Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu już w tym miesiącu. Jakie skutki ze sobą niesie?

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
Pod koniec października ponownie przestawimy o godzinę nasze zegarki, tym razem na czas zimowy. Parlament Europejski zapowiedział jednak zniesienie konieczności zmiany czasu. Jak przekonuje prof. Irena Iskra-Golec, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, taki krok ma swoje naukowe uzasadnienie, ponieważ dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, w ostatnią niedzielę października przestawia się zegarki o godzinę do tyłu, z godziny 03:00 na 02:00, przechodząc na czas zimowy.

To może się jednak wkrótce zmienić, bowiem Parlament Europejski zapowiedział zniesienie konieczności zmiany czasu. Nowe przepisy są obecnie procedowane i miałyby wejść w życie po 2021 roku.

Zmiany czasu domagają się zresztą sami Europejczycy. W 2018 roku podczas otwartych konsultacji publicznych w krajach członkowskich UE 84 proc. proc. badanych opowiedziało się przeciw zmianom czasu.

Prof. Irena Iskra-Golec, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu tłumaczy, że aby zrozumieć wpływ zmiany czasu na ludzi, trzeba rozróżnić trzy pojęcia: czas słoneczny - tzw. czas naturalny, wyznaczany względem słońca, czas urzędowy – zegarowy, umowny oraz czas biologiczny - wyznaczany przez okołodobowy zegar biologiczny, który wykształcił się w procesie ewolucji, przystosowując się do zmieniających się rytmicznie cykli światło-ciemność naturalnego środowiska ziemskiego.

Krótszy sen, pogorszenie zdrowia, większa liczba wypadków w pracy

Jak przekonuje ekspertka, dwukrotna zmiana wskazań zegarów w ciągu roku powoduje wiele niekorzystnych konsekwencji wynikających z zaburzenia związków pomiędzy czasem słonecznym, zegarowym i biologicznym człowieka.

Oznacza to, że zmiany zwiększające różnice pomiędzy czasem urzędowym i słonecznym (szczególnie przy przejściu z czasu zimowego na letni) zwiększają różnicę pomiędzy tym, co człowiek musi wykonać ze względu na czas urzędowy (np. iść do pracy rano wcześniej o godzinę), a tym, co jest w stanie wykonać ze względu na swój czas biologiczny (np. obudzić się rano wcześniej o godzinę). - Zanim nastąpi przystosowanie zegara biologicznego do nowego czasu, które u większości ludzi trwa zwykle do tygodnia, występuje wiele niekorzystnych konsekwencji dla szeroko rozumianego dobrostanu człowieka. Badania pokazują, że krótkoterminowe konsekwencje zmiany czasu, zwłaszcza z zimowego na letni, to krótszy sen i wzrost liczby wypadków w pracy, pogorszenie sprawności działania, pogorszenie zdrowia – w tym wzrost częstości ataków serca, zwiększenie liczby wypadków samochodowych – tłumaczy prof. Irena Iskra-Golec.

10 miejsc, które wkrótce znikną z powierzchni Ziemi. Pozosta...

Jeśli chodzi o skutki długoterminowe, wyjaśnia, że wykazano, że różnica pomiędzy czasem urzędowym a biologicznym (zwłaszcza przesuwanie pór budzenia się na wcześniejsze) wiąże się w dłuższej perspektywie z pogorszeniem zdrowia, obniżeniem średniej długości życia, skróceniem snu, obniżeniem osiągnięć akademickich i przyczynia się do zaburzeń snu, których koszt dla społeczeństwa oceniany jest na 2 proc. produktu krajowego brutto.

- Okazało się zatem, że zmiana czasu wprowadzona kiedyś ze względów oszczędnościowych, nie tylko nie doprowadziła do zakładanego efektu, ale wywołała wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych. Oficjalne stanowisko ekspertów z zakresu chronobiologii zaleca, aby każde państwo przyjęło stały standardowy czas urzędowy, który zbliżony jest w największym stopniu do lokalnego czasu słonecznego. Tak więc dyrektywa Parlamentu Europejskiego znosząca zmianę czasu w krajach UE nie tylko wyraża subiektywne opinie, ale także ma swoje naukowe uzasadnienie – podsumowuje ekspertka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiana czasu już w tym miesiącu. Jakie skutki ze sobą niesie? - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny