Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie. Wszystkie nocne telefony do lekarza będą nagrywane

(luk)
Zakup rejestratora rozmów to wydatek kilku tysięcy zł
Zakup rejestratora rozmów to wydatek kilku tysięcy zł sxc.hu
Od stycznia wszedł w życie nowy obowiązek dla wszystkich placówek świadczących nocną i świąteczną pomoc zdrowotną. Każda rozmowa pacjenta lub osoby wzywającej pomoc z odbierającym taki telefon pracownikiem będzie nagrana i przechowywana przynajmniej rok.

Dotąd takie rozmowy nagrywało standardowo pogotowie. Teraz muszą to robić także te placówki, do których zwracamy się po podstawową pomoc lekarską i pielęgniarską po godzinach pracy przychodni rodzinnych. Obowiązek nagrywania rozmów wynika z rozporządzenia ministra zdrowia i zarządzenia prezesa NFZ.

Bezpośrednim powodem zmian był incydent związany ze śmiercią 2,5-letniej Dominiki ze Skierniewic. Dziewczynka zmarła w szpitalu. Wcześniej jednak przyjazdu do dziecka odmówił rodzicom lekarz nocnej i świątecznej pomocy. Dlatego od kilku dni chory, który w nocy wzywa lekarza lub prosi o telefoniczną poradę, powinien się liczyć z tym, że rozmowa zostanie nagrana. Ma to służyć poprawie jakości świadczeń udzielanych pacjentom, w szczególności dzieciom. Nagranie pomoże przy ewentualnych skargach na odmowę przyjazdu czy pozwoli prześledzić jakiej porady udzielono pacjentowi.

W województwie podlaskim nocną opiekę nad pacjentami sprawuje 14 podmiotów, głównie szpitale i pogotowie.

- Rejestrowanie rozmów nie jest dla nas czymś nowym - mówi Bogdan Kalicki, dyrektor białostockiego pogotowia, które ma punkty nocnej opieki m.in. w Białymstoku, Wasilkowie i Łapach. - Nasze nocne punkty znajdują się zazwyczaj w lokalizacjach, które zajmują się też inną pomocą i spełniają wymogi odnośnie rejestratorów. Tylko w Wasilkowie musieliśmy doposażyć nasz punkt.

W Białymstoku nocną opiekę sprawuje też NZOZ Villa Med.

- Mamy rejestrator od początku naszej działalności - przyznaje Agnieszka Łapińska, szefowa placówki. - Bywały przypadki, że okazywał się potrzebny.

Zakup rejestratora to wydatek kilku tysięcy zł. Ale jego brak może skutkować ukaraniem, a w ostateczności nawet rozwiązaniem umowy z NFZ.

A już w przyszłym roku nocną opiekę czekają kolejne zmiany. Zgodnie z zapowiedziami NFZ, przy decyzji o kontraktowaniu wysoko premiowana ma być obecność pediatry w składzie lekarskim nocnej i świątecznej opieki. Premiowane będą też te przychodnie, które zapewnią dostęp do badań diagnostycznych, w tym badań RTG. Najłatwiej te wymogi będzie spełnić szpitalom.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny