasz Maciuszko na ręce dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego przekazał proporzec, flagę oraz pamiątkowy medalion 49. zmiany
Dowódca 49. zmiany KFOR ppłk Łukasz Maciuszko na ręce dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego przekazał proporzec, flagę oraz pamiątkowy medalion 49. zmiany Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
To była już 49. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Kosovo Force (KFOR). Jej trzon stanowili żołnierze białostockiego 18. Pułku Rozpoznawczego. Właśnie wrócili do macierzystej jednostki. W poniedziałek (12.08) na jej placu odbył się uroczysty apel powitalny z udziałem przedstawicieli Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, podlaskich władz oraz rodzin żołnierzy.

Uroczystość z okazji zakończenia misji w Kosowie z udziałem podlaskich żołnierzy

- Z ogromną dumą witamy naszych bohaterów - mówił płk Piotr Ciapka, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. - Każdy z was niezależnie od stopnia i funkcji odegrał bardzo ważną rolę w realizacji powierzonego Wam zadania. Wzmacnialiście bezpieczeństwo i stabilność w rejonie pełnienia służby. Budujecie wizerunek Polski na arenie międzynarodowej. Pokazujecie, że Polska jest gotowa do niesienia pomocy i wsparcia tam gdzie jest to potrzebne. Jesteście wzorem do naśladowania. Wasz Wasz profesjonalizm jest inspiracją dla młodszego pokolenia żołnierzy i tych, którzy marzą o służbie w wojsku. Dzięki Wam możemy być pewni, że nasza armia jest gotowa do stawienia czoła każdemu wyzwaniu.

Zobacz także:

Misja trwała 6 miesięcy. Polski kontyngent liczył blisko 250 mundurowych, którzy w ocenie Dowództwa Operacyjnego RP, wykonał swoje zadania "na najwyższym poziomie, godnie reprezentując na kosowskiej ziemi Polskę, struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz macierzyste jednostki".

- To między innymi wasz wkład i aktywność przyczyniły się do pomocy ludności lokalnej, stabilizacji sytuacji, ale też ograniczeniu obcych wpływów na destabilizacje regionu Bałkanów. Teraz po powrocie przyszedł czas na zasłużony odpoczynek i reintegrację z rodzinami przyjaciółmi na polskiej ziemi - podkreślał podczas uroczystości szef Zarządu Rozpoznania i Walki Radioelektronicznej -J2 Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych płk Marcin Maj.

Wspólnie z szefem Oddziału Operacyjnego i Szkolenia Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kmdr Maciejem Kasprzakiem oficjalnie podpisał protokół o przekazaniu 49. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Kosovo Force (KFOR) Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wyróżnienia honorowe dla żołnierzy 49. zmiany Polskiego Kontyngentu Kosovo Force

Prócz dowództwa wojskowego, w uroczystym powitaniu żołnierzy wzięli udział:

  • wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wraz z wicewojewodą Pawłem Krutulem,
  • podlaska wicemarszałek Wiesława Burnos,
  • przedstawiciele podlaskich garnizonów służb mundurowych
  • oraz rodziny żołnierzy.

Dowódca 49. zmiany KFOR ppłk Łukasz Maciuszko zaznaczył, że zaszczytem było reprezentować Pułk oraz naszą ojczyznę na arenie międzynarodowej, choć były to trudne miesiące.

- Przez ostatnie pół roku stanowiliśmy jedność. To były intensywne dni, pełne pracy, odpowiedzialności i poświęcenia. Wspólnie przezwyciężyliśmy trudności, wspieraliśmy się nawzajem i dążyliśmy do realizacji postawionych przed nami celów. Wasza odwaga determinacja i profesjonalizm były fundamentem naszego sukcesu. Dziękuję Wam za każdy dzień służby, za to że mogliśmy na sobie polegać w każdej sytuacji. Jestem dumny, że mogłem być Waszym dowódcą i wiem, że każdy z Was wrócił do kraju z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

Zobacz także:

Za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, trzech mundurowych zostało wyróżnionych tytułem honorowym zasłużony żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej trzeciego stopnia.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kosowie uczestniczy w misji stabilizacyjnej realizowanej przez NATO (na mocy mandatu realizowana pod nadzorem ONZ) nieprzerwanie od 12 czerwca 1999 r. Jego zadaniem jest monitorowanie przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych, wspieranie władz lokalnych i policji, patrole na granicy, utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa mieszkańców Kosowa, w tym przeciwdziałanie zorganizowanej przestępczości, przemytowi lub korupcji, a także wsparcie pomocy humanitarnej. W 49. zmianie woj. podlaskie reprezentowali, prócz żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Białymstoku oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny