Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypadli sobie do gustu ....

(nan)
Władze miasta Ostrołęki podpisały umowę partnerską z miastem Mosty na Białorusi. Pięcioosobowa delegacja odwiedziła miejsca, które Polakom kojarzą się z Adamem Mickiewiczem: Nowogródek, okolice jeziora Świteź oraz z Elizą Orzeszkową: Bohatyrowicze, Niemen. Mosty są drugim z kolei miastem na Wschodzie, które podjęło współpracę z Ostrołęką.

Aleksandr Grigoriewicz Kisieljew, przewodniczący Mostowskiego Komitetu Rejonowego oraz Arkadiusz Czartoryski, prezydent Ostrołęki, podpisali umowę o partnerstwie i dalszym rozwoju kontaktów gospodarczych i kulturalnych obu miast. Mosty to 19-tysięczna miejscowość na Białorusi, położona 240 km od Ostrołęki. Obok Alytusa na Litwie, będzie to najbliżej położone miasto partnerskie.
- W marcu tego roku w Brześciu nad Bugiem odbyło się spotkanie przedstawicieli miast polskich i białoruskich, w którym uczestniczyliśmy. - powiedział Arkadiusz Czartoryski. - My i delegacja z Mostów przypadliśmy sobie do gustu. Tam mieszka sporo Polaków, ponadto w pobliżu znajdują się miejsca ważne dla kultury polskiej. W okręgu mostowskim leży jezioro Świteź, Nowogródek Adama Mickiewicza, ok. 50 km od Mostów jest Grodno, gdzie tworzyła Eliza Orzeszkowa, są pozostałości Bohatyrowicz, grób Jana i Cecylii. Przez miasto przepływa rzeka Niemen. Poza tym mieszkańcy są życzliwi Polakom, a to ważne.
Ostrołęcka delegacja, złożona z Arkadiusza Czartoryskiego, Marii Sokoll, wiceprezydent Ostrołęki, Janusza Kotowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej, Wiesława Prusaczyka, przewodniczącego komisji oświaty RM oraz Mariusza Prusaczyka, rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego, gościła w Mostach od 16 do 18 sierpnia. W tym czasie ostrołęczanie zwiedzili zabytki Mostów, szkoły, centrum pomocy społecznej, polską parafię i kościół, cerkiew, uczestniczyli w dożynkach. Pojechali również zobaczyć miejsca związane z kulturą polską.
- Szczególne wrażenie zrobiło na nas to, co zobaczyliśmy w Bohatyrowiczach, znanych z powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" - powiedział Mariusz Prusaczyk. - Pozostałości dworku, grób są zarośnięte krzewami i trudne do odnalezienia. Może warto byłoby zaopiekować się tym miejscem? Jest przecież ważne dla kultury polskiej XIX wieku.
Owocem umowy mają być konkretne działania. Wśród pomysłów na rozwijanie współpracy znalazło się m.in. organizowanie wycieczek szkolnych w okolice Mostów i do Grodna, urządzanie raz w roku Dnia Miasta-Partnera, próby wymiany handlowej - tamtejszy zakład "Mosto-Drew" produkuje piękne meble z litego drewna. Z kolei mostowianie chcą przyjechać do Ostrołęki, żeby obejrzeć nowoczesne urządzenia komunalne, np. stację uzdatniania wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna