Nasza Loteria

Znajdź pan cegłę

Michał Franczak
Brakuje materiałów budowlanych. Ceny gwałtownie rosną, a zainteresowani ich zakupem coraz częściej odchodzą z kwitkiem.

Ciepła zima spowodowała, że budowlańcy pracowali bez przerwy, a producenci materiałów budowlanych nie mogli zrobić zapasów. Boom budowlany w całej Europie i coraz większa dostępność kredytów mieszkaniowych także przyczyniły się do obecnego braku materiałów do budowy domów. Nakręca się też spirala strachu - ludzie kupują na zapas, przez co rosną już i tak wysokie ceny.

Niektórzy dostawcy ceramiki budowlanej przyznają, że mogliby zwiększyć produkcję nawet trzykrotnie, nie martwiąc się o brak klientów. Ci ostatni nieraz muszą czekać nawet miesiąc na realizację zamówienia. I - według specjalistów - tak będzie przez najbliższe miesiące.

Marne szanse na poprawę

- Producenci na pewno będą modernizować zakłady i otwierać nowe, ale podaż nie zwiększy się z dnia na dzień. Ten proces zajmie całe lata - mówi Szymon Jungiewicz, analityk branży budowlanej z firmy PMR. - Trudno zatem oczekiwać, że sytuacja szybko się unormuje.

Wracamy do czasów reglamentacji - klient składając zamówienie nie zawsze otrzyma potrzebną ilość materiałów budowlanych, gdyż producenci muszą obdzielić nimi przede wszystkim stałych odbiorców. Największe kłopoty są z kupnem materiałów, które dostarcza na rynek zaledwie kilka firm - wyrobów betonowych i wełny mineralnej. Najmniej zdrożała chemia budowlana.

W ostatnim roku koszty budowy wzrosły o 20-30 proc. Podstawowe materiały stanowią około 20 proc. wartości budynku, w efekcie idą w górę również ceny mieszkań. I będą rosnąć nadal, gdyż analitycy przewidują, że w tym roku możemy spodziewać się jeszcze co najmniej kilkudziesięcioprocentowej podwyżki cen materiałów konstrukcyjnych i termoizolacji.

- Ceny wariują - mówi dyrektor handlowy hurtowni Silikatów Białystok Renata Hapoń. - Materiały, takie jak beton komórkowy czy też wełna mineralna, podrożały o kilkadziesiąt procent. Produkujemy znacznie więcej silikatów niż rok temu, a i tak są one wręcz rozchwytywane.
Zaskoczona branża

Czy można było to przewidzieć? Producenci zgodnie odpowiadają: nie.

- Jeszcze rok temu trudno było się spodziewać takiego popytu - mówi Sylwia Leśniewska z firmy Lafarge Cement. - Ceny cementu w ciągu pierwszego kwartału br. wzrosły o 12 proc. Nie można wykluczyć dalszych podwyżek. Mimo że zamierzamy zainwestować 100 milionów złotych w podwyższanie naszej wydajności, to klienci powinni liczyć się z tym, że w szczycie sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, na rynku może zabraknąć cementu.

Nie wszyscy producenci jednak "palą się" do inwestycji. Ursa Polska, producent wełny mineralnej, do obecnej koniunktury podchodzi z rezerwą.

- Trudno jest przewidzieć, jak długo będzie trwał taki popyt, zaś budowa nowej fabryki trwa lata i pochłania olbrzymie pieniądze - mówi Marek Błądek z firmy Ursa Polska.

Jedno jest pewne - inwestorzy muszą uzbroić się cierpliwość, muszą też przygotować grubsze portfele, bo ceny materaiałów budowlanych będą coraz wyższe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny