Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w podatkach pomogą pomagać

Maryla Pawlak-Żalikowska Piotr Walczak Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Działalność charytatywna przestaje być dopustem dla przedsiębiorców. Darowany chleb nie przyprawi już firmy o bankructwo.

Jedzenia potrzeba naprawdę bardzo dużo – nie ukrywa o. Edward Konkol, prezes stowarzyszenia „Droga”. – Tylko my rozdajemy około 13 ton żywności miesięcznie głodnym dzieciom i ludziom ubogim. Dlatego cieszy, że po latach oczekiwania wreszcie w przepisach podatkowych doczekaliśmy się zmian, które ułatwiają pomoc instytucjom zaopatrującym potrzebujących w żywność.

Bez VAT, a wydatki wliczone w koszty

Od tego roku zwolniono bowiem z podatku VAT darowizny żywności. Z możliwości takiej skorzysta podatnik, który przekaże jedzenie organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Warunkiem będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji przez przedsiębiorcę (ze strony obdarowanego potrzebne są oczywiście potwierdzenia każdej z tych darowizn).  

To nie wszystko – wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na wyprodukowanie tej żywności stanowią koszty uzyskania przez niego przychodów. Czy to dobre zmiany?

Dobre rozwiązanie dla firm

– My od dawna pomagaliśmy organizacjom pożytku publicznego, bo trudno marnotrawić jedzenie – mówi Krystyna Sosińska, prezes PSS „Społem” Białystok. – Ale dzięki tym zmianom będzie to prostsze. No i  firmy będą mogły zaoszczędzić pieniądze.

– Niestety, ale łatwo jest coś zniszczyć, a potem trudno odbudować – o. Konkol wskazuje jednak problem. – Nie zapominajmy, że celem każdej firmy jest nastawienie na zysk. Po tym, jak kiedyś zmieniono ustawę dotyczącą darmowego przekazywania żywności i wprowadzono przepis dotyczący obowiązku VAT, firmy zaczęły się wycofywać z przekazywania darmowej żywności organizacjom pożytku publicznego i w wyniku utrudnień  przestawiły się na inne tory.

– Teraz – dodaje o. Konkol – potrzeba będzie naprawdę dużo pracy, aby firmy znowu powróciły do aktywnej pomocy charytatywnej. Bo naprawdę wielu ludzi jej potrzebuje. A zadaniem organizacji pożytku publicznego jest zachęcenie do takiego wsparcia.

 

***************

Każdy może to zrobić Począwszy od zeznań podatkowych składanych za 2007 rok, rozliczając podatek dochodowy, możemy przekazać 1 proc. podatku należnego jako darowiznę na rzecz organizacji pożytku publicznego. W dodatku robi to za nas urząd skarbowy. Podatnik zobowiązany jest jedynie podać w zeznaniu podatkowym nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, której konto chce zasilić.

Nowością w rozliczeniu za 2008 rok jest możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego nawet w sytuacji złożenia korekty zeznania. Pod warunkiem, że będzie ona dokonana w terminie dwóch miesięcy po upływie terminu złożenia zeznania.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny