Złote Klucze promują najlepsze pomysły i osobowości

Anna Kopeć [email protected]
Złote Klucze promują najlepsze pomysły i osobowości
Złote Klucze promują najlepsze pomysły i osobowości Wojciech Wojtkielewicz
To wyróżnienie przyznawane od 1999 roku to nie tylko nagroda za wielkie osiągnięcia. Wielu laureatom Złote Klucze otworzyły nowe drzwi w życiu. Wśród nich są nieprzeciętne osobowości.

Prestiżowa nagroda "Kuriera Porannego", ceniona nie tylko w lokalnym środowisku, co roku trafia do osób, które wyróżniają się osiągnięciami, osobowością, zaangażowaniem i pracą, a także do inicjatyw, które zmieniają oblicze miasta i regionu. Złote Klucze promują najlepsze projekty, pomysły i ludzi. Przyznajemy je od 1999 roku. Ich ideą jest nagradzanie ludzi wyjątkowych i nieprzeciętnych, którzy w danym roku dokonali czegoś niezwykłego, godnie reprezentują Białystok i cały region. W pierwszych latach laureaci nagrody wyłaniani byli w drodze plebiscytu przez głosowanie naszych Czytelników, od kilku lat laureatów wybiera niezależna kapituła. Na przestrzeni kilkunastu lat nagrodziliśmy ponad 50 osób, które w danym roku wyróżniły się wyjątkową aktywnością i osiągnęły sukces.

Zacne grono laureatów

- Z ogromnym sentymentem wspominam to wyróżnienie - mówiła Anna Kloza, laureatka Złotych Kluczy 2006.- Statuetka stoi w mieszkaniu na honorowym miejscu. Dla mnie to bardzo ważna nagroda, bo to wyjątkowe wyróżnienie na tle całego regionu.

Od początku dostrzegamy także szczególne osobowości w kategoriach Sport oraz Kultura i Sztuka. Wśród laureatów Złotych Kluczy są m.in. tacy sportowcy jak: kajakarz Marek Twardowski, trenerzy Jagiellonii - Artur Płatek, Michał Probierz i Adam Nawałka, reprezentantka Polski w sporcie balonowym Jolanta Matejczuk, pięściarz Mirosław Nowosada czy badmintonistka Nadia Kostiuczyk. W dziedzinie kultury nagrodziliśmy m.in. fotografika Wiktora Wołkowa, twórcę filmów Tomasza Bagińskiego, twórcę Teatru Wierszalin Piotra Tomaszuka czy pisarza Ignacego Karpowicza.

- Złote Klucze są bardzo wymowną nagrodą. Chciałbym, aby były symbolem wszystkich, których serca i umysły są otwarte na sztukę, szczególnie na muzykę - tymi słowami w 2001 roku ówczesny dyrektor i dyrygent Filharmonii Białostockiej, następnie pomysłodawca nowej opery Marcin Nałęcz-Niesiołowski dziękował za wyróżnienie.

Na przestrzeni kilkunastu lat zmienialiśmy kategorie. Była Nagroda Młodych, którą otrzymali tancerze Wojciech Blaszko i Tomasz Gilewicz oraz założyciel fundacji Bajkowa Fabryka Nadziei Bartosz Trzeciak. Nagrodę Czytelników otrzymał twórca festiwalu Up To Date Jędrzej Dondziło. Wyróżnienie w kategorii Twarz Roku dostał kapitan Jagiellonii Tomasz Frankowski, a laureatką w kategorii Nadzieja Roku została lekkoatletka Kamila Stepaniuk (obecnie Lićwinko). Za Sukces 2009 roku uznaliśmy przebudowę Rynku Kościuszki w Białymstoku według projektu architekta Zenona Zabagły.

W kategorii Nauka nagrodę za 2009 rok otrzymali studenci Politechniki Białostockiej, twórcy łazika marsjańskiego Magma. Ostatnio inna grupa młodych konstruktorów otrzymała Złote Klucze 2013 za łazika Hyperion.

Za Człowieka Roku uznaliśmy ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, minister nauki Barbarę Kudrycką i byłego prezesa firmy Unibep Jana Mikołuszko.

Od początku funkcjonowania Złotych Kluczy docenialiśmy ludzi, którzy zajmują się działalnością społeczną. Wśród laureatów są m.in. założyciel Stowarzyszenia Droga ojciec Edward Konkol, dyrektor Pogotowia Opiekuńczego w Białymstoku Marek Iwanowicz, założyciel białostockiego hospicjum dla chorych na raka dr Tadeusz Borowski-Beszta czy popularyzator audiodeskrypcji dla osób niewidomych Tomasz Strzymiński.

W 2012 roku wprowadziliśmy kategorię Projekt Roku. Nominowane są do niej ciekawe pomysły i nowoczesne realizacje, które poruszyły społeczność. Statuetkę w tej kategorii przyznaliśmy m.in. nowej Operze i Filharmonii Podlaskiej czy Dawidowi Frąckiewiczowi, dzięki któremu Białystok znalazł się na planszy gry Monopoly.

Dziś już po raz 17. przyznamy cenne statuetki

Specjalnie powołana kapituła wytypowała 12 nominacji. W kategorii Sport nominujemy kajakarkę Edytę Dzieniszewską, lekkoatletkę Kamilę Lićwinko i łyżwiarkę Patrycję Maliszewską.

W kategorii Kultura i Sztuka szansę na Złote Klucze ma Ignacy Karpowicz - autor powieści kresowej "Sońka", Anna Moniuszko - dyrygentka Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto" i Maciej Frąckiewicz - jeden z najlepszych akordeonistów młodego pokolenia.

Z Młodych Najlepszych wytypowaliśmy Dianę Dmuchowską - doktor okulistyki UMB, ambasadorkę programu Erasmus, Michała Grzesia - kierownika utytułowanego zespołu łazika marsjańskiego Hyperion 2 i Mateusza Tymurę - jednego z organizatorów wydarzeń kulturalnych, które ożywiają Bojary.

W kategorii Projekt Roku kapituła wskazała modernizację Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, kampus Uniwersytetu w Białymstoku oraz Białostocką Komunikację Rowerową. O tym kto otrzyma Złote Klucze 2014 dowiemy się dziś na uroczystej gali.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie