Zmiana czasu do likwidacji? Komisja Europejska przedstawiła wyniki konsultacji ANKIETA, GŁOSOWANIE

Redakcja
Pixabay
Zmiana czasu 2018 po raz ostatni? Od dłuższego czasu dyskutowany jest temat likwidacji zmiany czasu wiosną i jesienią. Obecnie tematem zajmuje się Komisja Europejska, która udostępniła ankietę, gdzie każdy może wyrazić swoje zdanie na ten temat. Głosować można było do 16 sierpnia 2018 roku. I właśnie mamy wyniki ankiety, które są zaskakujące. Czy to oznacza, że nie będziemy już przestawiać zegarków wiosną i jesienią? Czekając na efekt konsultacji zapytaliśmy użytkowników Facebooka jakie jest ich zdanie na ten temat.

Zmiana czasu, czy to już koniec?

W tym roku przestawiliśmy zegarki na czas letni z godziny 2.00 na 3.00 w nocy 25 marca. Czas zimowy wróci 28 października, kiedy to przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00 w nocy.

SPRAWDŹ WYNIKI ANKIETY W SPRAWIE ZMIANY CZASU

Zmiany czasu wprowadzono, po to aby lepiej wykorzystać światło dzienne w aktywności człowieka. Na stronie Komisji Europejskiej czytamy: Większość państw członkowskich UE ma długą tradycję uzgodnień dotyczących czasu letniego, z których większość sięga czasów pierwszej i drugiej wojny światowej lub kryzysu naftowego lat 70. W tym czasie głównym celem ustaleń dotyczących czasu letniego była oszczędność energii. Do tego doszły jednak też inne motywy, takie jak bezpieczeństwo ruchu drogowego, więcej możliwości spędzania czasu wolnego przy świetle dziennym wieczorami lub po prostu dostosowanie praktyk krajowych do praktyk stosowanych przez sąsiadów lub głównych partnerów handlowych. Okazuje się jednak, że zmiany czasu mogą powodować też problemy. Człowiek potrzebuje kilku dni, by dostosować swój biologiczny zegar do tej zmiany. Może to powodować większą liczbę wypadków drogowych.

Zmiany czasu powodują problemy

Zmiana czasu komplikuje również sytuację w transporcie kolejowym i lotniczym. Zmiany organizacyjne i logistyczne sporo kosztują. Stąd od kilku lat dyskusja na temat likwidacji zmian czasu. Swego czasu Polskie Stronnictwo Ludowe stworzyło projekt zakładający likwidację zmiany czasu w Polsce. Został on poparty przez wszystkie kluby parlamentarne, ale został on negatywnie zaopiniowany przez rząd. Głównie z powodu sprzeczności z przepisami UE.

Jesteś za czy przeciw zmianie czasu?

Teraz to Komisja Europejska zajmuje się tematem. Od 4 lipca do 16 sierpnia trwały konsultacje, w których zdanie na ten temat mógł wyrazić każdy mieszkaniec wspólnoty. Link do ankiety w języku polskim

Główne obszary, w których zmiana czasu lub jej likwidacja ma znaczenie wg Komisji Europejskiej to:

  • rynek wewnętrzny, gdzie nieskoordynowane zmiany czasu między państwami członkowskimi byłyby ze szkodą dla z powodu wyższych kosztów dla handlu, niedogodności w transporcie, komunikacji i podróży, a także niższą wydajność na rynku wewnętrznym towarów i usług,
  • energia, gdzie wniosek jest jeden. Dziś oszczędność energii elektrycznej dzięki zmianie czasu jest marginalna,
  • zdrowie, wpływ na rytm biologiczny człowieka może być większy niż początkowo przypuszczano,
  • bezpieczeństwo drogowe, niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego,
  • rolnictwo, z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.

Wideo

Komentarze 45

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ś
Śmieszek
15 lutego 2019, 7:37, astronom:

Zimowy, czyli narzucony przez pruskiego zaborcę pod koniec XIX wieku. Mam rozumieć...

Widocznie Thebil mieszka gdzieś na terenie Bundesrepubliki, zgadza się?

6 lutego, 22:05, MDZ:

A ten "Thebil" to chodzi o ciebie panie astronomie? XD

Zdecydowanie TAK. XD

M
MDZ
15 lutego 2019, 7:37, astronom:

Zimowy, czyli narzucony przez pruskiego zaborcę pod koniec XIX wieku. Mam rozumieć...

Widocznie Thebil mieszka gdzieś na terenie Bundesrepubliki, zgadza się?

A ten "Thebil" to chodzi o ciebie panie astronomie? XD

M
MDZ
11 sierpnia 2018, 6:36, Nauczyciel z geografii:

Pamiętam, jak byłem dzieckiem, to był stały czas. Latem słońce zachodziło około godz.21, a w grudniu niewiele przed 17. Tylko nie wiem, po co jakiś debil wprowadzał pod koniec września CZAS ZIMOWY. Chyba tylko po to, żeby rano było łatwiej stać. Za to zabierał godzinę słonecznego światła po południu. Trochę lepiej stało się od roku 1996, gdy wprowadzenie czasu zimowego opóźniono o miesiąc. Teraz wiem, że zimowy to niemiecki czas okupacyjny z czasów Cesarstwa Niemieckiego.

"Pamiętam, jak byłem dzieckiem, to był stały czas. Latem słońce zachodziło około godz.21, a w grudniu niewiele przed 17."??? NIEMOŻLIWE!! O_O

Jaki trzeba być cymbałem żeby uważać że w czasie zimowym który w latach 1964-1977 był stałym czasem w Polsce słońce zachodziło w latem o godzinie 21 a zimę o 17?

Czyli według pana, w czasie letnim słońce zachodziło latem w godzinie 22 a zimą o godzinie 18??

Jak wtedy w Polsce był stały czas którym był ZIMOWY w latach 1964-1977 to słońce zachodziło w lecie o godzinie 20 a nie o 21 a w grudniu niewiele przed 16 a nie 17!

Albo panu godziny się myliły albo po prostu w dzieciństwie był pan pustakiem tak jak teraz jest pan pustakiem.

G
Gość
W liczbach bezwzględnych 70% odpowiedzi (3,1 mln) pochodziło z Niemiec, a następnie z Francji (8,6%; 393 000) i Austrii (6%; 259 000). Inne kraje, których odpowiedzi stanowią ponad 1% całości, to Polska, Hiszpania, Czechy, Belgia, Finlandia i Szwecja.

Źródło:
https://translate.google.com/translate?hl=pl
a
astronom
Zimowy, czyli narzucony przez pruskiego zaborcę pod koniec XIX wieku. Mam rozumieć...
Widocznie Thebil mieszka gdzieś na terenie Bundesrepubliki, zgadza się?
N
Nauczyciel z geografii
Masz rację! To nasz czas NATURALNY z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów i większości okresu pod zaborami. Dopiero pod koniec XIX wieku zaborca pruski wprowadził swój czas, by uporządkować rozkłady jazdy na niedawno powstałej kolei i SIŁĄ NARZUCIŁ MIESZKAJĄCYM TAM POLAKOM. Dlatego trzeba nazwać zimowy UTC+1 po imieniu: NIEMIECKI CZAS OKUPACYJNY.
D
Dariusz
Czas letni na zawsze .Dzień dłuższy zimą .
g
gosc
ale ty tepy jestes, czas to jest umowna sprawa, i po co latem swit o 3 ?????????????????? a ciemnosci o 20:30????????????????????????????????/
g
gosc
po co komu swit latem o 3 ???????????????????????/
g
gosc
ty tez jestes wbrew przyrodzie i nikt z tego powodu nie rozrywa szat, całe zycie przesuneło sie w ciagu doby do przodu , kto zaczyna prace o 6? mało a zgodnie z przyroda powinnas zaczynac prace o 6 najpozniej o 7
j
ja
Czas zimowy jest naturalnym czasem, a nie letni!
G
Gość
W dniu 31.08.2018 o 22:15, Kosmitka #1 napisał:

Rosja już w 2011 roku zrozumiała, że przesuwanie każdego roku wskazówek zegara tam i z powrotem nie ma żadnego sensu w obecnej dobie. UE potrzebowała 7 lat więcej, żeby zająć się sprawą.Kosmici mają nadzieję, że decyzja zapadnie jeszcze w tym roku i skończy się to przesuwanie.

Przede wszystkim należy zrozumieć po co była wprowadzona zmiana czasu.

Porównywanie do innych państw jest całkowicie bezsensowne, ze względu na to że obowiązuje tam np. inna strefa czasowa, czy np. położenie geograficzne związane z długością dnia i nocy.  

Zmiana czasu była wprowadzona ze względów gospodarczych i ekonomicznych, głównie dla firm, a nie indywidualnych gospodarstw. Teraz kiedy większość firm jest prywatna to rządzącym może być wszystko jedno ile dana firma będzie bulić za prąd, a im więcej tym lepiej. Nie wszyscy wiedzą że w zakładach przemysłowych nie ma stałej opłaty za energię elektryczną,, są strefy czasowe w których energia jest droższa lub tańsza. Znam firmy w których pracowały np. 2 i 3 zmiana, a na 1 zmianie były prace ręczne, właśnie ze względu na to że po południu i w nocy jest tańsza energia. Po zlikwidowaniu zmiany  czasu może być tak że w okresie zimowym ludzie będą chodzić do pracy zamiast na 6 to na 8 godzinę. Przedsiębiorców nie interesuje życie prywatne pracowników, ich interesuje aby najwięcej zaoszczędzić i dużo zarobić.

K
Kosmitka #1
W dniu 31.08.2018 o 14:59, DJ Buhh napisał:

Naprawdę ludzie są już tak bardzo ześlimaczeni, ze zmiana o jedną godzinę raz na pół roku stanowi dla nich problem? Ja już drugiego dnia po zmianie nie pamiętam, że coś takiego nastąpiło.Bywałem już 9 godzin różnicy na zachód od Polski, 4 godziny na wschód i jakoś nie narzekałem.Tym samym dołączamy do Rosji i Białorusi - jedynych krajów w Europie które nie stosują czasu letniego. Ale najlepsze będą skutki jednego czasu:- Jeśli zostawią czas letni to zimą widno będzie robiło się dopiero tuż przed 9:00 rano !!!- A jeśli zimowy to na początku września będzie robiło się ciemno przed 19:00Na pewno tego chcemy?

 

Szanowny Ziemianinie, proszę przyjąć przeprosiny od Kosmitów.

Szanowny Ziemianin ma rację, że Rosja nie stosuje czasu letniego.

Rosja stosuje obecnie tylko czas zimowy.

K
Kosmitka #1
W dniu 01.09.2018 o 09:43, ziemniak z ziemi, tej ziem napisał:

Biedna kobieto, w Rosji  czas letni obowiązywał tylko trzy lata.Teraz jest tylko czas standardowy czyli ZIMOWY. DJ Buhh ma rację.Pomyśleć,że tacy "kosmici" decydują o wszystkim tylko dlatego, że jest ich więcej!Najwyższy czas na walkę z "mądrością", która mówi, że mądrzejszy ustępuje głupszemu.Koniec takich ustępstw jest widoczny za oknem.

 

Kosmici dziękują za sprostowanie.

Rzeczywiście, w 2014 roku Rosja ponownie dokonała zmiany i od 2014 r. w Rosji obowiązuje tylko czas zimowy.

@DJBuhh ma rację.

z
ziemniak z ziemi, tej ziem
W dniu 31.08.2018 o 22:24, Kosmitka #1 napisał:

Szanowny Ziemianinie, prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, zniósł czas zimowy.Od roku 2011, w Rosji obowiązuje tylko czas letni.

Biedna kobieto, w Rosji  czas letni obowiązywał tylko trzy lata.

Teraz jest tylko czas standardowy czyli ZIMOWY. DJ Buhh ma rację.

Pomyśleć,że tacy "kosmici" decydują o wszystkim tylko dlatego, że jest ich więcej!

Najwyższy czas na walkę z "mądrością", która mówi, że mądrzejszy ustępuje głupszemu.

Koniec takich ustępstw jest widoczny za oknem.

Dodaj ogłoszenie