Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w dopłatach zalesieniowych od 2024 r. Już nie będzie wymagana mapa, więc koszty nieco spadną. Na liście roślin malina

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zmiany zawarte w projekcie mogą dotyczyć 429 nadleśnictw oraz 4,5 tysiąca rolników, jednostek samorządu terytorialnego i jednostekorganizacyjnych gmin, powiatów oraz województw, właścicieli lasówprywatnych oraz wspólnot gruntowych.
Zmiany zawarte w projekcie mogą dotyczyć 429 nadleśnictw oraz 4,5 tysiąca rolników, jednostek samorządu terytorialnego i jednostekorganizacyjnych gmin, powiatów oraz województw, właścicieli lasówprywatnych oraz wspólnot gruntowych. unsplash.com/Collie Coburn
Projekt rozporządzenia, który zapowiada zmiany w dopłatach zalesieniowych, zakłada, że nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca 2024 r. Zatem od najbliższego naboru o płatności bezpośrednie i szereg towarzyszących im form wsparcia trzeba liczyć się z nowościami, wśród których są kwestie planu ogólnego.

Spis treści

Zmiany w dopłatach leśnych od 2024 roku

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027.

Co zmieni się od 15 marca 2024 r., kiedy to przepisy mają zacząć obowiązywać?

Plan ogólny zamiast studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

Pierwsza z zapowiadanych w projekcie nowości wynika ze zmiany przepisów dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego. Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw uchyla przepisy w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy

Zagadnienia strategiczne i kierunkowe, w tym kreowanie polityki przestrzennej gminy, będą przedmiotem Strategii rozwoju lokalnego lub ponadlokalnego, natomiast zasady realizacji polityki przestrzennej będą ustalane w planie ogólnym gminy – w zwięzłym dokumencie o krótkiej liście ustaleń.

Resort wyjaśnia, jak zgodnie z nową ustawą będzie funkcjonowało planowanie przestrzeni.

  • Plan ogólny gminy będzie uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych), w randze aktu prawa miejscowego.
  • Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy.
  • Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowują moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r., i stosuje się do nich przepisy dotychczasowe.

W projekcie wpisano uwzględnienie planu ogólnego gminy w przepisach zmienianego rozporządzenia.

Jeśli dopłata na ekoschemat, to nie na systemy rolno-leśne na danym terenie

Dalej projektowane przepisy doprecyzowują, że wsparcie na zakładanie systemów rolno-leśnych nie przysługuje m.in. do gruntu, do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt. I odwrotnie.

Dookreślono, że wsparcie na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych jest przyznawane do gruntów nieobjętych zobowiązaniem w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027 polegającym na pielęgnacji zalesień wykonanych w ramach interwencji „Zalesianie gruntów rolnych” lub zalesień występujących na gruncie wskutek sukcesji naturalnej.

Będzie taniej, bo bez mapy do wniosku zalesieniowego

Autorzy projektu chcą również rezygnacji z warunków dotyczących kęp drzew i krzewów określonych dla gruntów z sukcesją naturalną. Informacje dotyczące tych gruntów pozyskiwane będą przez rolników z systemu informatycznego ARiMR w formie karty informacyjnej

Do projektu rozporządzenia dotyczącego płatności leśnych wpisano również rezygnację z mapy sporządzonej przez geodetę, (osobę posiadającą uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii) dołączanej obecnie do wniosku o sporządzenie planu zalesienia do gruntów z sukcesją naturalną.

Resort tłumaczy, że informacje dotyczące tych gruntów rolnicy będą pozyskiwać z systemu informatycznego ARiMR w formie karty informacyjnej. Wskazano, że taka zmiana jest bardzo korzystna ze względu na to, że pozyskanie takiej mapy wiązało się z poniesieniem kosztów przez rolnika.

Proponuje się także doprecyzowanie, od jakiego momentu beneficjent ma obowiązek przechowywania dowodów zakupu sadzonek i materiałów użytych do zabezpieczenia przed zniszczeniem drzew lub krzewów. Doprecyzowuje się, że dokumenty te należy przechowywać od dnia zakupu do dnia, w którym upływa 5 lat od dnia wypłaty wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych.

Rozszerzona zostanie lista gatunków i rodzajów drzew i krzewów nieobjętych regionalizacją nasienną o malinę jako roślinę miododajną.

Źródło: RCL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w dopłatach zalesieniowych od 2024 r. Już nie będzie wymagana mapa, więc koszty nieco spadną. Na liście roślin malina - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny