Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zmienił się wzór protokołu jaki trzeba sporządzić w razie wypadku przy pracy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Białystok
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w związku z wykonywaną pracą. W 2019 roku do podlaskiego Oddziału ZUS wpłynęło 1820 takich wniosków. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Aby pracownik uzyskał odszkodowanie, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletną dokumentację. Powinna ona zawierać :
* wniosek o jednorazowe odszkodowanie,
* protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy,
* wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający adnotację, że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone.

24 maja 2019 roku rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został ogłoszony nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, który obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku Wzór protokołu dostępny jest w załączniku do tego rozporządzenia.

- Należy podkreślić, że przy sporządzaniu protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, do końcem ubiegłego roku należało wykorzystywać poprzednie druki, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019 roku. Należy zatem pamiętać, że jeśli dokumentacja dotycząca wypadku przygotowywana jest już w tym roku, protokół musi być sporządzony na nowym wzorze - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wyjaśnia również w skrócie, jakie najważniejsze zmiany zawiera nowy formularz protokołu powypadkowego:
* Nie jest już wymagana pieczęć ani REGON pracodawcy na pierwszej stronie druku.
* Nie jest już także wymagany zapis dotyczący imienia ojca poszkodowanego.
* W pkt. 13 nowego formularza, poszkodowany przez własnoręczne skreślenie odpowiedniej odpowiedzi, musi potwierdzić czy wnosi uwagi do protokołu powypadkowego czy też nie. Poza tym, druk ten nie jest już kolorowy.

Dotychczas gdy wypełniano protokół powypadkowy „ręcznie” należało posługiwać się barwną wersją. Formularz czarno-biały był dopuszczany przy wypełnianiu protokołu tylko i wyłącznie w wersji komputerowej.

- Zmiany w protokole są raczej „kosmetyczne”, jednak warto się z nimi zapoznać i zaopatrzyć w nowy wzór. To ważne, bowiem tworzenie dokumentacji powypadkowej na starych drukach może skutkować dodatkową pracą, czyli ponownym sporządzeniem na obowiązującym formularzu - podkreśla rzeczniczka podlaskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny