Na czwartkowej konferencji z udziałem m.in. rzecznika rządu poruszano temat decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną i pod warunkiem braku związku z klubami wojskowymi i popieraniem wojny na Ukrainie.
Piotr Müller: Kraje Europy Środkowo-Wschodniej naturalnym partnerami ws. sprzeciwu wobec decyzji MKOL
Rzecznik rządu był pytany, czy podjęto już działania w sprawie budowania międzynarodowej koalicji państw sprzeciwiających się tej decyzji, co zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, a także, z kim w pierwszej kolejności rząd chciałby budować tę koalicję.
- Naturalnym, najbardziej zawsze chętnym do tego typu działań są kraje Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział rzecznik rządu.
Jak zaznaczył, rząd w szczególności rozmawia w tym obszarze z tymi krajami. Dodał, że rząd zaprasza także inne kraje.
- Wiemy, że w poprzednim roku też były różnego rodzaju decyzje organizacji sportowych i międzynarodowych, które początkowo dopuszczały zawodników rosyjskich i białoruskich do rozgrywek, natomiast później były one zmieniane właśnie dzięki temu, że presja międzynarodowa miała miejsce. W tej chwili ją kontynuujemy - mówił Müller.
- Problem jest taki, że to nie zależy od naszego rządu, tylko od organizacji sportowych, które też cieszą się pewnego rodzaju niezależnością jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji, więc tyle, co możemy zrobić, to poprzez działania rządów zaprzyjaźnionych oddziaływać politycznie. Mam nadzieje, że taka decyzja zostanie finalnie podjęta - dodał.
Francuska minister sportu: Zalecenie MKOl w żaden sposób nie przesądza o starcie Rosjan
Francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera przyznała, że zalecenie MKOl dotyczące przywrócenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji w żaden sposób nie przesądza ich udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
- To krok, który w żaden sposób nie przesądza o tym, co zrobimy (ws. igrzysk - przyp. red.)" - dodała Oudea-Castera nawiązując do ewentualnego występu Rosjan i Białorusinów w Paryżu, ale zaznaczyła, że "to MKOl ustala warunki udziału zarówno sportowców olimpijskich, jak i paraolimpijskich".
To pierwszy głos przedstawiciela kraju-gospodarza najbliższych igrzysk od wtorkowego komunikatu MKOl, który zalecił federacjom sportowych ponowne dopuszczenie zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji, choć zastrzegł szereg warunków do spełnienia przez nich, m.in. że dotyczy to wyłącznie startów indywidualnych i tylko tych, którzy w żaden sposób nie popierają wojny w Ukrainie i nie mają związków z armią czy klubami wojskowymi.
Minister przypomniała też, że prezydent Francji Emmanuel Macron postulował, aby do sprawy wrócić latem.
- Jest przecież oczywiste, że głos głowy państwa przyjmującego będzie słyszalny w dyskusji, którą prowadzi MKOl – podkreśliła.
Minister sportu Francji zaznaczyła, że kontynuuje wymianę informacji z "kolegami z różnych krajów".
"Robimy postępy w znalezieniu najlepszego możliwego rozwiązania" - dodała.
Arkadiusz Mularczyk: Przygotowuję projekt inicjatywy do Rady Europy ws. udziału rosyjskich sportowców w zawodach
Do sprawy odniósł się też wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
- Na Radzie Europy mamy różne możliwości wyrażania swojego stanowiska, a jedną z nich jest tzw. written declaration, którą parlamentarzyści różnych krajów mogą podpisać. Dla ważności tego stanowiska wystarczy 20 podpisów i ja przygotowuję taki projekt, który zamierzam zarejestrować i zgłosić na biurze Rady Europy i zabrać podpisy. I zakładam, że uzyska on szerokie poparcie międzynarodowe i parlamentarzystów z wielu grup politycznych i międzypartyjnych. Wierzę, że może to być bardzo ważny element dyskusji międzynarodowej o tym, jak należy dzisiaj traktować sportowców rosyjskich, że należy doprowadzić do bojkotu ich startu - powiedział Mularczyk.
- Chciałbym aby Rada Europy i parlamentarzyści 47 krajów, które się w niej skupiają, wyrazili jasny pogląd na temat tej kwestii. Myślę, że ta inicjatywa Polski na arenie międzynarodowej będzie stanowić ważny głos, dlatego w ciągu kilkunastu godzin ją podejmę. Będzie to zarówno wyrażenie sprzeciwu wobec tej decyzji MKOl, jak i wezwanie do realnego bojkotu najbliższych igrzysk olimpijskich, jeśli będzie tam przewidziany udział sportowców rosyjskich i białoruskich - dodał.
Jak podkreślił, parlamentarzyści są przedstawicielami społeczeństw krajów Rady Europy. "Jeśli podpisów pod tym stanowiskiem będzie dużo, będzie to silny mandat i bardzo ważny sygnał dla MKOl. Chcemy wywrzeć presję, do tego potrzebna jest duża grupa krajów, wtedy Rosja, także na arenie sportowej, będzie osamotniona - powiedział wiceminister. Według niego "ważne jest to, by doprowadzić do pewnego zjednoczenia i stworzenia jednego frontu wielu państw w tej sprawie".
Mularczyk zaznaczył, że w sprawie udziału rosyjskich sportowców w międzynarodowych zawodach sportowych, a szczególnie igrzyskach olimpijskich, jest pole do różnych działań - zarówno politycznych, dyplomatycznych lub też akcji samych sportowców. "To byłoby wielkim wyrzeczeniem, ale uważam, że warto, by społeczeństwa demokratycznych krajów, okazywały solidarność z Ukrainą" - powiedział wiceminister.(PAP)
Zobacz też:
Miliard Cristiano Ronaldo
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?