Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wygląda Sala Doświadczania Świata! Tu dzieci rozwijają zmysły

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Sala Doświadczania Świata
Sala Doświadczania Świata
To jedyna taka sala terapeutyczna w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej województwie podlaskim. Sala Doświadczania Świata to miejsce, gdzie dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i zaburzeniami mogą do woli korzystać ze specjalistycznego sprzętu usprawniającego zmysły.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przy ul. Słonimskiej 15/1 w Białymstoku ma nową, bogato wyposażoną salę, w której maluchy mogą przezwyciężać różnego rodzaju trudności.

- Sala Doświadczania Świata jest miejscem, gdzie prowadzimy zajęcia z integracji sensorycznej - mówi Andrzej Święcicki, psycholog, socjoterapeuta, terapeuta SI z białostockiej poradni. - Polega ona na odpowiednim odbieraniu przez korę mózgową poszczególnych zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, dotyku, smaku, równowagi. Sprzęt, który się tu znajduje pozwala dzieciom usprawniać te zmysły.

Tak wygląda sala doświadczania świata. Zobacz koniecznie

Sala jest pomocna w terapii dzieci z różnymi niepełnosprawościami: autyzmem, zespołem Aspergera, afazją czy niepełnosprawnościami ruchowymi. Zajęcia mogą być prowadzone do 5 godzin tygodniowo, w zależności od potrzeb konkretnych podopiecznych i trwają ok. 60 minut. Odbywają się w ramach Ośrodka Koordynacyjno–Rehabilitacyjno–Opiekuńczego działającego w poradni, który w 2020 r. prowadził terapię dla 118 dzieci z powiatu białostockiego. Jednym z nich jest Hubert, który dzisiaj korzystał z Sali Doświadczania Świata. Hubert przychodzi do poradni dwa razy w tygodniu.

- Te wszystkie metody bazują na najnowszych doniesieniach na temat neuroplastyczności mózgu - mówi Anna Sawicka, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białymstoku. - Metody te wpływają na neuroplastyczność i powodują, że dzieci przezwyciężają swoje trudności rozwojowe, edukacyjne i wychowawcze. To, co nas cieszy, to pozytywny odbiór przez rodziców i same dzieci, u których możemy zaobserwować postępy. Widać, że lepiej radzą sobie ruchowo, w zakresie mowy i w procesie uczenia się.

Od półtora miesiąca z terapii w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białymstoku korzysta Ola, której mama tak ocenia postępy córki:

- Ola jest bardziej wyciszona, kreatywna. Wcześniej nie rysowała, a teraz już zaczyna to robić. Także wychowawczyni w szkole mówiła mi, że zauważyła u córki dużą poprawę - jest grzeczniejsza i mniej agresywna.

Sala działa już od miesiąca. Kosztowała 26 tys. złotych. Jest wyposażona m.in. w: drabinę logopedyczną, aromatyzator, projektor, ścianę bąbelkową oddziałującą na zmysł wzroku i dotyku (emitują drgania) czy łóżko wodne z matą wibrującą, które pozwala dziecku zrelaksować się i poczuć własne ciało. Poradnia czeka jeszcze na specjalne panele świetlne, które przyjadą wkrótce z Anglii.

Oprócz Sali Doświadczania Świata w poradni działa też Sala Integracji Sensorycznej, Sala Neuroterapii Biofeedback oraz Sala Treningu Słuchowego Metodą Tomatisa.

- W ciągu ostatnich dwóch lat dokonaliśmy zakupów na wyposażenie sal w białostockiej poradni na kwotę 100 tys. złotych - mówi Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego. - Ale w kogo mamy inwestować, jak nie w dzieci, które potrzebują pomocy, aby potem mogły zdobyć odpowiednie wykształcenie. Bo nie zawsze dzieci nadpobudliwe, które sprawiają problemy nauczycielom, są niezdolne. To wynika z ich dysfunkcji i jesteśmy od tego, aby im pomóc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny