MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł wieloletni Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku Tadeusz Chwiedź

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Nie żyje Tadeusz Chwiedź wieloletni Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku.
Nie żyje Tadeusz Chwiedź wieloletni Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku. Zarząd Główny Związku Sybiraków
W środę 8 lutego nad ranem zmarł wieloletni Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków i prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku pan Tadeusz Chwiedź. Informację potwierdziło Muzeum Pamięci Sybiru oraz Zarząd Główny Związku Sybiraków. Miał 87 lat.

Tadeusz Chwiedź urodził się 18 lutego 1935 roku w Białymstoku. Jako pięcioletnie dziecko wraz z matką i siostrą został zesłany do Kazachstanu w 1940 r. Do Polski pan Tadeusz wrócił rok po wojnie. Działał w Związku Sybiraków i na rzecz środowiska sybirackiego przez kilkadziesiąt lat. Całe swoje życie walczył o to, żeby historie sybiraków nie zostały zapomniane. Tadeusz Chwiedź mocno wspierał powstanie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Czytaj też:Mało kto wie o tym muzeum. Tu już się przypomina o losach Sybiraków

W latach 2002-2006 pełnił funkcję I Zastępcy Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, w latach 2006-2015 był Prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków. Od 30 maja 1998 r. do chwili śmierci piastował stanowisko Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Białymstoku. Od 2002 r. pełnił także funkcję Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Białymstoku.

Był absolwentem Studium Ekonomiki Przemysłu, ukończył następnie studia inżynierskie z zakresu mechaniki w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku. Pracował jako ekonomista i urzędnik, był m.in. dyrektorem Wydziału Gospodarki i Budownictwa Komunalnego Urzędu Wojewódzkiego.

Odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Bono Poloniae przyznanym przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Był laureatem II edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii” Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku (2010).

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny