Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana Klimatu. Michał Krot stworzył film "Białystok Underground". Kiedy premiera? (zdjęcia)

(dor)
Andrzej Bazyl
Andrzej Bazyl Tomasz Pienicki
Michał Krot stworzył film "Białystok Underground". Premiera i prawdopodobnie jedyny pokaz w klubie Zmiana Klimatu

- "Białystok Underground" to mój trzeci film o niezależnej kulturze Białegostoku lat 90. XX wieku - opowiada Michał Krot. - "Hollywood Białystok" mówił o niezależnym kinie, a "Kartki" traktowały o literaturze. Przyszła pora na muzykę.
Białostocka kultura miała z czego wybierać po transformacji ustrojowej. Do Polski zawitały bowiem nowe wydawnictwa i gatunki muzyczne. To, co wcześniej nie było w ogóle dostępne i słyszane w radiu, teraz trafiło w ręce młodych, spragnionych nowej muzyki ludzi.

W Białymstoku zainicjowano szereg równolegle rozwijających się przedsięwzięć: muzyka metalowa się radykalizuje i Białystok wydaje znany na całym świecie zespół Dead Infection; istniejące do tej pory formacje reggae ewoluowały w muzykę dubbową; punkowcy zaczynają poruszać kwestie polityczne, krzycząc o DIY; kwitnie kultura hip-hopowa: graffiti, Proffesory, bboying; otwiera się amatorskie studio nagraniowe na Dobrej 12; festiwal muzyczny Basowiszcza wprowadza ferment w mniejszość białoruską i ta, za pośrednictwem muzyki takich zespołów jak R.F.Braha, zaczyna na głos mówić o tym, kim jest i czego chce; pojawia się klub Metro - miejsce, które jest w stanie skupić osoby poszukujące nowych dźwięków, nowej muzyki elektronicznej.

Niektóre osoby związane z kulturą Białegostoku lat 80. potrafią się przystosować - punkowcy organizujący koncerty w Herkulesach i Gwincie teraz robią imprezy techno w Hucie i zapraszają do naszego miasta Kalibra.

"To było świeże, nowe i dzikie. Mnie ta dzicz zafascynowała. Tu było tak szaro, buro - a tu raptem taki cios poleciał... na łby" - powie punkowiec, Andrzej Bazyl, o scenie muzyki elektronicznej. Podobne głosy usłyszymy od kilkudziesięciu innych bohaterów, m.in.: od Robala, Kalczera, Gumy, Yashy, Maćków i Marty, Aliny i Koli, Sashki, Hema, Woja, Salmanów, Mario, Piotra i Marka, Sieńki, Andrzeja z Node oraz zespołów: Rebels, Variatenhaus, Power of Love, Spejs Braders. Ponadto wspomnimy Hermh i Kotilof.

W latach 80. XX wieku białostockie zespoły jak Tempelhof mówiły o sprzeciwie i buncie wobec systemu - o czym mówiła polifonia gatunków i stylów lat 90.?

Białystok staje się ważnym ośrodkiem metalu, hip-hopu i muzyki elektronicznej, a nasi Spejs Braders to jeden z najstarszych składów dubbowych w Polsce. Czy dla tych wszystkich działań da się znaleźć wspólny mianownik? Czy te wszystkie subkultury potrafią mówić wspólnym głosem? Zapraszam na premierę filmu.

Premiera będzie mieć miejsce 28 grudnia 2019 w Zmianie Klimatu (ul. Warszawska 6), godzina 17. Wstęp wolny!

Myślisz, że znasz Podlasie? Jeśli tak, to z pewnością kojarzysz te miejsca!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny