Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złote Klucze 2011: Kategoria Sztuka

Redakcja
Przedstawiamy troje nominowanych w kategorii Sztuka, dzięki którym Białystok w mijającym roku skutecznie był promowany w kraju i za granicą. O tym do kogo trafi statuetka zdecyduje specjalna kapituła. Wszystkich laureatów poznamy 2 lutego.
Emilia Jarocka

Emilia Jarocka

Jędrzej Dondziło DJ Dtekk twórca festiwalu Białystok Up To Date

Prawie 5 tys. uczestników, z czego ok. 40 proc. to goście z Polski, Niemiec, Litwy, Czech, Białorusi i Ukrainy. Pięć scen muzycznych i ponad 30 artystów z całego świata. To statystyka drugiej edycji festiwalu Białystok Up to Date, którego finał odbył się we wrześniu w magazynach przy Węglowej - imprezy znanej już w całej Polsce i Europie. Była efektem wspólnych działań kilkunastu młodych białostoczan skupionych w stowarzyszeniu Pogotowie Kulturalno-Społeczne. Ale to przede wszystkim spełnione marzenia Jędrzeja Dondziły, w szerszych kręgach znanego jako DJ Dtekk.

Na festiwalu pojawiły się światowe gwiazdy muzyki elektronicznej i hip-hopu, wśród nich m.in. Looptroop Rockers ze Szwecji, Aux 88 ze Stanów Zjednoczonych, Biosphere z Norwegii czy wirtuoz techno z Detroit - Robert Hood. Impreza ożywiła nie tylko powojskowe magazyny przy Węglowej, ale i miasto, o którym głośno było na internetowych portalach i forach. Akcja promocyjna odbiła się dużym echem w całej Polsce, głównie dzięki znakomitemu filmikowi "Takie coś jest możliwe tylko w Białymstoku...". W ciągu dwóch tygodni film miał ponad 700 tys. odsłon w serwisie YouTube.

Jędrzej Dondziło to najaktywniejsza postać podlaskiej sceny muzyki elektronicznej, organizator wielu klubowych imprez, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Promuje klubowe imprezy od ponad 10 lat. Łączy muzykę elektroniczną z innymi gatunkami i formami sztuki. Z takimi inicjatywami pojawia się m.in. w centrum miasta, na Plantach czy w Alter Namiocie w czasie studenckich juwenaliów.

Marek Waszkiel

Marek Waszkiel

Emilia Jarocka laureatka konkursu skrzypcowego Telemanna

Nieprzeciętny talent muzyczny, mimo bardzo młodego wieku rozsławiający Białystok w Polsce i za granicą. Emilia Jarocka, 13-letnia skrzypaczka, w marcu wygrała VIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu - jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych dla młodzieży w Europie. Kierowany jest do skrzypków, którzy nie ukończyli 16 lat. Pokonała 50 muzyków z Polski, Litwy, Czech, Niemiec, Ukrainy, Węgier i Holandii. We wrześniu zdobyła drugie miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie. Ma też inne osiągnięcia w stosunkowo krótkiej karierze.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku pod kierunkiem Jana Boruszewskiego.

- W ciągu naszej sześcioletniej współpracy Emilka brała udział chyba we wszystkich możliwych konkursach skrzypcowych, z każdego przywoziła najważniejsze nagrody - mówi nauczyciel. - Nie znam innych uczniów, którzy w takim wieku osiągnęli aż tyle. Wróżę jej wielką europejską karierę i nie ma w tym przesady.

Od września Emilka kontynuuje naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego. Kilkakrotnie była stypendystką marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku. W 2008 roku wraz ze stypendium ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego otrzymała nagrodę specjalną - skrzypce lutnicze.

Marek Waszkiel dyrektor Białostockiego Teatru Lalek

Rok 2011 to dla Białostockiego Teatru Lalek czas wielkich triumfów i sukcesów. Jako jedyny polski teatr brał udział w polskiej prezydencji w Unii Europejskiej z projektem "BTL: jeden teatr - wiele oblicz". We wrześniu i listopadzie zespół teatru odwiedził cztery europejskie stolice: Kijów, Moskwę, Mińsk i Madryt, gdzie zaprezentował sześć spektakli i mulitmedialną wystawę.

Dzięki międzynarodowym kontaktom dyrektora teatru zacieśnia się współpraca ośrodków lalkarskich. Białystok jest jedynym polskim miastem, które znalazło się wśród założycieli Stowarzyszenia Miast Przyjaznych Lalkarstwu. Będzie ono skupiało kilkadziesiąt miast na całym świecie, które mają bogate tradycje lalkarskie. W tym roku teatr rozpoczął także unijny projekt "Accord - muzyka klasyczna i środki współczesnego teatru lalek", czyli współpracę z twórcami z Węgier, Serbii i Rumunii. Artyści przygotują przedstawienia, które będą prezentowane w ramach mikrofestiwalu w miastach partnerów.

BTL od wielu lat prezentuje białostoczanom europejską sztukę lalkarską, goszczą u nas twórcy z najwyższej półki. Dyrektor Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu Rusłan Kudaszow, słowacki reżyser Ivan Martinka czy holenderski lalkarz Duda Paiva - to tylko niektóre z wielkich nazwisk. Teatr wielokrotnie gości na zagranicznych festiwalach, przywożąc nierzadko najważniejsze nagrody.

Marek Waszkiel otwarty na współpracę z młodymi lalkarzami i grupami niezależnymi. Jest także twórcą Festiwalu Szkół Lalkarskich, który od kilku lat organizowany jest w Białymstoku. Przyjeżdżają do nas artyści teatralni z całego świata.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny