W rekonstrukcji wykorzystane zostaną również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford). Widowisko wzbogaci też specjalnie przygotowana scenografia. Potyczka rozegra się na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. Początek o godz. 14.
Po zakończeniu inscenizacji walk na skwerze Armii Krajowej w Białymstoku będzie serwowana grochówka wojskowa.
Bitwa o Białystok jest ważna nie tylko dla historii miasta. 22 sierpnia 1920 roku w Białymstoku doszło do walk pomiędzy 1. Pułkiem Piechoty Legionów i wycofującymi się spod Warszawy resztkami 16. Armii RFSRR oraz towarzyszącymi im oddziałami 3. Armii RFSRR. Kilkugodzinna akcja militarna prowadzona na ulicach miasta zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy – ok. 800 zabitych i rannych, a ponad 8000 żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.
Bitwa o Białystok zatrzymała na pewien czas niezwyciężony marsz Armii Czerwonej na zachód Europy.
- Bitwa o Białystok w dziejach naszego miasta była największą bitwą, którą należy się chwalić i upamiętniać każdego roku, pamiętając przy tym o poległych bohaterach spoczywających na białostockich cmentarzach (m.in. wojskowym w Zwierzyńcu) - przypominał na łamach "Kuriera Porannego" Marek Gajewski, historyk z Muzeum Wojska w Białymstoku.
Organizatorem rekonstrukcji jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Partnerem działania jest Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych Czemu By Nie.
Czytaj też 96. rocznica Bitwy o Białystok. Będzie rekonstrukcja. Tak pogoniliśmy bolszewików
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?