Nasza Loteria

Złotówka mocna jak nigdy

Wojciech Nowicki [email protected] tel. 085 748 95 71
W Europie sezon wyprzedaży w pełni. Na zagranicznych internetowych aukcjach wszystko kupimy taniej niż w polskich sklepach.

Chyba najbardziej lubię kupować buty na berlińskich wyprzedażach - mówi Małgorzata Żerel, tłumaczka z Białegostoku. Często jeździ po Europie nie tylko z racji wykonywanego zawodu. - Opłaca się wyjechać na kilka dni, przenocować i tanio kupić modele, które u nas pojawią się dopiero za dwa lata.

Walutowa karuzela

Wyprawy Szwedów po alkohol do Danii obrosły już legendą. Z kolei Duńczycy jeżdżą po trunki do Niemiec. My od naszego zachodniego sąsiada przywozimy tańsze, nawet o 50 proc niż u nas, perfumy.

W Wielkiej Brytanii kupujemy zaś ubrania, zegarki, laptopy. Podobnie jak motocykle i instrumenty muzyczne oraz akcesoria luksusowych marek.

W Czechach zaś opłaca się odwiedzić aptekę.

Jeszcze bardziej spadły dla nas ceny za oceanem. Pasażerów z Moniek wprawdzie ubyło, ale LOT ocenił, że do USA lata teraz o połowę więcej Polaków niż do tej pory. Bynajmniej nie "na zarobek". Stać ich na wycieczki, możemy przy okazji zrobić porządne zakupy i jeszcze na tym zarobić. Bilet w obie strony kosztuje ok. 1300 zł. Zza oceanu przywozimy sprzęt RTV, odzież, kosmetyki, a nawet auta.

- Jeszcze nigdy nie było takiej koniunktury na zakupy w Stanach - mówi właścicielka jednego z białostockich biur podróży. - Ludzie mają coraz więcej pieniędzy, a nasz rynek stał się dla nich za ciasny. Bo za granicą nie dość, że taniej, to wybór jest dużo większy.

Do USA - nie po dolary

Nasza rozmówczyni też chce skorzystać z koniunktury. Planuje organizację wypraw do USA, do największych i najmodniejszych sklepów. I chociaż w Białymstoku to nowość, nasi rodacy w Ameryce interes zwietrzyli już dawno.

- Odkąd dolar spadł poniżej 3 złotych, jak woda idą markowe ciuchy, elektronika, kosmetyki - cieszy się Marek Krysa. Jego firma "Zakupy w USA" działa w stanie New Jersey, pół godziny drogi od nowojorskiego Manhattanu. Zbiera zamówienia od klientów z Polski na wybrane towary, wyszukuje w tamtejszych sklepach i wysyła do nas. - Przez ostatnie dwa lata obroty wzrosły kilkukrotnie, ale największy ruch dopiero zacznie się w październiku, bo ludzie będą kupować prezenty na święta.
Handlowiec zdradza, że opłaca się sprowadzać do Polski nawet materiały budowlane.

Okazje w sieci

By złapać cenowe okazje, nie trzeba zresztą podróżować. - Na E-bay (amerykańskim internetowym portalu aukcyjnym - red.) opłaca się kupować elektronikę, książki czy płyty - mówi Małgorzata Żerel. - Niedawno kupiłam telefon - w sklepie kosztował tysiąc złotych, w Internecie - 700 zł.

Wiele osób sprawdza najpierw ceny telewizorów czy lodówek w naszych sklepach i wybiera te o najlepszych parametrach. A potem dziękuje i kupuje wybrany model w sieci.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny