Znakomity bieg Małgorzaty Karpiuk na 10 000 m i minimum na ME osiągnięte

Trener Tomasz Dąbrowski i Małgorzata Karpiuk
Małgorzata Karpiuk zajęła 7 miejsce w PZLA Mistrzostwach Polski na 10 000 m, które odbyły się w Olkuszu. Wynikiem 34.57 w klasyfikacji do lat 23 zawodniczka Podlasia Białystok zajęła 4 miejsce wypełniając minimum na mistrzostwa Europy w Finlandii.

Małgorzata Karpiuk, podopieczna trenera Tomasza Dąbrowskiego, w Olkuszu w biegu na 10 000 metrów ustanowiła także nowy rekord życiowy.

Mistrzynią Polski została Julia Koralewska (AZS-AWF Gdańsk) 33.48. Srebrny medal wywalczyła Aleksandra Lisowska (AZS UWM Olsztyn) 33.50. Na najniższym stopniu podium stanęła Olimpia Breza (KUKS Remus Kościerzyna) 34.32.
W klasyfikacji do lat 23 złoty medal wywalczyła Julia Koralewska, na drugim miejscu uplasowała się Olimpia Breza, a na trzecim Agnieszka Chorzępa.

Nasi lekkoatleci w Olkuszu wywalczyli dwa medale w klasyfikacji drużynowej. Wśród kobiet po złoty krążek drużynowo sięgnęły – Iwona Bernardelli, Olga Kalendarova-Ochal i Justyna Korytkowska (łączny czas: 1 godz. 49 min., 12.42 sek.); a wśród mężczyzn srebro zdobyli drużynowo – Mateusz Niemczyk, Przemysław Dąbrowski i Paweł Ochal (1 godz. 35 min., 32.04 sek). Lekkoatleci reprezentują Prefbet-Sonarol Łomża.

Mistrzostwa Polski do lat 23 na 10 000 metrów zaliczam do bardzo udanych. Wszystko poszło zgodnie z planem, który wykonałam przed mistrzostwami z trenerem Tomaszem Dąbrowskim. To był mój debiut na stadionie, który potraktowałam dosyć ostrożnie. Niestety, bieg nie ułożył się po mojej myśli, gdyż pierwsze 2 km były zbyt wolne. Z upływem dystansu wiedziałam że mogę biec szybciej. Dzięki temu, że przyspieszyłam ostatnie 2 km to uzyskałam minimum na Mistrzostwa Europy U23, które odbędą się w Espoo w Finlandii od 13 do 16 lipca. W najbliższym czasie czekają mnie mityngi kontrolne oraz start w mistrzostwach Polski na dystansie 5 000 m. Jestem pełna optymizmu i wiem, że w przyszłości treningi z nowym trenerem Tomaszem Dąbrowskim zaowocują i pokażę że mogę zaistnieć na arenie Polski, Europy a może i świata - mówi Małgorzata Karpiuk.

Jak podaje historyk sportu Jerzy Górko wynik Małgorzaty Karpiuk z Olkusza 34.57.77 to obecnie siódmy rezultat w historycznej okręgowej tabeli na tym dystansie.

„TOP 10” w biegu na 10 km w Okręgu Podlaskim przedstawia się obecnie następująco: