Złota Setka Przedsiębiorstw. Unibep S.A. – Firma 10-lecia

(peż)
Złota Setka Przedsiębiorstw. Unibep S.A. – Firma 10-leciaKolejne realizacje Unibepu zostały w tym roku wyróżnione w konkursie Budowa Roku Polskiego Związku Związku Inżynierów  i Techników Budownictwa. Na zdjęciu – jeden z wyróżnionych – budynek biurowy Corius , który powstał w ramach kompleksu Okęcie Business Park w Warszawie.
Złota Setka Przedsiębiorstw. Unibep S.A. – Firma 10-leciaKolejne realizacje Unibepu zostały w tym roku wyróżnione w konkursie Budowa Roku Polskiego Związku Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Na zdjęciu – jeden z wyróżnionych – budynek biurowy Corius , który powstał w ramach kompleksu Okęcie Business Park w Warszawie.
W ostatnich dziesięciu latach historii Unibepu dwie daty były szczególnie ważne: rok 2002, gdy firma przeszła w prywatne ręce i rok 2008, gdy weszła na główny parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Warto przy tym dodać, że obecna nazwa – Unibep – pojawiła się dopiero w 2006 roku, czyli już w 56. roku istnienia bielskiej firmy, która zaczynała swoją historię jako Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim.

Od momentu sprywatyzowania i jednocześnie objęcia funkcji prezesa przez Jana Mikołuszko, grupa rozwijała się bardzo szybko. I dziś Grupę Kapitałową Unibep tworzą w Bielsku – Unibep S.A., jako spółka dominująca i Unihouse, Makbud w Łomży, Unidevelopment z siedzibą w Warszawie, zarejestrowana w Kaliningradzie spółka StroiIMP i warszawska Unex Constructions.

Co istotne – Unidevelopment został w kwietniu tego roku przekształcony ze spółki z o.o. w spółkę akcyjną. To jeden z etapów strategii, która zakłada wyodrębnienie działalności deweloperskiej z Grupy Kapitałowej Unibep i przygotowanie Unidevelopment do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Byłoby to już trzecie wprowadzenie firmy na parkiet warszawski przez Jana Mikołuszko (poza Unibepem, w roku 1997 zadebiutował tam też dzięki bielskiemu przedsiębiorcy Unibud S.A., wtedy jeszcze jako część grupy Budimex).
To nie koniec giełdowej aktywności GK Unibep – 4 października dostała ona zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na wprowadzenie swoich obligacji na Catalyst – alternatywny rynek warszawskiej GPW.

b

Biznesowo Unibep jako całość stoi na pięciu nogach: generalne wykonawstwo w kraju i na eksport oraz działalność deweloperska, budownictwo drogowe i działalność produkcyjna.
W 2010 roku, podczas obchodów 60-lecia Unibepu, świętowanych w jednej z flagowych inwestycji, jakie realizowała bielska firma – Operze i Filharmonii Podlaskiej – Jan Mikołuszko, jej prezes przypominał start sprywatyzowanej firmy: – Pamiętam, jak kolega mnie wtedy nakręcał. Mówił: Chodź powalczymy o 150 milionów złotych. Byłoby fajnie dojść do takiego poziomu. – Odczep się, chłopie – wkurzałem się. – Skąd te 150 milionów? A teraz? Mamy prawie 700 milionów złotych przychodu! Jesteśmy na giełdzie. Budujemy mieszkania, centra handlowe, obiekty sportowe. Stawiamy obiekty murowane i domy drewniane.

Stawiają je w Polsce, Rosji, na Białorusi czy Norwegii, gdzie bielska firma oddaje od lat całe osiedla w technologii drewnianych domów modułowych, produkowanych w Bielsku.
Dwa lata później, czyli w roku 2012, którego dotyczy nasz ranking, przychody Unibepu ze sprzedaży wyniosły już blisko 840 mln zł. W tym roku zmierzają ku miliardowi. A geografia biznesowa firmy już wkrótce poszerzy się o kolejny wschodni rynek – Ukrainę. Jest tu już zresztą obecna, bo np. we Lwowie zrealizowała obiekt handlowo-rozrywkowo-kinowy „Arsen 3”. A obecnie w kręgu ukraińskich zainteresowań Unibepu są między innymi kolejne obiekty handlowo-usługowe oraz hotele.

Zobacz także: Podlaska Złota Setka 2012: Lista 100 największych firm w regionie

W tym roku powiększy także swoje możliwości produkcyjne Unihouse, fabryka domów modułowych w konstrukcji szkieletu drewnianego, należąca do Grupy Kapitałowej Unibep. W lipcu wiecha zawisła na drugiej hali fabryki. Znajdzie tu zatrudnienie ok. 60 osób.
– Kilkakrotnie żartowałem, że lubię „13” – śmieje się Jan Mikołuszko. – I w mijającym roku miałem ku temu powody. Branża budowlana w Polsce generalnie odnotowywała spadek przychodów o 18 procent, a u nas mamy wzrost na tym poziomie. Ale chyba i kolejny rok będę miał powód polubić, bo zapowiada się nieźle. Już w tej chwili nasz portfel zamówień sięga blisko miliarda złotych. Na rynku krajowym – 500, eksportowym – 200, w Norwegii – 100 i drogówka – 70-80 milionów złotych.
Nie bez znaczenia pozostaje jeszcze jeden fakt: dziesięć lat temu Unibep zatrudniał poniżej 200 osób. Dziś – ponad 900.
 

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
H e N P o l

Ehhh Wam to dobrze :P

Dodaj ogłoszenie