Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Klucze. Czekamy na wybitnych

(jas, mł)
To ubiegłoroczni laureaci Złotych Kluczy za rok 2007: Bartosz Trzeciak, Piotr Tomaszuk, Artur Płatek, Tomasz Strzymiński
To ubiegłoroczni laureaci Złotych Kluczy za rok 2007: Bartosz Trzeciak, Piotr Tomaszuk, Artur Płatek, Tomasz Strzymiński fot. Archiwum
Mamy już kapitułę, która zdecyduje, kto otrzyma Złote Klucze, prestiżową nagrodę "Kuriera Porannego". Przyznamy ją po raz jedenasty.

Nasza kapituła

Nasza kapituła

Grażyna Dworakowska, Jacek Janowicz, Anna Janina Klozao, Edward Konkol, Konrad Kruszewski, Andrzej Lechowski, Krzysztof Paliński, Andrzej Parafiniuk, Andrzej Sadowski, Monika Szewczyk, Leon Tarasewicz, Krzysztof Szubzda, Marek Zagórski

Ale po raz pierwszy uhonorujemy wybitnych Podlasian, nie trzymając się sztywno reguły, że mają to być osobistości kultury, nieprzeciętni działacze społeczni, sportowcy czy młodzi - ambitni. Od tego roku nagradzamy po prostu najlepszych! Kategorie nie istnieją. Nagrodzimy tych, którzy zrobili coś niebanalnego, spektakularnego. Kupony z nazwiskami dzielnych i wybitnych Podlasian już napływają do redakcji. Dziękujemy Czytelnikom za aktywność. Jak co roku, swoich zwolenników ma nasz ukochany ojciec Edward Konkol, który już raz otrzymał Złote Klucze. Są też inne nazwiska. Aktywnością wykazali się na przykład białostoccy działkowcy. Chcą uhonorować swego prezesa Wiesława Sawickiego.

A jakie preferencje będzie miała nasza kapituła? Na co będą zwracać uwagę ci, którzy z grona nominowanych do nagrody wybiorą laureatów?

Na przykład jeden z trzynastu członków kapituły, Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, twierdzi, że w działaniu liczy się przede wszystkim niezależność, więc on będzie zwracał uwagę na to. - Bo uważam, że powinno być nagrodzone takie działanie, które wyraźnie wskazuje, że ewentualny laureat jest zdeterminowany, że to, co robi, to jego pasja. I oczywiście nie patrzy na konsekwencje, czy się na przykład komuś naraża. No i nie robi tego dla poklasku.

- Wybitność nie potrzebuje dyscyplin - zaznacza Leon Tarasiewicz, nasz laureat sprzed trzech lat. - Wybitni, jak na przykład Leonardo da Vinci, nie są do sklasyfikowania. Ja będę zwracał uwagę, czy człowiek jest z "naszej ziemi" i czy ma wyraźny dorobek. Chciałbym też, by była to osoba młoda, dotychczas niezauważona. Abyśmy my "odkryli" ją jako pierwsi.

Bo zdaniem Leona Taresewicza, najważniejsze jest zaskoczenie. Takim zaskoczeniem ma być ogłoszenie wyników.

- Ale na razie mało jest nazwisk ludzi nowych - zauważa Jacek Janowicz z kabaretu Widelec, nagrodzony siedem lat temu. I przypomina, że wiele osób przez kilka lat kandydowało do Złotych Kluczy.

- Myślę, że niektórzy z nich w tym roku powinni w końcu nagrodę dostać - zauważa Janowicz. - Ale oczywiście najważniejsza jest oryginalność. Osoby działające konwencjonalnie giną w tłumie i trudno je wychwycić. Ważne też, by z poświęceniem i wytrwałością wykonywały swoją pracę. Kandydat na laureata musi mieć jeszcze pozytywny wizerunek i być lubiany. Co innego oczywiście, jeśli chodzi o sportowców. Tu liczą się głównie wyniki.

- Stawiam również na efekt - dodaje Andrzej Lechowski. - Bo jeśli ktoś stworzył wybitne dzieło, to się o tym mówi. Jesteśmy nim zafascynowani, jesteśmy pod jego wpływem.

Inni członkowie kapituły uważają, że laureat powinien promować Podlasie. Wtedy mieszkańcy całej Polski usłyszą, że w Białymstoku też można zrobić coś wartościowego.

Wśród kandydatów do Złotych Kluczy, cytując detektywa: "krąg podejrzanych się zawęża". Ale na Państwa zgłoszenia czekamy do 12 grudnia. Listę nominowanych przedstawimy w świątecznym Magazynie. A potem nasza kapituła będzie miała nie lada orzech do zgryzienia. Wybierze laureatów!

Kandydaci Czytelników

Nina Pietuchowska - esperantystka
Marta Szymska - animator kultury
Wiesław Szymański - dziennikarz Polskiego Radia Białystok, który prowadzi Pocztę Literacką
Joanna Kwasiborska - działająca w podlaskim oddziale Towarzystwa Polska-Finlandia
Kazimierz Słomiński - wykładowca UwB, działa w Nauczycielskim Klubie Literackim, sprawuje opiekę redaktorską nad czasopismem "Najprościej".
Adam Jakuć - dziennikarz TVP w Białymstoku, reżyser np. ,,Oskara i pani Róży", przybliżał tajniki wystąpień na wydziale prawa
s. Alodia, w świetlicy Nazaret przy Stołecznej organizuje czas dzieciom z biednych rodzin.
Karolina Garbacik - jest założycielką i właścicielką Studia Działań Kreatywnych DanceOFFnia
Wiesław Sawicki - prezes działkowców
ks. Andrzej Kozakiewicz - kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
Wiesław Koluch - wiceprezes Polskiego Związku Sumo
Państwo Lidia i Tadeusz Trojanowscy - skuteczny DUET, który kreuje wspaniałe wydarzenia muzyczne, np. Koncert Pamięci, Franciszkadę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny